نمایشگاه دایمی خوشه صنعتی کفش در تبریز

0

نخستین نمایشگاه دایمی خوشه صنعتی کفش با حضور مسئولین ارشد کشوری و استانی در تبریز افتتاح شد.     

گروه خبر: نخستین نمایشگاه دایمی خوشه صنعتی کفش با حضور مسئولین ارشد کشوری و استانی در تبریز افتتاح شد.

به گزارش خوشه های کسب و کار و به نقل از مانداگارانا ، این نمایشگاه در محل اداره کل پست استان در فضایی به وسعت ۲۵۰۰ متر مربع مورد افتتاح قرار گرفت.

در نمایشگاه دایمی خوشه صنعتی کفش بیش از ۳۶ غرفه ایجاد و به واحدهای تولیدی استان واگذار شده است.

گفتنی است برای نخستین بار با همکاری شرکت شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی واحد طراحی و مدل سازی کفش با ماشین آلات و امکانات روز دنیا در نخستین نمایشگاه دایمی خوشه صنعتی کفش ایران در تبریز در حال ایجاد است.

این نمایشگاه پس از برگزاری چهارمین همایش ملی صنعت چرم و کفش به بهره برداری رسید.

سازمان امور مالیاتی توانایی مدیریت مالیات بر ارزش افزوده را ندارد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه محاسبه و دریافت مالیات بر ارزش افزوده گفت: سازمان امور مالیاتی نتوانسته است مدیریت صحیحی را در نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده داشته باشد.

محمد حسین فرهنگی در چهارمین همایش ملی صنعت چرم و کفش در تبریز اظهار کرد: در حال حاضر نحوه محاسبه و مدیریت بر روند مالیات بر ارزش افزده آنگونه که باید و شاید انجام نمی شود و این روند نادرست باعث می شود در چرخه تولید تا مصرف بارها هزینه مالیات بر ارزش افزوده از تولید کننده دریافت شود.

وی خاطر نشان کرد: بر اساس قانون، مالیات بر ارزش افزوده یک بار باید در قیمت محصول نهایی اعمال شود و مالیات های دریافت شده در چرخه تولید باید به بخش قبلی برگردانده و تصفیه شود.

فرهنگی یاد آور شد: برای تولید یک محصول چند مرحله سپری می شود که همگی قابل شناسایی است و می توان مسیر آن ها را برای سازمان امور مالیاتی تعریف کرد تا بتوان ارزش افزوده را به چرخه اصلی بازگرداند.

وی نهاد های مدنی را حلقه واسط دولت و مردم دانست و گفت: دولت می تواند برای اجرای صحیح قانون مالیات بر ارزش افزوده از انجمن ها و تشکل های مردم نهاد در صنف های مختلف کمک بگیرد.

وی اظهار کرد: آماده ایم جلساتی بین فعالان بخش صنعت وبخصوص صنعت کاران کفش و چرم که در این خصوص با مشکل مواجح هستند با مسئولان امور مالیاتی برگزار کنیم تا به راهکار مناسبی برای مدیریت مالیات بر ارزش افزوده دست یابیم.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نحوه اجرای قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علایم تجاری گفت: قانونگذار مولفه های قابل توجهی را در این قانون برای حمایت از طرح های صنعتی در نظر گرفته است که متاسفانه این قانون در کشور به خوبی اجرا نمی شود.

فرهنگی از بازنگری قانون ثبت اختراعات طرح های صنعتی و علایم تجاری خبر داد و افزود:از تمامی نهاد ها و تشکل های مردم نهاد می خواهیم که نظرات کارشناسی خود را به منظور بازنگری در این قانون در اختیار ما قرار دهند.

وی با اشاره به قانون نام ها و نشان های جغرافیای اظهار کرد: برای ایجاد یک برند سال ها زمان نیاز است و باید توجه داشته باشیم که با ثبت نام ها و نشان های جغرافیای می توانیم در امر برند سازی قدم های مهمی را برداریم.

دولت بستر های لازم برای برندسازی را ایجاد کند

رییس انجمن صنعت کفش تبریز خواستار کمک دولت برای ایجاد بستر های مورد نیاز برای برند سازی شد.

احمد خادم با اشاره به تحولات ایجاد شده درمعادلات بازاریابی دنیا اظهار کرد: در بازار کفش دنیا تنوع و کیفیت حرف اول را می زند و از آنجایی که ما نتوانستیم خود را با این آهنگ هماهنگ کنیم ناگزیر از چرخه بازار های دنیا خارج شدیم.

وی ادامه داد: عدم وجود شبکه های مدرن و به روز از نکات ضعف صنعت کفش کشور است که باید با نگاه کارشناسی و تخصصی به این موضوع پرداخته شود.

خادم، سهم صنعت کفش در جذب تسهیلات را بسیار ناچیز دانست و گفت: متاسفانه ماشین آلات مور استفاده در این صنعت دارای عمر ۴۰ سال است.

وی اظهار کرد: سرمایه در گردش مولفه دیگری است که صنعت کاران کفش همچون بسیاری از صنعتگران در این خصوص با مشکل روبرو هستند.

رییس انجمن صنعت کفش تبریز با تاکید بر استفاده از توان علمی و تخصصی کشور های مطرح در صنعت چرم اظهار کرد: باید از تجربه و الگوهای مناسب جهانی برای توسعه صنعت کفش کشور استفاده کنیم.

وی با بیان اینکه دولت یازدهم بارقه امید را در دل مردم ایران روشن کرده است، اظهار امیدواری کرد: اقدامات دولت جدید در کنار حمایت های مجلس شورای اسلامی بتواند در بخش مالیات به تولیدکنندگان کفش کمک کند.

خادم گفت: متاسفانه موضوع مالیات بر ارزش افزوده در کنار بیمه کارکنان و مالیات بر مشاغل موجب ناتوانی صنعتگران این عرصه در پرداخت مالیات ها شده است.

وی با بیان اینکه مسئولان اعلام می کنند که ضریب مالیاتی صنعت کفش زیاد است، خواستار بررسی دقیق، کارشناسی و تحلیل این ضرایب برای صنعت کفش شد.خادم با اشاره به اهداف برگزاری همایش ملی صنعت چرم و کفش گفت: تحلیل رویکردهای سه دهه اخیر صنعت کفش ترکیه و ایران از اهداف اصلی این همایش است.

ضرورت ایجاد کانون چرم و کفش در کشور

رییس اتحادیه کفاشان دست دوز تهران خواستار ایجاد کانون چرم وکفش شد و گفت: با ایجاد این کانون پیگیری مطالبات این صنعت کاران اصولی تر و منسجم تر خواهد بود.

رسول شجری در اظهار کرد: رونق تولید در گرو توجه دولت به رفع مشکلات تولید کنندگان است.

وی خواستار توجه و اهتمام دولت برای رفع قوانین دست و پا گیر تولید شد و گفت: در حال حاضر صنعتگر همچون یخی است که در گرمای سوزناک آب می شود.

شجری با انتقاد از عدم وجود فضای مناسب برای صادرات اظهار کرد: باید شرایطی را به وجود بیاوریم که بتوانیم صادرات داشته باشیم. کفش‌های دست دوز قدرت رقابت دارند اما موانع پیشروی صادرات سدی در برابر تولید کننده است. رییس اتحادیه کفاشان دست دوز تهران گفت: متاسفانه مسائل سیاسی بر مسائل اقتصادی سایه انداخته است.

وی با اشاره به مشکلات صنف کفاشان دست دوز اظهار کرد: نبود مواد اولیه کافی و متنوع ، عدم وجود طراحی های به روز و نبود نیروی متخصص از مهمترین مشکلات این صنف است.

شجری نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده را دیگر مشکل پیش روی این صنف دانست و گفت: نحوه دریافت مالیات بر ارزش افزوده بر خلاف مصوبات مجلس شورای اسلامی است.

وی ادامه داد: متاسفانه در سال های اخیر شاهد افزایش پلکانی مالیات بر ارزش افزوده هستم و صنعتکاران کفش برای پرداخت این میزان مالیات با مشکل روبرو هستند.

ساختار لازم برای مراقبت ازصنایع کوچک در کشور وجود ندارد

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی از عدم وجود ساختار لازم برای مراقبت از صنایع کوچک در کشور انتقاد کرد.

وی با انتقاد از طولانی بودن روند بهره برداری از واحد های کوچک صنعتی گفت: بروکراسی های زاید اداری باعث شده است واحدهای کوچک صنعتی بعد از چهار سال به بهره برداری برسند این در حالی است که در کشور های دیگر این زمان حداکثر یک و نیم سال است.

سلیمانی ادامه داد: در حال حاضر واحد تولیدی برای دریافت مجوز فعالیت باید ۲۱ فرایند را در مجموعه صنعت، معدن و تجارت طی کند و ضروری است برای کاهش زمان این فرایند ها و حذف فرایند های غیر ضروری مشکلات وراهکارهای احصا و عملیاتی شود.

سلیمانی گفت: سرمایه‌گذاران با حضور در شهرک های صنعتی می توانند ضمن بهره گیری از زیرساختهای مناسب از تسهیلات حمایتی حوزه صنایع کوچک در جهت تامین سرمایه در گردش بهره مند شوند.

وی خواستار جدا سازی تسهیلات حوزه صنایع کوچک از سهم ملی شد و گفت: ضروری است این تسهیلات در اختیار صنایع کوچک قرار گیرد تا با توجه به نیاز مناطق این تسهیلات توزیع شود.

سلیمانی افزود: بیش از ۹۰ درصد بنگاههای اقتصادی کشور را واحدهای کوچک و متوسط تشکیل می دهند و هرگونه برنامه ریزی برای توسعه صنعتی و اقتصادی کشور با حمایت و پشتیبانی از صنایع کوچک و متوسط میسر خواهد بود. وی ادامه داد: واحد های کوچک و متوسط توانسته اند بیش از ۴۵ درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص دهند. معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی اظهار کرد: ارزش افزایی صنایع بزرگ در کنار صنایع کوچک اتفاق می افتد واین نشان می دهد که این دو مقوله باید در کنار هم و همسو با یکدیگر مورد توجه قرار گیرند. سلیمانی بخش خصوصی را محل ظهور و بروز سیاست های اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: صنایع کوچک خوشبختانه ۱۰۰ درصد خصوصی است و دولت کمترین مداخله را در این صنایع داشته است.

وی با اشاره به نگاه ویژه دولت به صنایع کوچک گفت: نگاه دولت به صنایع کوچک نگاهی هدفمند و بلند مدت است از این رو هیئت دولت ۱۰۰هزار میلیارد ریال برای این مجموعه تصویب کرده است.

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک های صنعتی با اشاره به توان بالای صنعتگران آذربایجان شرقی گفت: صنعتگران آذربایجان شرقی پیش قراولان صنعتی کشور هستند.

Leave A Reply