پایین بودن بهره‌وری تولید عسل

0

پاییز که می‌رسد، زنبورداران کندوهای‌شان را از کوهپایه‌ها و دشت‌ها جمع می‌کنند و عسل‌هایی را که از اواسط بهار جمع‌آوری کرده‌اند، به بازار عرضه می‌کنند.
حالا فصل برداشت محصول زحمات زنبوردارانی است که چندماه شبانه‌روز پای کندوها بوده‌اند اما کارشناسان می‌گویند میزان محصول با زحمتی که زنبورداران متحمل می‌شوند، تناسبی ندارد و بهره‌وری تولید عسل در کشور پایین است.
افزایش بهره‌وری تولید عسل نیاز به فرهنگ‌سازی دارد
 معاون وزیر جهاد کشاورزی در مراسم رونمایی از سامانه معاملات صنعت زنبورداری گفت: ایران حدود 7 میلیون کلونی زنبور دارد که از این منظر، رتبه چهارم دنیا در اختیار ماست اما در تولید عسل که به ۸۰ هزار تن در سال می‌رسد، در ردیف هفتم جهان قرار می‌گیریم. این نشان می‌دهد با اینکه 4 تا 5 درصد تولید دنیا را به خود اختصاص داده‌ایم ولی متوسط تولید هر کلونی ما نسبت به کشورهای دیگر پایین است. رکنی یادآور شد: برای رسیدن به حد مطلوب، لازم است فرهنگ‌سازی قوی و مستمر انجام گیرد تا زنبوردار، برای کوچ کندوها با مشکل مواجه نشود. برای مثال بیشتر کشورهای دنیا به زنبوردار پول می‌دهند تا کندوی خود را به مزرعه آنها بیاورد. این در حالیست که ما حدود هشت سال است با همکاران خود بحث می‌کنیم تا به آنها ثابت شود که زنبور نه‌‌تنها برای منابع طبیعی زیانی ندارد، بلکه مفید است و بهره‌وری را افزایش می‌دهد. به گفته وی، وقتی توانسته‌ایم طول پرورش مرغ را از ۱۴ هفته به 5 هفته کاهش دهیم و از طرف دیگر تولید شیر را از ۱۲ کیلو در واحدها به‌طور میانگین به بالای ۳۰ کیلوگرم برسانیم، چرا در زنبور نتوان بهره‌‌وری را افزایش داد؟رکنی در پایان تاکید کرد: در سال ۹۲ ضریب خوداتکایی در محصولی مانند گندم، ۶۷ درصد بود اما این عدد در سال زراعی گذشته با 5 میلی‌متر بارندگی کمتر به ۱۰۲ درصد رسید. این در صورتی است که میزان آسیب‌پذیری در گندم بسیار بیشتر از زنبور است و بنابراین می‌توان به‌راحتی بهره‌وری را در این بخش افزایش داد و رسیدن به این هدف، تنها به همت و تلاش تولیدکنندگان مربوط است.
دولت برای حمایت از زنبورداران چه کرده است؟
 مصطفی قوانلو، تولید‌کننده و کارشناس صنعت زنبورداری با بیان اینکه افزایش بهره‌وری تولید عسل شرایطی دارد که باید به آن توجه کرد، به «کسب‌وکار» گفت: مساله اول استفاده از روش‌های علمی در زنبورداری است. زنبورداری در کشور ما هیچ تغییری نسبت به 50 سال پیش نکرده ولی دنیا به سمت استفاده از زنبورهای مولدتر و مقاوم‌تر رفته است.
کندوهای ما هم هیچ تغییری نداشته درصورتی که اگر علم را به‌کار بگیریم و کندوهای بهتری بسازیم، راندمان تولید عسل بالاتر می‌رود. زنبورداران ما اغلب آموزشی ندیده‌اند و گاهی تلفات زنبور آنها با یک آموزش ساده بسیار کاهش پیدا می‌کند. زنبوردار برای توسعه کارش نیاز به تسهیلات و حمایت دارد ولی صندوق حمایت از صنعت زنبورداری برای تسهیلات دادن به زنبورداران خرد شرایط سختی دارد.
  بانک‌ها هم که اصولا زنبورداری را به‌عنوان یک شغل به رسمیت نمی‌شناسند که به آن تسهیلات بدهند. اینکه بگوییم زنبورداران برای افزایش بهره‌وری تولید همت کنند، یک حرف ساده است ولی دولت بگوید برای حمایت از این صنعت چه کرده است؟

Leave A Reply