استاندار بوشهرخواستار تهیه طرح جامع خرما با همکاری دفتر توسعه خوشه خرمای استان شد

0

گروه خبر: استاندار بوشهرخواستار تهیه طرح جامع خرما با همکاری دفتر توسعه خوشه خرمای استان شد

مصطفی سالاری در دومین نشست شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان بوشهر اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفیت بالایی در بخش خرما است که باید زمینه استفاده مناسب از این ظرفیت ها به خوبی فراهم شود تا شاهد شکوفایی کشاورزی باشیم.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی بوشهر، وی بر لزوم تعریف فرایندی مناسب برای بهبود وضعیت خرمای استان بوشهر تاکید کرد و بیان داشت: پیش نویس طرح جامع خرما توسط دفتر توسعه خوشه صنعتی خرمای استان،سازمان جهاد کشاورزی و اتاق بازرگانی تهیه گردد.

استاندار بوشهر با اشاره به سرمایه دو میلیارد تومانی صندوق حمایت از بخش کشاورزی در استان بوشهر اضافه کرد: این صندوق نقش بسیار مهمی در حل مشکلات نخل‌داران و تولیدکنندگان خرما دارد و زمینه پرداخت تسهیلات به واحدهای فرآوری خرما با تزریق 50 میلیارد ریال دیگر فراهم خواهد شد.

وی بر لزوم رعایت استانداردهای فرآوری و بسته بندی خرما تاکید کرد و افزود: ایجاد توافق نامه‌ای با شهرداری تهران برای فروش خرمای استان بوشهر در میادین میوه و تره بار تهران می تواند نقش بسیار مهمی در ایجاد بازار فروش داشته باشد.

در این جلسه حجت الاسلام سید مهدی موسوی نژادنماینده مردم دشتستان در مجلس شورای اسلامی گفت: با تدوین طرح جامع خرما می توان لایحه ای از سوی دولت به مجلس ارایه کرد تا مشکلات این محصول به صورت قانونی وهدفمند برای همیشه برطرف شود.

وی اضافه کرد: در نشست نمایندگان استان بوشهر با رییس جمهوری و مطرح کردن بحث خرما، ایشان معاون پارلمانی رییس جمهوری را مامور کرد که با حضور در فراکسیون خرمای مجلس و تشکل کارگروه ویژه ای مشکلات بخش خرمای استان بوشهر را بررسی کند.

در این جلسه فعالین خرمای استان به بیان مشکلات پیش روی این صنعت پرداختند مسائلی مثل کمبود آب، پایین بودن کیفیت محصول، کمبود بازار های فروش،نرخ بالای بهره بانکی از مهمترین مشکلات مطرح شده در این جلسه بود.

در ادامه عامل توسعه خوشه خرمای استان به بیان گزارشی از برنامه های سال اول توسعه خوشه خرما و برنامه های سال دوم ارائه کرد و همگرایی و مشارکت و همکاری همه دستگاه های مسئول در صنعت خرما جهت جلوگیری از اقدامات موازی و اتلاف سرمایه ها را خواستار شد.

ابوالفضل روزی طلب ضمن بیان برنامه های کوتاه مدت دفتر توسعه خوشه برای رفع مشکل بازار خرما، شرکت در دومین نمایشگاه نوروزی خرمای استان و شرکت در نمایشگاه بین المللی خدمات مواد غذایی و مهمان نوازی ترکیه را از جمله برنامه های پیش روی این دفتر جهت توسعه بازار و ورود به بازارهای جدید اعلام کرد.

Leave A Reply