برگزاری نخستین جلسه شورای راهبری خوشه پلاستیک البرز

0

به گزارش خوشه های کسب و کار و به نقل از روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی البرز، این جلسه که بختیار رازانی معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان البرز اداره آن را برعهده داشت با حضور عامل توسعه خوشه پلاستیک و نمایندگان واحدهای تولیدی، هیئت موسس شرکت تعاونی تامین نیاز صنعت پلاستیک استان ،اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اداره کل فنی و حرفه ای ، پارک علم و فن آوری، صندوق مهر امام رضا(ع) ، سردبیر سایت خبری پپنا و … تشکیل شد.

بختیار رازانی در ابتدای نشست شورای راهبری، خوشه صنعتی را اینگونه تعریف کرد: خوشه صنعتی به مجموعه ای از واحدهای کسب و کار اطلاق می شود که در یک منطقه جغرافیایی و یک گرایش صنعتی متمرکز شده و با همکاری و تکمیل فعالیت های یکدیگر، به تولید و عرضه کالا و خدمات می پردازند.

رازانی معاون صنایع کوچک شرکت شهرک های صنعتی استان البرز تمرکز جغرافیایی و چالش ها و فرصت های مشترک را از مشخصه های اعضای خوشه های صنعتی عنوان کرد.

در این نشست علیرضا بیژندی عامل توسعه خوشه پلاستیک استان البرز به سوالات و ابهامات حاضران پاسخ گفت.

عامل توسعه خوشه پلاستیک استان البرز تعداد واحدهای صنعت پلاستیک استان البرز را 494 واحد عنوان کرد.

 وی گفت: از 494 واحد تولیدی در سطح صنایع پلاستیک استان البرز، 360 واحد صنعتی، 134 واحد صنفی، 26 تامین کننده مواد در سطح استان البرز پراکنده اند و 14 نهاد و سازمان از این واحدها حمایت می کنند. 45 قالب ساز و 34 واحد تزریق کاری به واحدهای اشاره شده خدمات ارائه می کنند.

بختیار رازانی تاکید کرد در بین صنایع مختلف و پس از بررسی های فراوان توسعه خوشه کسب و کار پلاستیک به تصویب رسیده است و بیژندی تصریح کرد: در بین گروه های کالایی صنایع پلاستیک، مقرر شد با بررسی های دقیق تر دسته محصول منتخب درادامه فاز مطالعاتی انتخاب و در سند برنامه عمل جهت اجرا لحاظ شود.

استراتژی تدوین شده برای توسعه خوشه هم بررسی شده بود و تامین مواد اولیه، توسعه بازار و تولید با کیفیت و استاندارد اهداف استراتژیک خوشه عنوان شدند.

شرکت شهرک های صنعتی استان البرز به عنوان کارفرما و علیرضا بیژندی عامل توسعه خوشه سند برنامه عمل سال اول را برای حاضران تشریح کردند و کل زمان در نظر گرفته شده برای رسیدن به اهداف استراتژیک را سه ساله اعلام کردند.

برگزاری کلاس های متنوع آموزشی به شکل رایگان (یا با حداقل میزان مشارکت واحدهای تولیدی در پرداخت هزینه دوره های آموزشی) و پرداخت بخشی از هزینه های سفر فعالان صنایع پلاستیک به نمایشگاه های خارجی مرتبط (مانند چاینا پلاست 2015) از امتیازاتی بود که شرکت شهرک ها در اختیار اعضای خوشه قرار خواهد داد.

تاسیس تعاونی صنایع پلاستیک استان البرز از دیگر مواردی است که برای تامین مواد اولیه مورد نیاز واحدهای تولیدی توسط شرکت صنعتی دنبال می شود.

در پایان این جلسه کلیات سند برنامه عمل مورد تائید قرار گرفت و مقرر گردید با توجه به سهم حمایتی نهاد های پشتیبان جلسه دوم شورای راهبری خوشه پلاستیک در آبانماه جهت تصویب نهایی سند برنامه عمل سال اول برگزار و جهت اجرا ابلاغ گردد

Leave A Reply