برگزاری سومین همایش صنعت چوب استان قم

0

به گزارش گروه خبر خوشه های کسب و کار، سومین همایش صنعت چوب جهت بررسی مشکلات صنعت چوب استان در مجتمع ونوس استان قم در 30 مهر ماه 1393 برگزار شد.

حوزه سخت افزاری و نرم افزاری، دو حوزه مورد توجه در صنعت چوب استان

روح الله ابراهیمی، با بررسی مشکلات و راهکارهای ضروری برای بهبود وضعیت صنعت چوب استان قم، گفت: اقدامات قابل انجام در سطح صنعت چوب، قابل تقسیم به دو گروه نرم افزاری و سخت افزای است.

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم گفت: در حوزه نرم افزاری، اقداماتی چون ایجاد رشته مبلمان و برپایی نمایشگاه های مختلف، مانند نمایشگاه مبلمان در مالزی مفید بوده است ولی اقداماتی دیگر قابل انجام در این حوزه عبارت است از: کسب تجارب پیشکسوتان صنعت چوب و گردآوری و تدوین آن. همچنین شناخت بازارهای هدف و شناسایی ابزار لازم برای ورود به بازارهای جدید.

وی گفت: در حوزه سخت افزاری برای صنعت چوب در سطح استان اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است که استقرار واحدهای صنعت چوب در یک مکان یکی از این اقدامات است.

ابراهیمی گفت: 40 هکتار از اراضی شهرک صنعتی قنوان آماده سازی و به واحدهای صنعت چوب تحویل داده شده است. با توجه به موقعیت خاص و استراتژیک شهر قم و شهرک قنوات و نزدیکی آن به شهر سبزوار و دیگر نقاط مهم کشور، موقعیت این شهرک را مناسب ارزیابی نمود.

روح الله ابراهیمی یادآور شد : شهرک صنعتی قنوات به عنوان شهرک تخصصی صنعت چوب استان در نظر گرفته شده است و با توجه به موقعیت حرم تا حرم آن، نام آن به شهرک ثامن الائمه انتخاب شده است.

ابراهیمی در پایان از ارائه تسهیلات ارزان قیمت توسط بانکها و موسسات مالی برای این بنگاه ها و برپایی نمایشگاه دائمی برای صنعت چوب استان در حوزه سخت افزاری خبر داد/معرفی

 

صنعت چوب، جزء صنایع بومی و استراتژیک قم است.

سرپرست اداره صنعت، معدن و تجارت استان قم گفت: صنعت چوب استان قم جزء صنایع بومی و استراتژیک محسوب می­شود که 4000 واحد صنفی که 20000 هزار نفر از شاغلین استان را به خود اختصاص داده است.

سیجانی، با اشاره به گرایش واحدهای صنفی صنعت چوب به صنعتی شدن گفت: در حال حاضر بسیاری از واحدهای فعال حوزه چوب، جزء واحدهای صنفی محسوب می­شود.

وی عمده مشکلات پیش روی صنعت چوب استان قم را عبارت است از بحث آموزش نیروی انسانی، ارزش افزوده نهایی، طراحی و بسته بندی و بازار یابی دانست.

اقدامات عامل توسعه خوشه مبلمان استان قم تحسین برانگیز است

سیجانی در ادامه به شمردن برخی از اقدامات عامل توسعه خوشه مبلمان قم، آقای امیر ولی را فردی فعال و سخت کوش معرفی نمود و یکی از اقدامات تحسین برانگیر وی را تلاش برای ثبت برند مشترک با نام «شمیم» دانست.

سیجانی در پایان بر ضرورت انجام مطالعۀ نظامند برای ایجاد بازارهای جدید و مطالعه برای بازارسازی و بازاریابی یادآور شد و پیشنهاد نمود: ایجاد انجمن تخصصی همگن تحت عنوان «انجمن تخصصی صنعت چوب استان قم» در کنار دفتر توسعه خوشه مبلمان، اتحادیه درودگران و شرکت شهرکهای صنعتی استان قم، برای بهبود وضعیت صنعت چوب استان، می تواند بسیار مفید واقع شود.

 

Leave A Reply