ابریشمی در کنگره ملی علوم و صنایع غذایی ایران

0

گروه خبر:  از مجموع 388خوشه کشور،  74 خوشه به بهره برداری رسیده است

به گزارش خوشه های کسب و کار و به نقل از شرکت شهرکهای صنعتی استان گلستان، مدیر عامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور از شناسایی 388 خوشه صنعتی در کشور خبر داد و گفت: از این تعداد 74 خوشه به بهره برداری رسیده است .

سید محمد علی سید ابریشمی در کنگره ملی علوم و صنایع غذایی ایران که در تالار خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی استان برگزار شد، اظهار کرد: امسال 50امین سال برگزاری و ایجاد سازمان نواحی صنعتی و سازمان صنایع کوچک است که این سازمان یکی از 4 سازمان توسعه ای کشور محسوب می شود و هدف از تشکیل این سازمان ، ایجاد زیرساخت های لازم برای سرمایه گذاری بخش خصوصی و صنایع کوچک است.

وی تصریح کرد: دو رسالت اصلی از 7 رسالت این سازمان مربوط به ایجاد ارتباط بین صنایع کوچک و یزرگ و توسعه خوشه های صنعتی است . خوشه های صنعتی از واحدهای کوچک تشکیل می شوند که توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی شکل گرفته است و هیچ گونه پیوندی بین واحد ها برقرار نیست و خوشه های صنعتی پیوندی ، را بین تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و تامین کنندگان مواد اولیه و صادرکنندگان فراهم می کنند .

سه خوشه صنعتی در گلستان ایجاد شده است

وی افزود: این خوشه های صنعتی به صورت منطقه ای فعالیت می کنند و در استان گلستان تاکنون یک خوشه دام و طیور به بهره برداری رسیده است و خوشه فرش و صنایع لبنی نیز در حال بهره برداری است.

سید ابریشمی در ادامه دومین رسالت سازمان صنایع کوچک را ارتباط بین صنایع کوچک و صنایع بزرگ عنوان کرد و گفت: اگر قرار باشد صنایع کوچک متکی به خود باشند و پیوندی بین آن ها و صنایع بزرگ مهیا نشود به سرعت از بین می روند .

وی تصریح کرد: در چند سال گذشته صنایع کوچک به دلیل واردات بی رویه ، مشکلات نقدینگی و عدم دریافت تسهیلات، تاثیر تحریم ها و نداشتن تکنولوژی دانش بنیان دچار رکود و مشکل شدند که برگزاری چنین کنگره هایی برای آسیب شناسی این صنایع و ارتقاء صنایع کوچک مفید فایدهاست.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گلستان در ادامه با بیان این که در سال 8 میلیون تن شیر در کشور تولید می شود گفت: 730 هزار تن از کل شیر تولیدی کشور مربوط به گلستان است و 32 واحد تولیدی این شیرها را فرآوری می کنند و این نشان دهنده جایگاه رفیع این استان در بحث صنایع لبنی است.

سید ابریشمی بیان کرد: در استان گلستان در حال حاضر استان گلستان 2000 هکتار زمین در اختیار شرکت شهرک های صنعتی است که هزار هکتار آن در حال آماده سازی و 800 هکتار آن نیز آماده شده است و قابل واگذاری به سرمایه گذاران است .

وی با بیان این که صنایع غذایی از اولویت های این استان گفت : با توجه به شرایط اقلیمی و توانمندیهای این استان زمینه های لازم برای سرمایه گذاری در این بخش در گلستان فراهم است .

وی تصریح کرد: در سال گذشته حدود 25 میلیون دلار صادرات فرآورده های لبنی از استان صورت گرفته است که عدد قابل توجهی است .

سید ابریشمی در ادامه بااشاره به برگزاری نمایشگاه بین المللی صنایع لبنی در استان در روزهای 8 و 9 شهریور همزمان با برگزاری این کنگره گفت: در این نمایشگاه 64 واحد لبنی و صنایه وابسته حضور دارند و هیات های تجاری از عراق وتاجیکستان و دیگر کشورها مهمان این نمایشگاه هستند.

وی افزود: در نمایشگاه از مجموع واحدهای شرکت کننده 24 واحدتولیدی، 12 واحد در بخش ماشین آلات و تجهیزات، 7 واحد چاپ و بسته بندی صنایع لبنی، 5 واحد تامین کننده ظروف صنایع لبنی و 4 شرکت مشاوره صنایع غذایی به همراه 8 بخش اجرایی مشارکت داشته اند که از جمله دستگاههای مشارکت کننده، اتاق بازرگانی، صندوق ضمانت سرمایه گذاری و خانه صنعت و معدن و استانداری هستند که توانستند نقش اساسی و مهمی را در هر چه بهتر برگزار شدن این کنگره ایفا کنند.

وی همچنین از دیگر اهداف سازمان صنایع کوچک را زایش سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی (GDP) کشور با تاکید بر توسعه صنایع کوچک، توسعه و تکمیل کلیه زیر ساخت های مورد نیاز استقرار صنایع در شهرک ها و نواحی صنعتی و بهبود فضای کسب وکار صنایع کوچک کشور  واستقرار سازمانی پویا، دانش مدار و چابک و همسو با تحولات جهانی بیان کردند.

Leave A Reply