افزایش صادرات غیرنفتی یکی از الزامات "جهش تولید"

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به ثبت رکورد در شاخص وزنی صادرات غیرنفتی كشور گفت: در سال "رونق تولید" علی‌رغم افزایش تحریم‌ها و اعمال انواع محدودیت‌های تجاری و اقتصادی، صادرات غیرنفتی ایران رشد مناسبی داشته و مسلماً امسال برای دستیابی حداکثری به اهداف "جهش تولید" باید توسعه صادرات را در دستور کار ویژه خود قرار دهیم.
 
به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، رضا رحمانی روز پنج شنبه با بيان اين مطلب در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حجم صادرات و واردات کشور در سال 1398 به بیش از ۱۶۹ میلیون تن رسیده و میزان صادرات کشور نسبت به مدت مشابه در سال 13۹۷، افزایش 14 درصدی را تجربه کرده است.
 
وي افزود: این امر اهمیت توسعه زیرساخت‌های صادراتی و تسهیل و روان‌ سازی امور در حوزه تجارت خارجی را بیش از پیش نمایان می‌کند.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت اضافه كرد: با تحلیل انجام شده روی نوع کالاهای صادراتی کشور در سال 1398، در سال 1399 و با اولویت جهش تولید، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان و کالاهای دارای ارزش افزوده بالاتر مورد توجه ویژه‌ قرار خواهد گرفت.
 
رحماني ادامه داد: از ابتدای امسال با وجود محدودیت‌های طرح فاصله گذاری اجتماعی، با دستور صریح رئیس جمهور، بخش تولید به‌خصوص در زمینه کالاهای ضروری و اقلام بهداشتی با همتی مضاعف و روحیه‌ای جهادی درحال فعالیت است. این رویکرد فرصت خوبی را فراهم نموده تا در صورت توقف هرچه سریع‌تر شیوع کرونا در کشور، بتوانیم این تهدید بزرگ جهانی را به فرصتی مغتنم برای جهش تولید و ایجاد بازارهای جدید صادراتی تبدیل کنیم.
 
وي تأکید کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت با درک شرایط موجود، با تمام توان با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي همکاری می‌کند تا بتوانیم به سرعت و با تحقق برنامه‌های ستاد مقابله با کرونا، بر این بیماری فائق آییم و فضای مناسب برای فعالیت مجدد و پرقدرت همه کسب و کارها را فراهم کنیم.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: نتایج اقدامات در سال "رونق تولید" نشان می‌دهد که کشور از ظرفیت‌های فوق العاده‌ای برای توسعه برخوردار است و باید همه ظرفیت‌های بالقوه موجود را با همکاری و همراهی یکدیگر بالفعل کنیم.
 
رحمانی با اشاره به آمار منتشره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی مبنی بر رشد 7 درصدی تولیدات صنعتی کشور در سه ماهه سوم سال 1398 افزود: رکورد زدنی صادرات غیرنفتی و افزایش حجم تجارت کشور به 85 میلیارد دلار، افزایشی بودن بیش از دو سوم تولیدات منتخب کالایی در سال گذشته، افزایش چند برابری تولیدات اقلام بهداشتی فقط در طول یک ماه و ...، مؤید ظرفیت‌های بی‌نظیر کشور در حوزه تولید و تجارت و امکان تحقق حداکثری اهداف "جهش تولید" است.
 
وی اضافه کرد: نکته اساسی و مهم در روند واردات کشور در سال 1398، مبنا بودن واردات کالاهای اساسی، کالاهای واسطه‌ای، ماشین‌آلات و تجهیزات صنعتی بوده است که حجم اصلی واردات را شامل شده و ورود کالاهای مصرفی کاهش محسوسی داشته و عموم نیازهای کشور از محل تولیدات داخلی تأمین شده است.
 
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت توجه به بازار 80 میلیونی در داخل کشور تصريح كرد: این مهم، تأمین حداکثری نیازهای مصرفی کشور از محل تولیدات داخلی را نشانه گیری کرده و در صورت توجه کافی می‌تواند حتی به کاهش واردات غیرقانونی و قاچاق کالا نیز منجر شود؛ البته این موضوع مستلزم فعال سازی تمامی ظرفیت‌های تولیدی و احیاء جایگاه برندهای داخلی است.
 
رحمانی ادامه داد: یادآوری این مسأله یک ضرورت است که پیشرفت‌های به‌دست آمده در بخش تولید کشور در سال 1398 و احیاء تعداد کثیری از واحدهای صنعتی غیرفعال و راکد در همین شرایط سخت و پیچیده تحریم‌ها حاصل شده و مسلماً با همراهی همه بخش‌های عامل در حوزه صنعت و باور توان بخش خصوصی، می‌توانیم بسیاری از تهدیدات را به فرصت‌هایی بزرگ و ماندگار تبدیل کنیم.
 
وی خاطرنشان كرد: از ابتدای امسال و همزمان با نامگذاری سال از سوی مقام معظم رهبری با عنوان "جهش تولید"، آسیب شناسی برنامه‌های وزارتخانه در سال "رونق تولید" در دستور کار قرار گرفته و سعی داریم با بهره‌گیری از نقطه نظرات و لحاظ همه دغدغه‌های فعالان بخش خصوصی و همچنین آراء صاحب نظران حوزه تولید و اقتصاد، برنامه‌های عملیاتی برای "جهش تولید" را تدوین و اجرایی کنیم و در همین راستا برای محسوس تر شدن آثار تولید، تدوین برنامه‌ها با اولویت واقعیت گرایی، بازبینی دقیق برنامه‌های سال رونق تولید، دوری از هرگونه شعارزدگی و نگاه علمی مبتنی بر توانمندی‌های داخلی درحال انجام است.

QR Code

نقشه کشوری خوشه ها