تدابیر استاندار خوزستان برای رونق اقتصادی تعاونی‌های مرزنشین

0

استاندار خوزستان در چارچوب برنامه‌های بلند اقتصادی خود برای رونق کسب و کار و اشتغالزایی در مناطق مرزی استان، درصدد است تا در چارچوب مجوزهای قانونی و استفاده حداکثری از کارت‌های هوشمند مبادلات ارزی خانوارها، ظرفیت واردات تعاونی‌های مرزنشینان این استان را در قبال میزان صادرات آن‌ها افزایش دهد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خوزستان، عبدالحسن مقتدایی در جلسه‌ای که با حضور مسئولین گمرگ، سازمان صنعت معدن و تجارت، اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مسئولین مناطق مرزی در استانداری برگزار شد، تاکید کرد که از ظرفیت کارت‌های هوشمند مبادلات ارزی خانوار در مناطق مرزی برای واردات کالاهای مجاز و مشروط، استفاده بهینه شود.

وی افزود: ابتدا باید مشخص شود که آیا از همین ظرفیت 60 هزار کارت مبادلات ارزی فعال استان برای واردات کالا استفاده بهینه می‌شود یا هنوز ظرفیت خالی نیز داریم؟! همچنین باید ترتیبی اتخاذ شود تا 30 هزار کارت خانوار باقیمانده نیز فعال و حتی از ظرفیت این کارت‌ها برای واردات سایر تعاونی‌های مرزنشین فعال استفاده شود.

مقتدایی با اشاره به ظرفیت خالی و بلااستفاده ماندن یک‌سوم کارت‌های هوشمند مبادلات ارزی اعضای تعاونی‌های مرزنشین در خوزستان تصریح کرد: باید به گونه‌ای عمل شود تا از این ظرفیت در تعاونی‌های دیگر استفاده کرد.

بر اساس گزارش اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان، طبق آمار وزارتخانه 90 هزار عدد کارت (خانوار) هوشمند مبادلات ارزی برای این استان صادر شده این در حالی است که هم اکنون تعداد 60 هزار فقره از این کارت‌ها فعال و 30 هزار کارت باقیمانده صادر شده است اما خانوارهای مرزنشین آن‌ها را دریافت نکرده‌اند.

بر اساس آیین نامه اجرایی قانون مقررات واردات و صادرات کشور، شرکت تعاونی مرزنشینان می‌توانند در ازای صادرات، نسبت به واردات کالاهای مورد نیاز خانوارهای مرزنشین طبق فهرست مربوطه و به تعداد، مقدار و ارزش تعیین شده اقدام کنند.

همچنین بر اساس گزارش اداره کل گمرگات خوزستان، تعاونی مرزنشینان گمرگات خوزستان در سال 93 جمعا با 144 هزار و 492 تن کالا به ارزش دو هزار و 388 میلیارد ریال معادل 91 میلیون 182 هزار دلار صادرات داشته است. میزان واردات این تعاونی‌ها نیز در سال گذشته 24 هزار و 292 تن کالا به ارزش یک هزار و 18 میلیارد ریال معادل 38 میلیون دلار بوده است.

در این نشست مقرر شد که اعضا ظرف یک ماه آینده با بهره‌گیری از خدمات شرکت‌های مشاور، تمامی جوانب و ظرفیت‌های قانونی برای افزایش ظرفیت واردات تعاونی‌های مرزنشین در نظر بگیرند تا با مشارکت فرمانداران مناطق مرزی جمع بندی و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

Leave A Reply