آغاز پروژه توسعه خوشه فرش دستباف فارس

0

معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس از آغاز پروژه توسعه خوشه فرش دستباف فارس خبر داد و گفت: توسعه خوشه فرش دستباف فارس با انتخاب عامل توسعه خوشه، وارد مرحله عملیاتی شد.
 به گزارش روایط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس، سید هاشم موسوی با بیان اینکه پروژه توسعه خوشه فرش دستباف فارس به منظور حمایت از فعالان فرش دستباف است، گفت: خوشه های کسب و کار، مجموعه‌ای از واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط در یک گرایش صنعتی را در بر میگیرند که در یک منطقه جغرافیایی متمرکز شده و دارای فرصتها و چالشهای مشترکی هستند.
 وی با بیان اینکه پروژه توسعه خوشه فرش دستباف فارس از اردیبهشت امسال با حمایت مالی شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس، همچنین همکاری مرکز ملی فرش ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ، آغاز شده است، عنوان کرد: هدف از اجرای این پروژه مهم استانی، بررسی مشکلات اصلی فرش دستباف و تدوین استراتژیها و برنامه‌های عملیاتی مناسب، در جهت حل ریشه‌ای مشکلات با همکاری و مشارکت فعالان فرش و ادارات و سازمانهای مرتبط است.
 معاون صنایع کوچک شرکت شهرکهای صنعتی استان فارس، با اشاره به جایگاه مهم استان در زمینه فرش دستباف  عنوان کرد: واحد های مختلف پشتیبانی و خدمات تولید شامل، بافندگان، صادرکنندگان، طراحان و نقاشان، رفوگرها، رنگرزها، پرداخت کارها، فروشندگان مواد اولیه، فروشندگان دار، ابزار قالیبافی و نقشه قالی و قالیشویی‌ها عضو خوشه فرش دستباف هستند.
 وی در ادامه به برخی از مشکلات فرش دستباف اشاره کرد و تامین مواد اولیه، رکود بازار و ضعف در بازاریابی و تبلیغات به ویژه تبلیغات و بازاریابی خارجی، وجود واسطه ها و دلالان را از جمله مشکلات عنوان کرد.
 موسوی با اشاره به اینکه بر اساس آمار مقدماتی گمرک جمهوری اسلامی ایران صادرات فرش دستباف استان فارس از میزان 10 میلیون دلار در سال 92 به رقم 13.5 میلیون دلار در سال 93 رسید و  نسبت به مدت مشابه سال1392رشد 35 درصدی را تجربه نموده است اما این میزان متناسب با توانمندی‌های استان نیست و در این زمینه ظرفیت بالایی وجود دارد.
 موسوی اظهار داشت: توسعه خوشه فرش دستبافت فارس راهکاری برای برون رفت از رکود بازار است و در صورتی که استراتژیها و برنامه‌های عملیاتی دفتر توسعه خوشه فرش دستباف به خوبی پیاده سازی شود، قطعا در آینده‌ای نزدیک، شاهد رونق بازار فرش دستباف خواهیم بود.
 وی افزود: پروژه خوشه فرش دستباف پس از پایان مراحل امکان سنجی و انتخاب عامل توسعه، وارد مرحله  مطالعه شناختی شده تا با نتایج حاصل از این مرحله، برنامه های توسعه تدوین و در مدت 3 سال عملیاتی شود.
 وی همچنین به برگزاری نخستین جلسه شورای راهبردی خوشه توسعه فرش دستباف فارس اشاره کرد و گفت:در این جلسه که با محوریت شورای راهبری خوشه فرش دستباف با حضور مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان فارس، روسا و مدیران تعاونی‌های فرش دستباف استان، رئیس اتاق تعاون، معاون اداره کل تعاون کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان شرکت شهرکهای صنعتی، مربیان، طراحان  و سایر دست اندرکاران حوزه فرش دستباف  فارس برگزار شد، عامل توسعه خوشه فرش فارس ضمن معرفی همکاران خود مراحل اجرایی پروژه را تشریح و افراد حاضر در جلسه در خصوص فعالیت این خوشه صنعتی به  بحث و تبادل نظر پرداختند.

Leave A Reply