نماينده رئيس جمهوري چين در لين شيا بر همكاري اقتصادي و گردشگري با قم تاكيد كرد

0

و گفت: قراردادي در حوزه گردشگري و سرمايه گذاري در حوزه هاي مختلف تجاري بين قم و لين شيا منعقد و به صورت جدي عملياتي شود.

«يوان يان جوانگ» عصر شنبه در نشست مشترك هيات تجاري شهر لين شيا كشور چين و اتاق بازرگاني، صنايع معادن و كشاورزي قم خاطرنشان كرد: ما براي همكاري هاي اقتصادي، تجاري و فرهنگي با شهر مقدس قم آماده هستيم و در دو ماه آينده نيز يك هيات بزرگ اقتصادي و فرهنگي براي بازاريابي، نيازسنجي و مذاكره بيشتر به قم مي آيند.
وي همچنين خواهان انعقاد تفاهم نامه ميان قم و لين شيا در حوزه گردشگري شد و گفت: اين آمادگي از طرف ما براي هرگونه همكاري در اين عرصه با قم وجود دارد.
يوان يان جوانگ اظهار كرد: ما در زمينه گسترش روابط دو جانبه اقتصادي، فرهنگي، توريستي و تجاري بين قم و لين شيا، سخن هاي زيادي گفتيم ولي هنوز عملياتي نشده است و بايد تفاهم نامه ها را عملي كنيم.
وي گفت: يك توليد كننده چيني قرار است در منطقه سلفچگان قم يك هكتار زمين را خريداري و سرمايه گذاري كنند و از مسئولان استان مي خواهم كه هم ناظر تفاهم نامه باشند و هم همكاري لازم را با ايشان صورت دهند.
رئيس هيات چيني در اين زمينه بااشاره به موقعيت شهر لين شيا گفت: لين شيا در سال حدود 100 ميليارد يوان بودجه دارد و از نظر راه ارتباطي مانند جاده ها، راه آهن و مراكز علمي وضعيت بسيار ممتاز و خوبي قرار دارد.
وي ادامه داد: لين شيا در گذشته دانشگاه نداشت ولي اكنون پنج دانشگاه بزرگ و مهم دارد كه رشته هاي انگليس و عربي و ساير زبان ها در آن تدريس مي شود و دنبال اين هستيم كه رشته زبان فارسي را در اين دانشگاه ها راه اندازي كنيم.
وي گفت: جاده راه ابريشم شهر لين شيا نيز احيا مي شود و اين اقدام در وضعيت اقتصادي و تجاري اين شهر تحول زيادي ايجاد مي كند.
يوان يان جوانگ خاطرنشان كرد: روز شنبه از چند كارخانه مواد غذاي حلال قم بازديد كرديم و يك كارخانه آب نمك را نيز ديديم كه دستگاه هاي آن چيني بود و خيلي خوشحال شديم.
وي يادآورشد: شهر قم و لين شيا در زمينه هاي فرهنگي، گردشگري و اقتصادي بايد همكاري و تبادل بيشتر داشته باشد تا روابط بهتر، پايدارتر و صميمي تري بين اين دو شهر انجام شود.
يوان يان جوانگ ادامه داد: ما در سال بين 300 الي 500 نفر گردشگر چيني را مي توانيم به ايران و قم اعزام كنيم.
هيات چيني روز گذشته براي انجام پاره اي مبادلات تجاري و اقتصادي وارد ايران شدند و امروز درقم حضور يافته و ضمن شركت درنشست هاي مختلف از برخي صنايع توليدي شهرك شكوهيه قم بازديد كردند.
در سال 1393 شهر مقدس قم و لين شياي چين خواهر خوانده شناخته شدند.
شهر مسلمان نشين لين شيا در جنوب غرب استان گان سو چين قرار دارد، فرمانداران شهر قم و لين شيا در مرداد ماه سال 1393 در استانداري قم با حضور سه نفر از مقامات رسمي دو طرف تفاهم نامه همكاري در زمينه فرهنگي و اقتصادي امضا كرده بودند.
اين تفاهم نامه براي تبادل تجربيات، تبادل فرهنگي و علمي و ايجاد شهرك هاي اقتصادي تنظيم و به امضاي دو طرف رسيده بود.

Leave A Reply