صادرات کالاهای ایرانی به ایتالیا از طریق بورس کالای ایران

0

 در پی بازدید هیات بلند پایه اقتصادی کشور ایتالیا از بورس کالای ایران، طرفین بر توسعه همکاری های تجاری و اقتصادی بین دو کشور از طریق بورس کالای ایران تاکید کردند.

به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بورس کالای ایران، با توجه به برنامه دولت ایتالیا برای توسعه مناسبات اقتصادی با اقتصادهای نوظهور، هیات بلند پایه اقتصادی کشور ایتالیا به ریاست جورجیو جوانولی، رییس بخش هفتم وزارت توسعه اقتصادی ایتالیا و همراهی معاون و مدیر بخش همکاریهای بین المللی آژانس بازرگانی خارجی این کشور(ICE) ، دبیرکل انجمن تجارت خارجی ایتالیا(AICE) و مشاور انجمن تجارت خارجی ایتالیا ، در نشست مشترکی با مدیران ارشد بورس کالای ایران شرکت کردند.

 بر اساس این گزارش، حسین پناهیان در این نشست با اشاره به کارکردهای بورس کالای ایران در اقتصاد ملی و اعتقاد دولت ایران به مکانیسم عرضه و تقاضای بورس کالا در خصوص نقش تعیین کننده این بورس در شفاف سازی بازار کالاهای ایرانی صحبت کرد و گفت: بورس کالای ایران به عنوان یکی از نهادهای بازار سرمایه ایران، طی سال های اخیر توسعه پرشتابی را تجربه کرده است و در حال حاضر محصولات پتروشیمی سهم عمده در معاملات بورس کالا را دارد و محصولات فلزی و معدنی نیز در جایگاه بعدی قرار دارد. همچنین، بخشی از این محصولات از طریق تالار صادراتی این بورس به خارج از کشورها صادر می شود.

 این گزارش حاکی است، فرانچسکو پنسابنه مدیر بخش همکاریهای بین المللی آژانس بازرگانی خارجی ایتالیا (ICE) نیز با بیان اینکه سفر ما به ایران در راستای پروژه راهبردی توسعه مناسبات اقتصادی ایتالیا و ایران صورت گرفته است، گفت : ورود هیات اقتصادی ایتالیا به کشور ایران براساس مطالعه و ارزیابی دقیقی بوده است که ما نسبت به پتانسیل های اقتصادی ایران داشته ایم.

وی با تاکید بر اینکه ایران اولین کشور هدف پروژه راهبردی توسعه مناسبات اقتصادی ایتالیا بوده است، توضیح داد : ایران دومین شریک تجاری ایتالیا در گذشته بوده است و ما تلاش داریم باتوجه به فصل جدید سیاسی که در پیش است، مناسبات تجاری خود را با ایران توسعه دهیم و بدون شک بورس کالای ایران می تواند یکی از دروازه های توسعه و هموار سازی مناسبات تجاری ایران و ایتالیا باشد.

 مدیر بخش همکاریهای بین المللی آژانس بازرگانی خارجی ایتالیا در ادامه گفت: بورس های کالایی در جهان به عنوان نمادهای اقتصاد مدرن به شمار می روند و ما درصدد شناسایی امکان واردات مستقیم کالاهای ایرانی در حوزه مشتقات هیدروکربوری شامل اوره و پلی اتیلن، مواد معدنی و آهنی، مرمر ، سنگ های تزئینی و سیمان به ایتالیا هستیم و معتقدیم می توان از ظرفیت تالار صادراتی بورس کالای ایران برای این منظور استفاده کنیم.

 گفتنی است در این نشست مشترک، فرصت های همکاری بین بورس کالای ایران و نهادهای تجاری کشور ایتالیا در خصوص تجارت محصولات پتروشیمی، سیمان، سنگ آهن، فلزات و سایر مواد اولیه مورد نیاز صنایع کشور مورد بررسی قرار گرفت و طرفین بر فراهم نمودن بستر مناسب برای ارتباط بورس های دو کشور و همچنین آشنایی شرکت ها و تولیدکنندگان ایتالیایی و ایرانی با معاملات در بازارهای دو کشور استقبال کردند.

 

 

Leave A Reply