صادرات پسته 3 برابر شد

0

چندي پيش وزارت کشاورزي از پشت سرگذاشتن آمريکا در توليد و صادرات پسته و رسيدن ايران به رتبه اول جهاني در توليد و صادرات اين محصول خبر داد و اکنون هم آمار گمرک رشد بيش از 300 درصدي صادرات پسته طي شش ماهه نخست سال را نشان مي‌دهد که بيانگر ثبت رکورد جديدي براي اين محصول است. همچنين قيمت پسته صادراتي در بازارهاي جهاني روند افزايشي دارد.

در نيمه نخست امسال بالغ بر 25 هزار و 200 تن پسته به ارزش 208 ميليون دلار به 52 کشور صادر شده که در مقايسه با همين بازه زماني در سال گذشته بيش از 315 درصد از نظر وزني و بالغ بر 310 درصد از نظر ارزشي رشد داشته است.

البته پيش از اين نيز رمضان رويين‌تن، مديرکل دفتر ميوه هاي سردسيري و خشک وزارت جهاد کشاورزي از توليد 248 هزار تني و صادرات بالغ بر 182 هزار تني پسته به ارزش 1.6 ميليارد دلار به 170 کشور جهان در سال گذشته خبر داده و گفته بود ايران مجددا جايگاه نخست توليد و صادرات پسته را از آمريکا گرفت و امسال نيز افزايش بيش از 10 هزار تني توليد خواهيم داشت.

وي افزود: ايران پس از خشکسالي‌هايي که سبب کاهش توليد و صادرات پسته و تنزل رتبه جهاني به دومين کشور توليد‌کننده صادر‌کننده اين محصول شده بود، از اواخر سال گذشته تاکنون مجددا جايگاه نخست توليد و تجارت جهاني اين محصول ارزآور را از آمريکا گرفت و هم‌اکنون آمريکا و ترکيه در جايگاه‌هاي بعدي قرار دارند، چرا که آمريکا براساس اظهارات خود سال گذشته 230 هزار تن پسته توليد کرد.

گرچه عمده صادرات محصولات باغي مانند پسته معمولا در نيمه دوم سال و پس از برداشت محصول انجام مي شود اما صادرات 25 هزار تني در نيمه امسال که رشد بالغ بر 300 درصدي را نسبت به شش ماهه نخست پارسال تجربه کرده، خيز بلندي است و اميد مي رود امسال صادرات پسته به مرز دو ميليارد دلار نزديک شود.

مشتريان پسته ايراني در نيمه اول امسال شامل 52 کشور از جمله بلاروس، يوگوسلاوي، پاکستان، چين، ژاپن، جمهوري آذربايجان، آلباني، آلمان، اردن، ازبکستان، اسپانيا، استراليا، اسلواکي، افغانستان، الجزاير، امارات متحده عربي، اوکراين، ايتاليا، برزيل، بوسني و هرزگوين، تاجيکستان، تايوان، ترکيه، ترکمنستان، تونس، سوئد، سوئيس، شيلي، صربستان، عراق، روسيه، قرقيزستان، قزاقستان، قطر، کانادا و … است و براساس آمار گمرک جمهوري اسلامي ايران، قيمت اين محصول باغي که از آن به عنوان طلاي سبز ياد مي‌شود، مقداري افزايش يافته است.

چرا که طي نيمه نخست سال گذشته متوسط قيمت هر کيلوگرم پسته صادراتي ايراني 8.3 دلار معادل 29 هزار تومان بود که در نيمه اول امسال به 8.4 دلار معادل 29 هزار و 400 تومان رسيده است.

البته به گفته رويين تن ميانگين قيمت پسته صادراتي طي سال گذشته 9 تا 11 دلار بوده است که به نظر مي‌رسد قيمت اين محصول صادراتي در نيمه دوم امسال رشد قابل ملاحظه اي را تجربه کند.

Leave A Reply