لبنان می‌‎تواند سکوی پرش تجار ایرانی به سایر کشورها باشد

0

به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، غضنفر رکن‌آبادی، تاکید کرد: محصولات تولیدی ایران به شدت مورد علاقه لبنانی‌هاست و فرهنگ کارکردن با ایران نیز در بین آنها بسیار مورد توجه است؛ یعنی اگر برای آنها در تجارت طرف ایرانی حضور داشته باشد، سراغ هیچ کشور دیگری نمی‌روند.

وی افزود: در حال حاضر تراز تجاری ایران با لبنان چندان قابل توجه نیست و ما نیازمند انجام فعالیت‌های زیادی هستیم تا این حجم مبادلات تغییر کند.

سفیر سابق ایران در لبنان با اشاره به اینکه اکنون برای گسترش همکاری‌های تجاری ـ اقتصادی ایران و لبنان، شرایط بسیار مناسبی فراهم است، یادآور شد: اما در کنار این زمینه‌ها برخی مشکلات وجود دارد که اگر برطرف شوند، می‌توانیم شاهد جهش روابط دو کشور باشیم.

رکن‌آبادی در این مورد مثالی زد و با بیان اینکه در سال‌های گذشته افرادی سودجو در بدترین مناطق لبنان با پایین‌ترین استانداردها اقدام به برگزاری بازارهای مکاره کردند، گفت: این بازارهای مکاره‌ برای شناساندن محصولات جمهوری اسلامی معرف خوبی به شمار نمی‌رفت و همین موضوع به تجارت ایران با لبنان ضرباتی اساسی زد؛ هرچند آنهایی که نسبت به جمهوری اسلامی ایران شناخت داشتند، کیفیت کالاهای ایرانی را تأیید می‌کردند.

وی بی‌انگیزگی تجار ایرانی را به عنوان یکی دیگر از مشکلات اصلی توسعه تجارت بین دو کشور عنوان و بیان کرد: همیشه این گلایه را از طرف‌های مختلف لبنانی در مورد بی‌انگیزگی و عدم پی‌گیری تجار ایرانی داشته‌ایم.

سفیر سابق ایران در لبنان با اشاره به اینکه برجسته‌ترین فعالان اقتصادی لبنانی در پنج قارة کرة زمین پخش هستند، تاکید کرد: ایران می‌تواند از طریق تعامل با لبنان تراز تجاری‌اش را در کشورهای مختلف افزایش دهد.

رکن‌آبادی همچنین یادآور شد: گردشگری به ویژه گردشگری مذهبی و گردشگری سلامت زمینه‌های توسعه روابط دو کشور را فراهم کرده است.

Leave A Reply