خوشه‌های صنعتی عامل توسعه کشورهاست

0

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی با بیان اینکه خوشه طیور در استان به عنوان استان پایلوت آغاز شده است، گفت: نخستین مرحله برای شکل‎گیری یک خوشه صنعتی مطالعات است که خوشه‌های طیور، سنگ، خشکبار و فرش در استان انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، عباس جرجانی صبح امروز در همایش سرمایه‌گذاری و توسعه صادرات محصولات خوشه طیور خراسان جنوبی اظهار داشت: شرکت شهرک‌های صنعتی در اصل بحث صنعتی را دنبال می‌کند.

وی به خوشه‌های صنعتی اشاره کرد و افزود: خوشه‌های صنعتی، عامل توسعه کشورهای در حال توسعه و توسعه یافته است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی یادآور شد: خوشه‌های صنعتی نقش بسزایی در توسعه اقتصادی کشورها ایفا می‌کنند و حدود چهار دهه است که خوشه‌های صنعتی در کشور مورد حمایت بخش‌های دولتی و خصوصی قرار گرفته است.

جرجانی ادامه داد: حمایت از خوشه‌های صنعتی در سیاست‌های کلی نظام مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه از سال 80 شرکت شهرک‌های صنعتی به عنوان دفتر حمایت از خوشه‌های صنعتی در این راستا فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر به عنوان قانون‎گذار در این بخش فعالیت می‌کند.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی افزود: خوشه‌های صنعتی یک سری کسب و کار کوچک هستند که در یک منطقه با گرایش صنعتی یکدیگر را پوشش می‌دهند تا با همکاری یکدیگر یک بحث تولیدی را دنبال کنند.

جرجانی با اشاره به اینکه در حال حاضر388 خوشه صنعتی در کشور شناسایی شده است، اضافه کرد: براساس مطالعات انجام شده خوشه طیور برای خراسان جنوبی در نظر گرفته شده و این امر در این استان به عنوان استان پایلوت آغاز شده است.

وی به مراحل تشکیل خوشه‌های صنعتی اشاره کرد و افزود: نخستین مرحله برای شکل‎گیری یک خوشه صنعتی مطالعات بوده و در همین راستا خوشه‌های طیور، سنگ، خوشکبار و فرش در استان انجام شده است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی خراسان جنوبی ادامه داد: بعد از مرحله مطالعات، امکان سنجی و بعد مرحله شناختی و سپس در مرحله‌ای که خوشه‌ها عامل توسعه می‌شوند، صورت می‌گیرد. برای مشخص شدن سیاست‌های خوشه‌های صنعتی در هر سال شورای راهبری تشکیل شده است.

Leave A Reply