توسعه خوشه‌هاي كسب و كار، ارتقاء كمي و كيفي شهرک‌های صنعتی و بازفعال سازی واحدهاي صنعتي غيرفعال در كشور

0

در اين نشست كه روز سه‌شنبه با حضور رئيس، اعضاي هيأت رئيسه و كارگروه‌‌هاي تخصصي فراکسیون اصناف و اشتغال مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، مدیرعامل و معاون صنايع كوچك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به ارائه گزارشي از اقدامات اين سازمان در حوزه توسعه خوشه‌هاي كسب و كار، ارتقاء كمي و كيفي شهرک‌های صنعتی و بازفعال سازی واحدهاي صنعتي غيرفعال در كشور پرداختند و پس از آن به سئوالات نمايندگان پاسخ دادند.

نشست مشترك اعضاي فراکسیون اصناف و اشتغال مجلس شوراي اسلامي با معاون وزیر و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، در اين نشست كه روز سه‌شنبه با حضور رئيس، اعضاي هيأت رئيسه و كارگروه‌‌هاي تخصصي فراکسیون اصناف و اشتغال مجلس شوراي اسلامي برگزار شد، مدیرعامل و معاون صنايع كوچك سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران به ارائه گزارشي از اقدامات اين سازمان در حوزه توسعه خوشه‌هاي كسب و كار، ارتقاء كمي و كيفي شهرک‌های صنعتی و بازفعال سازی واحدهاي صنعتي غيرفعال در كشور پرداختند و پس از آن به سئوالات نمايندگان پاسخ دادند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت در تشريح جزئيات اين نشست اظهار داشت: نمایندگان مجلس شوراي اسلامي در اين نشست درخصوص شناسایی خوشه‌هاي كسب و كار، پياده سازي پروژه‌هاي توسعه‌اي، اولویت‌ها، زیرساخت‌های فراهم شده براي خوشه‌ها در شهرك‌هاي صنعتي و برنامه‌های بازفعال سازی و ارتقاء صنایع مستقر در شهرک‌ها و نواحی صنعتي، به طرح سئوالات خود پرداختند.

علي رسوليان افزود: در ادامه، پس از معرفي خوشه‌های کسب و کار، به تشريح مدل جهانی یونیدو كه در کشورهای مختلف و از جمله نزدیک به دو دهه است در ايران پیاده سازی شده و اهداف مشخصی را از طريق شبکه سازی دنبال می‌کند، بر اساس احصاء زنجیره ارزش، نقاط فشار، گلوگاه‌ها و حلقه‌های مفقوده شناسایی و با کمک شبکه‌ها، BDSها و سرویس دهنده‌های کسب و کار به ارتقاء بهره‌وري صنايع پرداخته مي‌شود.

وي اضافه كرد: سپس در پاسخ به درخواست نمایندگان حاضر در نشست، به مصاديق و نمونه‌هاي مختلفي که سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران موفق شد در یک زنجیره کسب و کار، حلقه‌های مفقوده را شناسایی و نقاط فشار را برطرف نمايد اشاره شد که مورد استقبال قرار گرفت.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ادامه داد: پس از آن چگونگی انتخاب خوشه‌های كسب و كار و تدوین نقشه خوشه‌های صنعتی استان‌ها تشريح و مقرر شد نمایندگان پس از دريافت اطلاعات كامل، نسبت به پيگيري و فعال سازي نهادهای هماهنگ کننده مربوط با استفاده از ظرفيت مجلس شوراي اسلامي اقدام نمايند.

رسوليان بيان كرد: وضعیت خوشه‌های صنعتي استان‌ها نيز در ادامه اين نشست مورد بررسي قرار گرفت و گزارشي از 34 پروژه توسعه خوشه‌اي در دست اجرا و 110 خوشه خاتمه یافته ارائه شد و پس از آن چگونگی اجرای پروژه بر اساس مداخله سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، آموزش عاملین توسعه و برنامه‌های عملی طول دوره پروژه مانند نمایشگاه، آموزش، ایجاد مراکز نوآوری و طراحی و … تبيين شد.

وي گفت: در ادامه اين نشست توضيح داده شد که در شهرک‌های صنعتي تخصصی رویکرد این است که كل زنجیره را ببینیم، ولی تا امروز برای یک خوشه صنعتی شهرکی ایجاد نکرده‌ایم، اما مصادیقي وجود دارد که برخي از کسب و کارها، از جمله خوشه مبلمان، خوشه محصولات کنجدی و … زون‌های تخصصی را به خود اختصاص داده‌اند.

معاون وزير صنعت، معدن و تجارت افزود: درخصوص رفع مشکلات زیرساختي شهرك‌هاي صنعتي نيز با اشاره به اقدامات و تلاش‌‌هاي صورت گرفته و همچنين محدوديت‌هاي قانوني موجود در هزينه كرد شهرك‌هاي صنعتي واگذار شده به شركت‌هاي خدماتي، از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي درخواست شد با رفع ايرادات و تصويب نهايي قانون مالیات بر ارزش افزوده، سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران را در ارتقاء كيفي شهرك‌ها و نواحي صنعتي ياري‌گر باشند.

رسوليان اضافه كرد: در بخش ديگر اين نشست به تشريح برنامه واگذاري اراضي فسخ شده در شهرک‌ها و نواحي صنعتي به شركت‌هاي دانش بنيان پرداخته و از طرحی خبر داده شد که شركت شهرك‌هاي صنعتي استان‌ها بتوانند زون‌هاي صنعتي یا مجتمع‌هاي كارگاهي را تجهیز نمايند تا واحدهای فناور که بنیه مالی کمتری داشته یا فضای کمتری را نیاز دارند، در این اراضي مستقر و به ارائه محصولات فناورانه و نوآورانه بپردازند.

وي ادامه داد: درخصوص راه اندازي و فعاليت کلینیک‌های کسب و کار در شهرك‌هاي صنعتي نيز گزارشي ارائه شد كه بر اساس آن، کلینیک‌ها در 9 حوزه تخصصي و با استفاده از ظرفيت 600 مشاور در 28 استان كشور، خدمات مشاوره‌ای لازم را به كسب و كارها ارائه و از اين طريق پایش واحدهای صنعتی نيز انجام می‌شود.

رئيس هيأت مديره و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران اظهار داشت: در اين نشست همچنين به بازنگري اساسنامه اين سازمان و سير مراحل پاياني آن براي تصويب در هيأت دولت نيز اشاره شد تا از آن طریق موضوع مشارکت و سرمایه گذاری با بخش خصوصی در شهرک‌ها و نواحی صنعتی تحقق و بخشی از مشکلات موجود مرتفع شود.

رسوليان با اشاره به برنامه جامع ساماندهی و استقرار بنگاه‌های خرد، كوچك و متوسط، از جمله صنوف آلاينده، مزاحم، مشاغل پرترافیک، برخی از عمده فروشی‌ها، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، فروشگاه‌های بزرگ چند منظوره و نمایشگاه‌های خودرو در شهرک‌ها و نواحی صنعتی و صنفي، از برنامه‌ریزی سازمان متبوع خود براي شناسایی، مکان یابی و تهيه طرح‌هاي توجیهی و نقشه جامع استقرار اصناف بر اساس مدل زنجيره ارزش به منظور تغییر طراحی‌های شهرک‌ها و نواحی صنعتی موجود و یا احداث شهرک‌های صنعتی تخصصی ویژه اصناف با هدف انتقال و استقرار اصناف، تأمین و تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز شهرک‌ها و نواحی صنعتی موجود و تخصصی ویژه اصناف در اين نشست خبر داد.

گسترش مشوق‌ها و برنامه‌های حمایتی از صنایع کوچک و متوسط به صنوف و تشکل‌های صنفی در زمينه برگزاري دوره‌هاي آموزشي كاربردي، ضمن خدمت و مهارتي، ارائه خدمات مشاوره‌اي تخصصي، بهبود فنآوري، توسعه بازار و صادرات، صدور مجوز احداث و ايجاد شهرك‌هاي صنعتي تخصصي ويژه اصناف براي متقاضيان بخش خصوصي، نهادهاي عمومي، دولتي و غيردولتي و همكاري در زمينه تأمين مالي SMEها، از ديگر مباحث مورد گفت‌وگو در نشست فراکسیون اصناف و اشتغال مجلس شوراي اسلامي با معاون وزير صنعت، معدن و تجارت بود.

Leave A Reply