تصویب دستورالعمل راه اندازی شهرک های صنعتی خصوصی در کشور

0

دکتر سیدمحمدعلی سیدابریشمی معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت در گردهمایی معاونان عمران و محیط زیست شرکت شهرکهای صنعتی سراسر کشور در بندرعباس از تصویب دستورالعمل راه اندازی شهرک های صنعتی خصوصی در کشور خبر داد.

به گزارش خوشه های کسب و کار و به نقل از روابط عمومی و بین الملل سازمان، مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران افزود:  شهرک های صنعتی خصوصی می تواند در رشد صنعتی کشور به سازمان کمک کنند و ما از ایجاد این شهرکها حمایت می کنیم.

سید ابریشمی به کیفی سازی شهرکهای صنعتی اشاره کرد و گفت: اولویت سازمان کیفی سازی شهرکهای صنعتی است و فاز های بعدی باید با مطالعه و کار کارشناسی آغاز شود.

وی تاکید کرد:  شرکت های استانی بدنبال اخذ اسناد مالکیت شهرک ها و اسناد تفکیکی واحدهای صنعتی باشند تا صنعتگران در سرمایه گذاریهای با مشکلی روبرو نباشند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با بیان اینکه مشکلات راه اندازی یک شهرک یا ناحیه صنعتی بیش از توسعه آن است تصریح کرد: مدیران باید از به هدر رفتن سرمایه های ملی در شهرک های صنعتی جلوگیری نمایند تا هرچه سریعتر به توسعه صنعتی دست یابیم.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: در ایجاد شهرکهای جدید صنعتی باید مکان سنجی و مکان یابی به خوبی انجام شود و این شهرک در بهترین موقعیت و شرایط جغرافیایی راه اندازی شود.

سیدابریشمی با اشاره به واگذاری شهرکهای صنعتی به شرکتهای خدماتی اشاره کرد و خاطرنشان کرد: باید تمام زیرساخت های شهرک های صنعتی حتی تصفیه خانه فاضلاب از سوی شرکت های استانی آماده و سپس واگذار شود و شرکت های استانی فقط نقش ناظر داشته باشند.

معاون وزیر صنعت،معدن و تجارت، کمبود آب را یکی از مشکلات واحدهای صنعتی کشور عنوان کرد و افزود: یکی از راه های جبران کمبود آب استفاده از پساب فاضلاب صنعتی و شهری برای انجام فعالیت ها و فضای سبز شهرک های صنعتی است.

سیدابریشمی با بیان اینکه مسئولیت واحدهای صنعتی 11 منطقه ویژه کشور به این سازمان واگذار شده است. خواستار تهیه کتابچه شناسایی این واحدهای مستقر در مناطق ویژه شد.

صدور مجوزها

در ادامه این گردهمایی علینقی قدس معاون عمران و محیط زیست سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران با تاکید بر حمایت از سرمایه گذاران در شهرکها ونواحی صنعتی کشور گفت: کارشناسان استان ها نظارت جدی و دقیق برکار واحدهای صنعتی داشته باشند.

به گفته قدس صدور مجوزها،واگذاری ها باید با رعایت قانون باشد.

معاون عمران و محیط زیست سازمان اضافه کرد: از ایجاد شرکت های خدماتی در شهرک های صنعتی کشور استقبال و حمایت می کنیم و شرکت های استانی نیز به بدنبال راه اندازی این شرکتها باشند.

وی با بیان اینکه برای ساخت و ساز ها، حریم ها باید رعایت شود، برنظارت دقیق کارشناسان شرکت های استانی در اجرای پروژه ها در شهرک های صنعتی تاکید کرد.  

پتانسیلهای شهرکهای صنعتی هرمزگان

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان هرمزگان در این گردهمایی به پتانسیل و ظرفیت های استان هرمزگان در بخش های مختلف اشاره کرد و در خصوص شهرکهای صنعتی استان گفت: این شرکت فعالیت خود را از سال 70 آغاز کرده است که تا کنون 678 فقره قرارداد در 13 شهرک و 8 ناحیه صنعتی با سرمایه گذاران منعقد شده است. غلامپور مساحت شهرکها  و نواحی صنعتی هرمزگان2209 هکتار، مساحت زمین فاز عملیاتی را 1088 هکتار و مساحت زمین صنعتی را 767 هکتار اعلام کرد.

وی خاطر نشان کرد: یک مرکز کسب و کار در شهرک صنعتی شماره 2 بندرعباس راه اندازی شده است. مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان هرمزگان گفت: تا کنون 461 هکتار زمین واگذار شده است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان هرمزگان در ادامه با اشاره به تعداد واحدهای به بهره برداری رسیده افزود : تا کنون 347 واحد به بهره برداری رسیده که در این واحدها برای 4814 نفر اشتغال ایجادشده است.

غلامپور میانگین اشتغال هر واحد 14 نفر اعلام کرد به گفنه غلامپور میزان سرمایه گذاری واحدها 1591 میلیارد ریال بوده است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان هرمزگان اضافه کرد: پروژه های مختلف محیط زیست اجرا شده است که می توان به بهره برداری تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی شماره یک بندرعباس اشاره کرد.

همچنین در این بخش تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی شماره دو بندرعباس و رودان در حال ساخت است. تعداد ایستگاههای آتش نشانی شهرک صنعتی شماره 3 ایستگاه است.

Leave A Reply