همایش راهکارهای روانسازی تجارت خوزستان با کشور عراق

0

 همایش راهکارهای روانسازی تجارت خوزستان با کشور عراق    

گروه خبر: همایش راهکارهای روانسازی تجارت خوزستان با کشور عراق در اهواز برگزار شد

به گزارش خوشه های کسب و کار؛ دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی با کشور عراق در همایش «راهکارهای روان سازی تجارت خوزستان با کشور عراق» گفت: برای افزایش صادرات به کشور عراق و سایر کشورهای همسایه نیازمند یک دگرگونی اقتصادی در کشور هستیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی خوزستان، رستم قاسمی عنوان کرد: در کشور ایران ظرفیت های بی شماری وجود دارد که ما باید بتوانیم از آن ها به درستی استفاده کنیم.

وی با اشاره به صادرات موفق کشور در بخش مصالح ساختمانی مانند سیمان گفت: ما جز چهار کشور برتر دنیا در بخش تولید کاشی و سرامیک هستیم. در زمینه کشاورزی نیز موفقیت های خوبی در بخش صادرات کسب کرده ایم.

قاسمی تصریح کرد: در سال جاری صادرات غیرنفتی ما 48 میلیارد دلار است و در صورتی که 18 میلیارد دلار محصولات پتروشیمی را در نظر نگیریم صادرات غیر نفتی ما حدود 30 میلیارد دلار می شود. تحقق میزان پیش بینی شده زمانی صورت می گیرد که به پتانسیل های موجود در کشور توجه شود.

دبیر ستاد توسعه روابط اقتصادی با عراق با انتقاد از معطل شدن بازرگانان ایرانی در مرزهای کشور گفت: باید سازوکاری فراهم شود تا بازرگانان ایرانی در مرزهای کشور از زائران جدا شوند تا سریعتر به خواسته های آنها رسیدگی شود.

مشاور معاون اول رئیس جمهور تصریح کرد: یکی دیگر از معضلات پیش روی بازرگان، گران بودن پول ملی ما است که باید سازو کاری برای حل این مسئله اندیشیده شود. ناگفته نماند که در این زمان پنج میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای بازرگانانی که خواهان فعالیت در کشور عراق هستند در نظر گرفته شده است.

وی با تاکید به اینکه صادرات در کشور باید به صورت پایه دار باشد، اظهار کرد: در راستای رسیدن به صادرات پایه دار در کشور عراق، نیازمند نفوذ اقتصادی و تجاری در این کشور هستیم. ما باید شهرک های صنعتی در کشور عراق و یا در نقاط مرزی احداث کنیم.

قاسمی اظهار کرد: سه مولفه: کیفیت، سرعت و قیمت از شاخص های برتر در صادرات محسوب می شود که در راستای افزایش صادرات باید به این مولفه ها توجه ویژه ای داشت.

وی با بیان اینکه کشور عراق از سال های گذشته در بخش عمران دچار ضعف های فراوانی است، گفت: بسیاری از ساخت و ساز های صورت گرفته در این کشور بر اساس نیاز های نظامی انجام شده است به همین دلیل در این بخش ضعف های فراوانی موجه هست.

همچنین استاندار خوزستان با اشاره به لزوم افزایش صادرات استان به کشور عراق گفت: متاسفانه بازرگانان خوزستانی به دلیل عدم هماهنگی دستگاه های دولتی در مرزها با وجود قرابت های فرهنگی فراوان با کشور عراق نتوانستند در حوزه صادارات موفق عمل کنند.

“عبدالحسن مقتدایی” عنوان کرد: عدم تسلط به مسائل محیطی در کشور عراق توسط بازرگانان خوزستانی باعث می شود تا اطلاعات و پیش زمینه جامعی در خصوص شرایط اقتصادی منطقه در اختیار نداشته باشند.

وی افزود: سرمایه گذاران خوزستانی برای موفقیت خود در کشور عراق باید در شهرهای این کشور و یا حداقل در نقاط مرزی ساکن شوند زیرا قرابت فرهنگی بین دو کشور باعث افزایش صادرات می شود.

استاندار خوزستان با بیان اینکه نفوذ در کشور عراق و نیازهای امروزه این کشور شرایط لازم را برای سرمایه گذاری و صادرات موفق فراهم کرده، اظهار کرد: ما باید تلاش خود را به کار بگیریم تا از این ظرفیت به وجود آمده استفاده ببریم.

وی با تاکید به اینکه سهم خوزستان باید در صادرات 13 درصدی به کشور عراق افزایش یابد، گفت: خوزستان تنها استانی در کشور است که دارای سه اتاق بارزگانی مجزا است.

مقتدایی تصریح کرد: استان خوزستان نه تنها در بخش تامین منابع ملی نقش اساسی بازی می کند بلکه در دوران قبل از جنگ هشت ساله نیز حرف اول را در بخش خصوصی می زد.

گفتنی است این همایش با همکاری 10 ارگان دولتی در استان خوزستان از جمله شرکت شهرکهای صنعتی خوزستان برگزار شد

 

Leave A Reply