چین؛ بازار رو به رشد فرش دستباف قم

0

به گزارش خوشه های کسب و کار و به نقل از خبرگزاری فارس از قم، حسین بیک‏‌‏زاده روز چهارشنبه در چهارمین کارگروه اقتصادی استان که در سالن امام رضا(ع) استانداری برگزار شد با اشاره به تعریفی از خوشه‏‌‏های کسب و کار اظهار کرد: خوشه کسب و کار به مجموعه‏‌‏ای از واحدهای کسب و کار که در یک منطقه جغرافیایی با یک گرایش صنعتی متمرکز شده‏‌‏اند، گفته می‏‌‏شود.

وی افزود: فرش دستباف قم به عنوان بخشی از هنر-صنعت قم است که در حال حاضر در اوج هنری خود قرار دارد و از همین رو باید مسئولان برای حفظ شهرت جهانی و تداوم آن از هنرمندان این رشته حمایت کنند.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف قم با اشاره به اینکه مدت زمان فرآیند خوشه فرش دستباف سه تا پنج سال است، گفت: در این مدت ظرفیت‏‌‏های خوشه با استفاده از توانمندسازی پایا و استفاده از فرصت‏‌‏های محیطی شکوفا می‏‌‏شود که این امر سبب ارتقای سطح سرمایه اجتماعی و توسعه شبکه‏‌‏های کسب و کار درون خوشه خواهد شد.

وی تصریح کرد: بیش از 300 تولیدکننده فعال فرش دستباف و بیش از 400 واحد پشتیبانی خدمات که شامل صادرکنندگان، طراحان، فروشندگان دار قالی، نقشه قالی و ابزار قالیبافی می‏‌‏شود، در استان فعالیت می‏‌‏کنند.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف قم با اشاره به اینکه بیش از 25 هزار بافنده قالی در استان فعالیت می‏‌‏کنند، گفت: 12 هزار نفر از این تعداد بیمه قالی بافی دارند.

وی خاطر نشان کرد: به دلیل اینکه کیفیت ابریشم ایران پایین است از کشورهای دیگر مجبور به واردات ابریشم هستیم که این امر با توجه به اینکه بیش از نیمی از قالی‏‌‏ها تمام ابریشم هستند فعالیت خوشه‏‌‏ها را سنگین کرده است.

بیک‏‌‏زاده با اشاره به بازارهای صادرات فرش دستباف قم گفت: فرش دستباف قم به کشورهای نظیر هنگ کنگ، مالزی، کویت، قطر، فرانسه، عربستان، عراق، سنگاپور، ژاپن، چین، ترکمنستان، بحرین، ایتالیا و امارات متحده عربی صادر می‏‌‏شود.

وی با تاکید بر افزایش صادرات فرش دستباف به کشور چین، گفت: این کشور بازار خوبی برای خرید این کالا است و با رشد اقتصادی که در این چین شاهد هستیم، حداقل 20 درصد مردم این کشور توانایی خرید فرش دستباف استان قم را دارند.

عامل توسعه خوشه فرش دستباف قم تصریح کرد: راه‏‌‏اندازی پنل پیام کوتاه، چاپ کتاب چهره‏‌‏های ماندگار فرش قم، برگزاری تور بازدید از بیست و سومین نمایشگاه بین‏‌‏المللی فرش تهران، ایجاد سایت مشترک تبلیغات و بازاریابی از مهمترین فعالیت‏‌‏های خوشه فرش دستباف قم است.

Leave A Reply