وزیر صنعت، معدن و تجارت از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در نيم‌ ور محلات بازدید كرد.

 

 

به گزارش روابط عمومی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، سید رضا فاطمی امین روز جمعه در جریان سفر به جنوب استان مرکزی، با حضور در سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در نيم‌ ور محلات، ضمن بازديد از غرفه‌های مختلف اين نمایشگاه، از نزدیک با فعالان حوزه سنگ به گفت‌وگو پرداخت و در جریان ظرفيت‌ها، توانمندی‌ها و مسائل و مشکلات آن‌ها قرار گرفت.


سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران در فضایی به مساحت ۹۰ هزار مترمربع با عرصه نمایشگاهی ۲۴ هزار متر به مدت چهار روز از 20 تا 23 مهر در ۱۰ کیلومتری جاده محلات ـ نیم ‌ور دایر بود.

بیش از ۴۰۰ نفر از فعالان حوزه معدنی داخلی و خارجی، شامل تجاری از کشورهای هند، ترکیه، امارات، قزاقستان، تاجیکستان، بنگلادش و قطر در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند.

نمایش ۲۰ هزار تن سنگ کوپ از ۳۰۰ معدن ۱۸ استان کشور از جلوه‌های ویژه این نمایشگاه بوده است.

۱۳ دوره تخصصی ویژه صنعت سنگ با رویکرد صادرات و برگزاري میز تخصصی سنگ با هدف طرح و ارائه راهکارهای مؤثر برای عبور از گلوگاه‌های حوزه صادرات سنگ در چهار روز فعالیت این نمایشگاه به شکل حضوری برگزار ‌شد.

در بخش فرهنگی اين نمایشگاه نیز خط نقاشی بر روی سنگ و تصویر سازی نمونه‌ سنگ‌های موجود در نمایشگاه انجام شد.

شهرستان محلات در استان مرکزی با ۵۵ هزار نفر جمعیت قطب تولید سنگ ‌نما در کشور است که در فاصله ۱۰۵ کیلومتری اراک قرار دارد.

۷۰ معدن فعال سنگ در شهرستان محلات وجود دارد که ذخیره قطعی ماده معدنی آن‌ها حدود ۳۰ میلیون تن و میزان برداشت سالانه از این معادن ۲ میلیون تن است.

بیش از ۲ درصد سنگ ساختمانی و هشت درصد سنگ تراورتن جهان در محلات تولید می‌شود و ۲۸۰ واحد فرآوری با ظرفیت ۱۸ میلیون مترمربع سنگ در محلات فعالیت دارند که ۱۳ درصد تولید کشور در این خطه انجام می‌شود.

برنامه عملیاتی صنعت سنگ ایران تدوین می‌شود
وزیر صنعت معدن و تجارت در آيين اختتامیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران گفت: پیش نویس برنامه عملیاتی صنعت سنگ ايران شامل فرآوری، اکتشاف، استخراج و ماشین آلات تدوین و ارائه خواهد شد.

سید رضا فاطمی امین افزود: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی تا یک ماه آینده این پیش نویس را تدوین می‌کند و با مشارکت و کسب نظرات بخش خصوصی و فعالان این عرصه، نهایی خواهد شد.

وی اضافه كرد: همچنين به‌زودی نشست مشتركي با حضور فعالان حوزه سنگ با رویکرد صادراتی در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار خواهیم کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در این نشست تلاش خواهيم كرد موانع صادراتی بررسی و درخصوص تسهیل فرآیندهای این حوزه تصمیم ‌گیری شود.

در آيين اختتامیه سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ ایران، "سید رضا فاطمی امین" وزیر صنعت، معدن و تجارت، "عزت الله اکبری تالارپشتی" رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، "حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا سلیمی" نماینده مردم خمین، دلیجان و محلات در مجلس شورای اسلامی، "علی اکبر کریمی" نماینده اراک در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مديران دستگاه‌هاي اجرايي استان مرکزی و شهرستان محلات حضور داشتند.

QR Code

نقشه کشوری خوشه ها