زندگی موسس چای گلستان

0

سیدمحمد گرامی، موسس شرکت گلستان، در اوایل سلطنت رضاشاه در شهرستان یزد به دنیا آمد. دوره کودکی وی با کار در کنار مادر و جدایی از پدر-به دلیل انتخاب همسر دوم- با درس خواندن و شاگردی در مغازه سپری شد. در 15 سالگی در تجارت خانه حاج علی‌اکبر ریسمانی به‌عنوان شاگرد مشغول به کار شد. وی پس از پایان جنگ جهانی دوم در 19 سالگی به تهران آمد و به شغل بازاریابی پرداخت. گرامی به همراه یکی از دوستانش از سال 1325 کار بازاریابی برات، پارچه، برنج و… را آغاز کردند. او در سال 1327 ازدواج کرد.

او به دلیل رکود بازار برنج، به بازاریابی صابون و سپس چای از تجارتخانه گرجی (صاحب چای جهان) پرداخت و پس از مدتی به همراه دوست خود، کوچک زاده اقدام به فروش چای کردند. وی علاوه بر چای جهان، به بازاریابی چای عقاب نیز پرداخت. در آن زمان برخی انواع چای را با نام چای بره نشان و شترنشان عرضه می‌کردند و نیز شرکت گلستان را افتتاح کرد. او همچنین در سال 1345 به همراه کوچک زاده و عبدالحسین شرکا، شرکت رویال تی را در زمینه واردات چای تاسیس کرد. گرامی سپس با مشارکت چند فعال اقتصادی به سرمایه‌گذاری تازه چون خرید سهام در چند شرکت صنعتی وابسته به محمدتقی برخوردار اقدام کرد.

در سال 1359 مشمول قانون دولتی شدن فعالیت‌ها شد، اما پس از حل مشکلات پیش آمده بار دیگر بسته‌بندی و توزیع چای را رونق داد. وی همچنین در این دوره صادرات پسته و توزیع محصول برنج را نیز به دیگر فعالیت‌های شرکت گلستان افزود.

– سرگذشت پنجاه کنشگر اقتصادی ایران، فریدون شیرین کام، ایمان فرجام نیا، نشر فرهنگ صبا، 1393، صص535-550

آگهی استخدام هنر پیشه
استودیو ایران نو فیلم با صدور یک آگهی در جراید کشور در روز 4 / 6/ 1330 رسما اعلام کرد که نیازمند تعدادی هنرپیشه است. در آگهی‌ یادشده آمده بود: استودیو ایران نو فیلم برای اجرای برنامه‌های فیلمبرداری و دوبلاژ خود به تعدادی زن و مرد که معلومات آنها از حدود اول دبیرستان کمتر نباشد، نیازمند است. داوطلبان برای ثبت‌نام و شرکت در امتحان از تاریخ 6 شهریور در روزهای شنبه و چهارشنبه از ساعت 4 تا 5/ 7 بعد از ظهر به دفتر استودیو واقع در سه راه امین حضور مراجعه کنند. در همین روز شرکت ملی نفت ایران در یک آگهی استخدام اعلام کرد که محصلان جدید را برای گذراندن دوره عالی آموزشگاه دولتی نفت آبادان استخدام می‌کند.

آغاز تلقیح مصنوعی گاوها در ایران
بنگاه دامپروری ایران اعلام کرد: برای نخستین بار عملیات تلقیح مصنوعی گاو‌های ماده ایران با موفقیت کامل به انجام رسید. در خبری که روز چهارم شهریور سال 1330 در جراید منعکس شد در این باره آمده بود: به‌منظور اصلاح نژاد گاوهای اطراف تهران، بنگاه دامپروری ایران در سال گذشته برای اولین بار در ایران با مساعدت سازمان برنامه تعداد 2541 راس گاو ماده را به طریق تلقیح مصنوعی از نطفه بهترین گاوهای نژاد اصل خارجی بارور نموده است.

ساخت خانه‌ برای کارگران نفت جنوب
کمیسیون عمران خوزستان روز چهارم شهریور 1330 نتایج نشست‌های خود را درباره توسعه و عملیات عمرانی در مناطق نفتی اعلام کرد. براساس گزارشی که در این باب در جراید کشور منتشر شد به اطلاع همگان رسید که طبق تصمیمات این کمیسیون برای ادامه عملیات فعالیت‌های سابق نفتی و احداث 1000 واحد خانه برای کارگران سی میلیون تومان بودجه در نظر گرفته شده است. همچنین به وزارت دارایی اکیدا دستور داده شد که اعتبارات ساختمانی (فرهنگی و بهداشتی) مصوب مجلس شورای ملی مربوط به خوزستان را مقدم بر سایر وجوه دانسته و پرداخت نماید که عملیات ساختمان‌های فرهنگی و بهداشتی شروع شود و زمین‌های دولتی خوزستان باید به مقداری که حداقل معاش یک خانوار را تامین کند، بین زارعین تقسیم شود.

Leave A Reply