پیش‌بینی عسگراولادی درباره نرخ دلار در سال جاری

0

به گزارش ایسنا، اسدالله عسگراولادی – عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران – اظهار کرد: احتیاج داریم از حالت سنتی به علمی حرکت کنیم و به علم و فناوری بیشتر بها دهیم. صنایع داخلی خودشان برای مسائل درمانی و سلامت می توانند به خوبی تکاپو کنند ولی اگر علم تقویت شود مسئله سلامت، اشتغال و درآمد خود به خود حل خواهد شد.

وی افزود: در قرن 21 و عصر فناوری هستیم؛ بنابراین باید به علم و فناوری بیشتر اهمیت دهیم و پول هایی که از بلوکه خارج می شوند را در این زمینه هزینه کنیم.

عسگراولادی گفت:‌ بعد از پایان بحران جنگ جهانی دوم در سال 1326 بهترین فرصت را داشتیم برای رونق تولید و بازسازی صنایع کاری انجام دهیم که این کار این کار به ظاهر بوده و عملی نشد. مدتی هم کشور به سمت کشاورزی رفت ولی در این بخش هم توفیقی حاصل نکرد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: اگر به فناوری رسیدگی می کردیم در حال حاضر جلو بودیم ولی در واقع 20 سال است که کشور به علم روی آورده که 50 سال هم در زمینه فناوری جلو افتادیم. در حال حاضر کارخانه ها و پالایشگاه های خوبی با فناوری جدید داریم که در خاورمیانه بی نظیر است.

وی بیان کرد: اگر به سمت فضانوردی، راهسازی و راه آهن حرکت کنیم به فناوری نیاز داریم. دیگر راه آهن را به شکل سنتی نمی توانیم بسازیم و 50 هزار کیلومتر خط ریلی جدیدی که کشور به راه آهن نیاز دارد، باید با فناوری جدید ساخته شود.

عسگراولادی که شب گذشته – یکشنبه – در برنامه پایش سخن می گفت، عنوان کرد: دلارها از چهار ماه دیگر به تدریج آزاد می شوند، چون توافق کرده ایم و در واقع یکسری موافقت نامه در ژنو، لوزان و غیره انجام و در نهایت به وین ختم شد. اجرایی شدن توافقات نیازمند گذر از تشریفات است که به عنوان نمونه مصوبه قطعنامه شورای امنیت یکی از آنها بود و تمام تحریم های علیه ایران را معلق کرد. خوشختانه تصویب این قطعنامه برای نظام و دولت یک توفیق بزرگ بود. همچنین باید از مجلس کشور یک مصوبه بگیریم که آن هم در جریان است.

وی ادامه داد: حضور هیات های ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی و غیره یکی از راه های نشان داده آمادگی این کشورها برای همکاری با ایران است. بعضی ها معتقد هستند که بعد از انجام توافقات اگر همه امیدوار شده و تصمیم به کسب و کار بگیرند قطعا باید کسب و کار رونق بگیرد و برخی دیگر اعتقاد دارند اصلا رونق نمی گیرد.

کار و کاسبی از اردیبهشت سال آینده راه می افتد

عسگراولادی یادآور شد: قطعا در آینده کسب و کار کشور رونق خواهد گرفت ولی لازمه آن رونق اشتغال و سرمایه گذاری است. در حال حاضر در رکود هستیم و بعد از پایان رکود حداقل تا شش ماه آینده رونق کسب و کار را شاهد خواهیم بود. تا چهار ماه آینده باید به سمت اقتصاد مقاومتی در حرکت باشیم. اعتقاد دارم کار و کاسبی از اردیبهشت سال اینده راه می افتد.

این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تأکید کرد: سرمایه‌گذاری روی تیم موفقیت توسط مقام معظم رهبری بهترین سرمایه گذاری بود و به نق‌زن هایی که با این توافق مخالفت دارند، اعلام می کنم که هیچ وقت نباید از رهبری جلوتر حرکت کنند. مقام معظم رهبری بهتر از ما انقلاب را می شناسند و وقتی از تیم مذاکره کننده تقدیر کرده‌اند، دیگران نیز نباید جلوتر از رهبر حرکت کنند.

بانک های کشور قفل هستند و کلید دست دولت است

عسگراولادی گفت: رونق در کسب و کار نیاز به پول دارد ولی بانک های کشور قفل هستند. کلید باز کردن بانک ها در دست دولت است که با پرداخت بدهی های بانکی، قفل بانک ها باز می شوند. در حال حاضر کشورهای خارجی این آمادگی را دارند که ایران از آنها خرید کنند ولی نباید به واردات روی آورد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین اظهار کرد: صندوق ذخیره با هدفی شکل گرفته و برای ذخیره ابدی پول ها ساخته نشده است. پول های این صندوق باید طبق برنامه ریزی برای توسعه زیربنای کشور از اموال این صندوق هزینه شود. در واقع صندوق نباید پول را راکد باقی بگذارد بلکه باید آن را برای زیربنای کشور یعنی تقویت راه آهن، جاده ها و فناوری هزینه کند.

به جای واردات اجناس آشغال ترکیه و چین، کارخانه‌ها را تقویت کنیم

وی با اشاره به اینکه صنایع کوچک کشور در حال حاضر دچار فقر تولید شدند، گفت: باید با آزاد شدن این دلارها به کارخانه های مختلف فاینانس و امتیاز افزایش تولید بدهیم. باید مشخص شود که چرا اقدام به خرید جنس های آشغال ترکیه می کنیم؟ به جای اینکه از کشورهای چین و ترکیه جنس های بی کیفیت وارد می کنیم بهتر است که کارخانه های خود را تقویت کنیم.

عسگراولادی بیان کرد: در گذشته با کشور روسیه مشکل حمل و نقل داشتیم که هنوز هم حل نشده و این مشکل از سمت مدیریت بود. در حال حاضر با انجام توافقات اتفاق خوبی رخ داده و در واقع پول های بلوکه شده کشور ظرف یک سال به تدریج آزاد می شوند. به نظر من این پول باید صرف تولید و فناوری شود نه اینکه در امور جاری صرف شود.

در صورت حل نشدن بحران آب در آینده دچار گرسنگی می شویم

وی عنوان کرد: پول‌های آزاد شده نباید صرف معیشت شود باید صرف ارتقای فناوری شود. اگر برای رفاه هزینه شد در واقع تورم بیجا به کشور وارد می شود و پول ها نیز تلف می شوند. الآن در زمینه آب بحران داریم و هر چقدر که صندوق توسعه ملی برای حل آن بودجه بگذارد، خوب است. بحران آب اگر حل نشود تا 50 سال آینده دچار گرسنگی می شویم.

او اضافه کرد: باید با فناوری های جدید برداشت محصولات کشاورزی از هر هکتار زمین را افزایش دهیم. باید در مدیریت ها تجدید نظر شود؛ به عنوان نمونه در حال حاضر مدیریت های کشاورزی کشور دچار ضعف است و باید بهره برداری این بخش را با ماشین آلات و تکنولوژی بیشتر، بالا ببریم. قطعا اگر فناوری و علم را توسعه دهیم قطعا به سایر بخش ها هم خواهیم رسید.
عسگراولادی تأکید کرد: 38 میلیون جوان زیر 35 سال در کشور داریم که باید فکری به حال آنها کرد. باید به فکر اشتغال جوانان باشیم. با یک تقسیم متوجه می شویم که هر سال یک میلیون و 500 هزار پسر و دختر زیر 25 سال تحویل جامعه می دهیم.

وی تصریح کرد: از اردیبهشت آینده شاهد رونق کسب و کار هستیم و تا رسیدن به این زمان در تشریفات توافق قرار داشته و به تدریج ارتباط بیشتری با غرب خواهیم گرفت. کارخانه ها فاینانس های خارجی خود را دریافت کرده و ما هم به رونق بازار می پردازیم. چنین کارهای باعث اشتغالزایی و رونق فضای کسب و کار می شود البته تا چهار ماه آینده و حتی بعد از آن باید اقتصاد مقاومتی را بر اساس اصول کم اتکایی به ارز خارجی، بی نیازی به خارجی ها، افزایش منابع تولید و رونق منابع داخلی داشته باشیم. باید تا 80 درصد از نیازهای خود را از داخل کشور تأمین کنیم.

رییس اتاق بازرگانی ایران و روسیه ادامه داد: هم اکنون بیشتر هزینه‌های جاری کشور بر اساس دلار 3000 تومان تنظیم شده و اگر بخواهیم این میزان را تغییر بدهیم هزینه هایمان دچار مضیقه می شود که نمی شود مضیقه را به راحتی از بین ببریم. به نظر من در تمام سال آینده نمی توانیم قیمت نفت را با دلار کمتر از 3000 تومان به فروش برسانیم و قیمت بین 3000 تا 3300 تومان خواهد بود.

عسگر اولادی گفت: واردات را در شرایطی انجام دادیم که نفت را هیچ جای دنیا خریداری نمی کردند و به قولی اجباری بوده و تنظیم روابط بین الملل قوانین خاص خودش را دارد.

به خاطر اینکه گفتند فخرفروشی می‌کنم، ماشینم را فروختم!

وی یادآور شد: من ثروتی به جز انبار، ماشین و خانه ندارم و شایعات درباره من دروغ است. بنز هم ندارم و فقط به خاطر همین حرفا که میگفتن فخرفروشی می کنم، ماشینم را فروختم. من با اعتبار خود زندگی می کنم و با پول هایی که درآوردم خانه خریدم.

عسگراولادی در پاسخ به سوال مردم مبنی بر پیش بینی وی از وضعیت دلار و صادرات فرش دستباف گفت: دلار بین 3200 و حداکثر 3300 تومان خواهد بود. بعد از توافقات اتحادیه فرش دستباف باید هیات هایی را به اروپا و چین اعزام کند و بازارهای از دست رفته را برگرداند. این کسادی حاکم بر بازار کم کم برطرف شده و بازار فرش دستباف رونق هم می گیرد.

عسگراولادی افزود: برای 10 سال آینده باید به اقتصاد مقاومتی اهمیت زیادی بدهیم چون به آن نیاز داریم. در حال حاضر در قبال اخم غربی ها لبخند شرقی ها را پذیرفته ایم ولی خوب این لبخندها پایدار نیست؛ بنابراین باید پایه های اقتصاد مقاومتی را مستحکم کنیم و برای آن به آموزش نیاز داریم.

وی اظهار کرد: تعداد زیادی از هیات های خارجی که آمده اند در واقع برای فروش خودرو به ما بوده که به آنها اعلام کردیم خودرو به ما بفروشید و از ما خرید کنید. در اروپا بازار خودرو متورم شده و می خواهند خودرو را بفروشند در حالی که در ایران وضعیت این بازار خوب است.
این عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان کرد: انرژی را حاضریم بفروشیم ولی بعد از شکستن تحریم ها؛ یعنی انرژی ها را به فروش می رسانیم اما چوب حراج به آنها نمی زنیم. الآن به دنبال فروش کالاهای مصرفی نیستیم و به دنبال سرمایه گذاری های مشترک هستیم.

عسگراولادی ادامه داد: اگر تحریم ها کاملا در سه ماه آینده شکسته شوند قطعا کشورهای خارجی برای سرمایه گذاری مشترک به ایران خواهند آمد. اروپایی ها به سرمایه گذاری در ایران به ویژه در بخش انرژی اهمیت زیادی می دهند.

توصیه‌ای به دولت

 

وی به دولت توصیه کرد که هرگز به دنبال واردات نباشد چون ما را بدهکار می کنند. این مذاکرات هسته ای هنوز فرصتی برای ایجاد بازار صادرات ایجاد نکرده ولی در آینده بیشتر می شود. افزایش حداقل 15 درصد صادرات غیر نفتی بعد از شکسته شدن تحریم ها عملیاتی است.

او در پاسخ به این سوال مجری که چقدر پسته می توانید صادر کنید؟ گفت: در تولید پسته به مرز تولید 300 هزار تن رسیده بودیم که به دلیل مشکلات منابع آبی به 200 هزار تن کاهش پیدا کرد. اگر می خواهیم شاهد افزایش صادارت این محصول باشیم باید مشکل آب را حل کنیم. امسال راحت می توانیم 160 هزار تن پسته را صادر کنیم ولی باید با بالا بردن تکنولوژی کشاورزی و حل مشکل آب این میزان صادرات را افزایش دهیم.

Leave A Reply