ضرورت بين‌المللي شدن SMEها براي رسيدن به صادرات موفق

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأكيد بر ضرورت بين‌المللي شدن SMEها گفت: بين‌المللي شدن واحدهاي صنعتي كوچك و متوسط به صادرات موفق و ايجاد ارزش افزوده بيشتر اين بنگاه‌ها مي‌انجامد.
 به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، محسن صالحی‌نیا با بیان این مطلب در گردهمايي دانش آموختگان دوره آمادگي براي مشاركت با شركت‌هاي آلماني که صبح امروز (چهارشنبه) در سالن اجتماعات صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، افزود: اين سازمان با به‌کارگیری سیاست‌های توسعه‌ای مربوطه و فراهم آوردن زیرساخت‌های لازم، سعی دارد زمینه‌های رقابت پذيري صنایع را فراهم آورد.
 وي اضافه كرد: سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران دارای یک ستاد مرکزی در تهران است و در همه استان‌ها نیز یک شرکت تابعه دارد که مأموریت‌های خود را در دو حوزه "ایجاد زیرساخت‌ها و توسعه شهرک‌های صنعتی" و همچنین "توسعه صنایع کوچک" تعریف کرده است.
 رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه به اهداف این سازمان در توسعه صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی نیز اشاره کرد و گفت: کارآفرینی، توسعه بازار، آموزش، تأمین مالی و توسعه خوشه‌های صنعتی، اهداف اصلی ما را در اين سازمان تشکیل می‌دهد.
 صالحی‌نیا در ادامه با بیان این‌که هم‌اکنون بیش از ۸۰۰ شهرک و ناحیه صنعتی فعال در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در این میان قریب به ۸۲۰ هزار نفر در قالب حدود ۴۲ هزار واحد تولیدی مستقر در این شهرک‌ها مشغول به فعالیت هستند که اگر بخواهیم رقم افراد شاغل در آن را با سایر بخش‌های صنعت مقایسه کنیم، از آمار خوب و قابل قبولی برخوردار است، به‌طوری که تقریباً ۴۵ درصد بخش صنعت را شامل می‌شود.
 به گفته وي، بخش اساسی و مهمی از صنایع های‌تک و پیشرفته در شهرک‌ها و نواحي صنعتي سراسر كشور مستقر هستند.
 معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به این‌که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در زمینه توسعه کسب‌ و کار توانسته است به‌خوبی برنامه‌های خود را اجرایی کند، ادامه داد: در طول ۱۴ سال اخیر، بیش از ۴۳۰ خوشه کسب و کار شناسایی شده و ۹۴ پروژه خوشه‌اي نیز هم‌اکنون در بخش‌های مختلف درحال انجام است.
 صالحی‌نیا تأكيد كرد: موضوع آموزش، تحقيق و توسعه را با جديت در دستور كار داريم؛ به‌طوري كه قریب به ۸۰۰ هزار مدیر و کارشناس در دوره‌های آموزشي تخصصي این سازمان شرکت کرده‌اند و مراكز خدمات فنآوري و كسب و كار و كلينيك‌هاي صنعتي را نيز به‌عنوان طرح‌هاي جديد و نوآورانه براي كمك به حوزه توليد و صنعت به راه انداخته‌ايم.
 وي با اشاره به برگزاري دو هزار و 400 تور صنعتی در شهرك‌ها و نواحي صنعتي سراسر كشور اضافه كرد: با حمایت اين سازمان، سالانه حدود پنج هزار واحد صنعتی کوچک و متوسط در نمایشگاه‌های مختلف داخلی و خارجی شرکت می‌کنند.
 رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران در ادامه با اشاره به علاقه‌مندی این سازمان در کسب تجارب بین‌المللی برای توسعه صنایع كوچك و متوسط در کشور، از امضای ۳۲ تفاهم ‌نامه همکاری میان این سازمان با سایر کشورها، به‌خصوص کشورهایی نظیر آلمان، ایتالیا، اتریش و بلغارستان خبر داد و گفت: ما در کنار تجارب گذشته علاقه‌مندیم از تجارب سایر کشورها استفاده و در عین حال تجربیات خود را به اشتراک بگذاریم.
 صالحي‌نيا به موضوع تأمین مالی واحدهای تولیدی از طریق فاینانس نيز اشاره و خاطرنشان کرد: در این زمینه اقدامات خوبی در دوران پسابرجام انجام شد و با وجود مطرح شدن دوباره موضوع تحریم‌ها، ما این برنامه را با قدرت ادامه می‌دهیم.
 وی در پایان با بیان این‌که گام اصلی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ايران در تمامی فعالیت‌ها، بین‌المللی کردن فعالیت SMEها در کشور است، تأکید کرد: اعتقاد ما بر این است که اگر  SMEهای داخلی، در خارج از کشور فعالیت نداشته باشند، به‌طور طبیعی نمی‌توانند در اهداف و برنامه‌های جاری در زمینه صادرات و همکاری‌های بین‌الملل موفقیتی کسب کنند.
 گفتني است، گردهمايي دانش آموختگان دوره آمادگي براي مشاركت با شركت‌هاي آلماني با هدف شبكه سازي و تقويت ارتباطات، ايجاد شبكه‌هاي فرعي به‌عنوان پيشروان ارتباطات صنعتي ـ تجاري با طرف‌هاي خارجي در آينده و ايجاد هسته مركزي از گروه‌هاي مختلف صنعتي براي بين‌المللي سازي SMEهاي كشور با همكاري مشترک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، وزارت امور اقتصادی و انرژی آلمان (BMWi) و انجمن همکاری‌های بین‌المللی آلمان (GIZ) صبح امروز با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، معاون صندوق نوآوري و شكوفايي و سفير جمهوري فدرال آلمان در سالن اجتماعات صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد.

QR Code

نقشه کشوری خوشه ها