ارزش صادرات خوشه کفش آذربایجان شرقی به420 میلیارد ریال می رسد

0

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان شرقی گفت: کفش تبریز به دلیل داشتن کیفیت و طرح های متنوع، از دیرباز جایگاه ممتازی در کشور داشته و این گذشته تاریخی باعث شده تا این صنعت اهمیت ویژه ای در استان پیدا کند.

به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان شرقی،‌ محمدعلی عسگری در گفت و گو با خبرنگاران، اظهار کرد: بومی بودن صنعت کفش و ظرفیت هایی که برای توسعه آن وجود دارد ضرورت حمایت از آن را دو چندان می کند.

وی افزود: عمده فعالیت شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان شرقی در زمینه کفش معطوف به اقداماتی می شود که در زمینه ایجاد و راه انداز خوشه کفش در استان انجام گرفته است.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان شرقی اضافه کرد: بر اساس آخرین آمار و اطلاعاتی که در خوشه کفش آذربایجان شرقی وجود دارد دو هزار و 893 واحد اصلی اعم از شرکت های بزرگ تولیدکننده کفش، واحدهای تولیدی و زیرپله ای در این خوشه فعالیت می کنند.

وی افزود: بر این اساس در این واحدها حدود 40 هزار نفر مشغول به کار هستند که این آمار در صورت احتساب فرصت های شغلی غیر مستقیم بسیار فراتر از این رقم خواهد بود.

وی ادامه داد:‌ این واحدها به رغم ظرفیت های فراوانی که با اتکا به پیشینه تاریخی کفش تبریز دارند نتوانسته اند وارد بازارهای صادراتی کشورهای مختلف شود ولی با این وجود میزان صادرات واحدهای تولیدی خوشه کفش آذربایجان شرقی به 420 میلیارد ریال می رسد.

عسگری اضافه کرد: این صادرات به کشورهای مختلفی چون کشورهای حوزه قفقاز، حوزه خلیج فارس و برخی کشورهای اروپایی انجام می شود.

وی عنوان کرد: 65 درصد از تولید کفش کشور توسط تولیدکنندگان این استان انجام می شود ولی دست اندرکاران این بخش به دلیل عدم استفاده از ماشین آلات روز این صنعت و کمبودهای دیگر دچار مشکلاتی هستند.

مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان شرقی افزود: نخستین مشکل بی توجهی به برندسازی در این صنعت است که واحدهای تولیدی کفش تبریز را با مشکلات کلانی مواجه می کند.

عسگری گفت: ورود کفش های بی کیفیت چینی به بازار،‌ نبود مواد اولیه باکیفیت و نیاز واحدها به تسهیلات سرمایه در گردش و نوسازی از جمله سایر مشکلاتی است که این صنعت با آن مواجه است.

Leave A Reply