چرا بايد  براي ايرانيان جذابيت  سرمايه گذاري در  گرجستان بيشتر از ايران باشد ؟

 از نوامبر سال 2010 و با لغو ویزا برای شهروندان ایرانی که قصد مسافرت به گرجستان را دارند، شمار توریست‌های ایرانی در این کشور سه برابر شده است. مسافران ایرانی وارد شده به گرجستان در سال 2016 به 150 هزار نفر رسید. سرمایه‌گذاران ایرانی سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی را در گرجستان صورت داده اند. موضوع تنها صنعت توریسم در این کشور نیست. دولت گرجستان تصمیم دارد با جذب سرمایه گذاری در گرجستان آینده‌ای شبیه دوبی بسازد .یکی دیگر از دلایل علاقۀ سرمایه گذاران ایرانی در کشور گرجستان آن بود که فضا برای سرمایه‌گذاری در گرجستان مساعدتر شد.
برای سرمایه گذاران ایرانی تضمین امنیت اقتصادی در اولویت قرار دارد و گرجستان با مزیت هایی همچون مالیات کم و قوانین مناسب اقتصادی، فضای مساعدی را فراهم آورده است. سرمایه داران ایرانی تمایل زیادی به سرمایه گذاری در گرجستان در بخش های مختلف دارند مانند کشاورزی، ساخت و ساز و توریسم تا صنایع غذایی؛ و حتی بسیاری از آنها اقدام به خرید هکتارها زمین در شهرهای مختلف مارنولی،کاختی، باتومی و سایر شهرها کرده اند.

طی سالهای اخير چه عاملی سبب افزایش سرمايه‌گذاری در گرجستان از سوی سرما‌يه‌گذاران ايرانی در گرجستان شده است؟
یکی از دلایل این مسئله برداشته شدن ویزاست، تا زمانی که برای سفر به گرجستان ویزا لازم بود، سرمایه‌گذارانِ کمی به این کشور می آمدند، مدتی می ماندند و بعد از پایان مدت ویزا به ایران باز می گشتند. بعد از تغییرات قوانین ویزا، هر روز تعداد بیشماری از  متقاضیان خواهان دریافت اطلاعات برای سرمایه‌گذاری در گرجستان هستند.
در حال حاضر بسیاری از سرمایه گذاران خواهان سرمایه گذاری در گرجستان در بخش های مختلف اعم از خرید زمین، هتل و خانه در آجارا، کوبولتی و تفلیس و همچنین خرید زمینهای کشاورزی در مناطق مختلف هستند. از زمانی که پروژۀ شهرک لازیکا آغاز شده است، تعداد زیادی از سرمایه گذاران ایرانی تمایل زیادی برای سرمایه گذاری در این پروژه از خود نشان داده اند و ساخت و سازها در این پروژه تعداد زیادی سرمایه گذار و همچنین و پولهای زیادی را به سمت گرجستان کشانده است.
مزايای رقابتی كشور گرجستان برای انجام سرمايه گذاری در گرجستان چيست؟
1-  نیروی كار 1.9 میلیون نفری گرجستان تحصیل كرده هستند " 30.8 دارای مدارك دانشگاهی هستند".
2- میانگین حقوق ماهیانه آنان كمتر از میانگین اروپایی است "346 دلار آمریكا در سال 2010 ".
3- پنجاه  درصد جمعیت بیكار آن ( 169100 نفر ) بین 20 تا 34 سال سن دارند .
4- گرجستان از سال 2000 عضو سازمان تجارت جهانی است. تعرفه های پایین ترخیص گمركی وگمرك مرزی كار آمدی دارد. رژیم‌های تجارت ترجیحی با اروپا و آمریكا همچنین رژیم تجارت آزاد با كشور تركیه و كشورهای مستقل المنافع دارد.
5- زیر ساختهای تجاری بسیار خوب نظير شبكه سراسری پویا از راه آهن و راهها و بنادر و فرودگاهها را دارد.


قوانين و مزاياي اقتصادي در گرجستان چيست؟
بازسازي اقتصادي يكي از مهمترين اولويت هاي دولت گرجستان به شمار می رود و در اين راستا خصوصي‌سازي اقتصادي، جهت گيري به سمت بازار آزاد و همگرایی با اقتصاد اتحادیه اروپا، از اولويت هاي اصلي اين كشور گردید ؛ به طوري كه با تصويب قوانين و ارائه تسهيلات خاص، گرجستان طبق آمارهاي جهاني رتبه هاي ذيل را در جهان کسب نمود :
مؤسسه معتبر« Doing Business » گرجستان را از لحاظ سادگی فعالیت تجاری در سال  2015در جایگاه 15 (سال 2014 جایگاه 14) و به عنوان کشور پیشرو و اصلاحات گر در منطقه اروپا و آسیای مرکزی اعلام نموده است.
مؤسسه « The Global Competitiveness Rreport» – شاخص رقابتی جهانی بر اساس رتبه بندی سال 2015-2014 به گرجستان 22/4 امتیاز و جایگاه 69 اختصاص داده است. (سال 2014-2013 جایگاه 72)
مؤسسه« Hertage Foundation » در گزارش جدید خود در سال 2015، گرجستان را از نظر آزادی اقتصاد بین 178 کشور جهان ، جایگاه 22 و گروه عمدتا آزاد، فراتر از کشورهای توسعه یافته از قبیل ژاپون، نروژ ، بلژیک ، فرانسه و اتريش قرار داده است.
در نوامبر 2015 مؤسسه های S&P،  Moody’sوFitch Rating    در رتبه بندی اعتباری،  امتیاز          BB»   «پایدار را به گرجستان اختصاص دادند.
گرجستان از باشگاه اصلاح انجام امور تجاری، جایزه بالاترین اصلاحات در اروپا و آسیای مرکزی را در طول پنج سال اخیر دریافت نموده است.
براساس نظر قائم مقام بانک نوسازی و توسعه اروپا و در تحقیقی که در سراسر جهان صورت گرفته است،  گرجستان بیشترین تلاش را برای مبارزه با فساد مالی در سطح اروپا دارد.
 
مزيت های تجارت در گرجستان چيست؟
1.قوانین راحت تجارت در گرجستان از جمله قانون حمایت از سرمایه گذاران خارجی و قانون ایجاد منطقه آزاد تجاری ( به صورتی که اگر طرحی به دولت اعلام شود که حداقل در ده هکتار زمین و ارزش سرمایه گذاری بیش از دو میلیون دلار باشد ، دولت آن منطقه را به عنوان منطقه آزاد تجاری معرفی خواهد کرد ) و…
2.حق مالکیت صد در صد اتباع خارجی
3. عضوWTO  از سال 2000
4. برقراری سیستم GSP ( Generalized System of Preferences) با کشورهای آمریکا، کانادا، سوئیس، ژاپن و نروژ ( برای کالاهای صادراتی گرجستان به کشورهای فوق ، حداقل تعرفه گمرکی منظور خواهد شد(
5. GSP  با کشورهای اتحادیه اروپا ( اجازه می دهد گرجستان 7200 نوع تولیدات خود را به کشورهای اتحادیه اروپا با معافیت گمرکی صادر کند).
6.رژیم تجارت آزاد با کشورهای مشترک المنافع و ترکیه ( از اول نوامبر 2008(
7.عدم دریافت هیچگونه مالیات ارزش افزوده از صادرات.
8.عدم دریافت هیچ گونه تعرفه گمرکی بر روی صادرات و صادرات مجدد.
9.انجام ثبت شرکت در مدت یک الی سه روز و به سهولت.
10. برخورداری از سیستم نوین گمرکی ؛ بعد از تکمیل مدارک و فرم ها از طریق اینترنت توسط صاحب کالا ، کلیه امور گمرکی به مدت 10 الی 20 دقیقه صورت می پذیرد . در صورت عدم سوء سابقه ، احتیاج به حضور ماشین و صاحب کالا در گمرک نیست.
11. برقراری سیستم FTA(free trade area)  با کشورهای بلاروس، اوکراین، آذربایجان، ارمنستان، روسیه، مولداوی، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ازبکستان، ترکمنستان و ترکیه.
12. برقراری سیستم DCFTA(Deep and Comprehensive Free Trade Area)با کشورهای اتحادیه اوروپا بر اساس موافقتنامه منعقده در 27 ژوئن سال 2014.
سيستم مالياتي در گرجستان چگونه است؟
شش نوع ماليات در گرجستان وجود دارد :
1.  ماليات بر سود شرکت ها 15%
2. ماليات بر ارزش افزوده 18%
3.  ماليات غير مستقيم ميزان آن بستگي به نوع توليدات دارد
4.  ماليات بر درآمد 20%
5. ماليات بر سود و درآمد بهره 5%
6. ماليات بر واردات كه به سه شكل صفر ، 5% و 12% مي باشد.
 
بندر باتومی چه تسهيلاتي را براي جذب سرمايه گذاران خارجي فراهم آورده است؟
بندر باتومی هم اکنون دروازه دریایی اصلی گرجستان است و بهره برداری پایدار از آن موجبات توسعه اقتصادی منطقه جمهوری خودمختار آجارا و کل گرجستان را فراهم نموده است. در حال حاضر گردش مالی این بندر افزایش قابل توجهی یافته و به بزرگترین مقصد ترانزیت حمل و نقل قزاقستان و نفت و محصولات نفتی آذربایجان تبدیل شده است.
حمل و نقل نفت و فرآرده های نفتی، حمل و نقل عمومی و فله، بندر باتومی را به یک مرکز حیاتی در کریدور حمل و نقل اروپا تبدیل کرده است. یعنی، به لطف موقیت تدارکاتی و زیرساختهای مختلف، این بندر به مقصد عمده حمل و نقل و ترویج تجارت خارجی و رشد عملکرد حمل و نقل در منطقه تبدیل شده  و سهم بزرگی در توسعه جغرافیایی اقتصادی منطقه و کل کشور گرجستان دارا است.
به گفته مدیر کل بندر باتومی: این بندر در انتقال طیف گسترده ای از محموله های باری نقش تخصصی دارد و به عنوان یکی از عمیق ترین خطوط ساحلی در شرق دریای سیاه نشان دهنده آن است که می تو اند به عنوان هاب حمل و نقل دریایی در منطقه عمل کند. راه آهن و حمل نقل زمینی و حمل و نقل نفت و به طور کلی حمل و نقل فله، غالبا گردش مالی این بندر نقش اساسی دارد.
در حال حاضر یک ترمینال نفت در این بندر فعال است و در اسکله های شماره یک تا سه بطور همزمان نفت بارگذاری و تخلیه می شود که قادر به دریافت 4 تانکر به طور همزمان می باشند و بالاترین توان را برای حمل و نقل نفت به میزان 15 میلیون تن در سال داراست. همچنین یک ترمینال کانتینری چند منظوره در اسکله های شماره چهار و پنج، یک اسکله برای کشتی های حمل کننده واگنهای قطار با ظرفیت هفتصد هزار تن در سال و یک ترمینال برای بارگیری محموله های خشک از اسکله های شماره شش تا نه با ظرفیت 1/2 میلیون تن و یک ترمینال مسافری از اسکله های شماره ده و یازده فعالی می باشند.
این بندر نقش مالی قابل توجهی در بودجه گرجستان دارد. در دوره ژانویه ـ سپتامبر 2015 حمل و نقل کالا بالغ بر 800 هزار تن گردید. در همین مدت حمل و نقل نفت و محصولات نفتی دو میلیون و 850 هزار تن بوده است که نشان دهنده استفاده 128 % ظرفیت بندر است.
در سه ماه سوم سال 2014 برای اولین بار در تاریخ بنادر گرجستان، یکی از بزرگترین کشتی های باری خشک بنام سویا مای را با 229 متر طول، 8/36 متر عرض و 14687 تن در اسکله بندر باتومی پهلو گرفت. علاوه بر این در سه ماهه سوم سال 2015، نخستین محموله لوله های اسپیرال به وزن 5/188 تن بارگیری شد. وزن هر یک از لوله های اسپیرال 5/31 تن با 32 متر طول می باشد

QR Code

نقشه کشوری خوشه ها