شناسایی 44 خوشه صنعتی در همدان

0

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان همدان از شناسایی 44 خوشه صنعتی در همدان خبرداد و گفت: در حال حاضر کار مطالعاتی 18 خوشه در حال انجام است و برای سه فقره از این خوشه‌ها در حال انجام عملیات اجرایی هستیم.
 “کیوان گردان” در گفت‌و‌گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه همدان، با بیان اینکه در کشور تعداد زیادی خوشه صنعتی شناسایی شده که در طول 23 ماه عملکرد دولت تدبیر و امید 23 خوشه صنعتی به صنایع قبلی اضافه شده است، افزود: در حال حاضر یک هزار نفر در خوشه صنعتی همدن در حال فعالیت هستند.
 وی به مناسبت روز خبرنگار 17 مرداد اشاره کرد و گفت: خبرنگاران می‌توانند در توسعه اقتصاد و پیشرفت علوم اقصادی نقش موثری داشته باشند و به نوعی در ایجاد اشتغال سهیم هستند.
 گردان خاطرنشان کرد: به لحاظ ضرورت صنایع کوچک در توسعه و پیشرفت اقتصاد کشور روز 21 مرداد به نام این روز نهاده شده چرا که این صنایع می‌توانند با در اختیار داشتن تسهیلات کم اشتغال‌زایی داشته و در افزایش تولیدات داخل کشور سهیم باشند.
 وی با بیان اینکه صنایع کوچک باید بیشتر مورد حمایت قرار گیرند، تاکید کرد: دولت تدبیر و امید برای حمایت از این صنایع در تلاش بوده چرا که اگر این صنایع به علت مشکل مالی به تعطیلی کشانده شوند ضربه بزرگی به اشتغال وارد می‌شوند چرا که به طور متوسط در هر واحد از این صنایع 49 نفر در حال فعالیت است که باید برای ترویج این صنایع تلاش کنیم.
 گردان با بیان اینکه 92 درصد صنایع کشور را صنایع کوچک تشکیل می‌دهند، گفت: این صنایع 45 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده همچنین 17 درصد ارزش افزوده را بخش صنایع کوچک تشکیل می‌دهند.
 وی ادامه داد: 10 درصد صادرات صنعت کشور را صنایع کوچک به خود اختصاص داده‌اند که در این راستا باید توانایی فعالیت صنایع کوچک را بالا برده تا توان رقابت در بازار خارجی را داشته باشند.
 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی همدان یادآور شد: مقام معظم رهبری در سفر به مشهد مقدس بر حمایت از تولیدکنندگان تاکید کردند بنابراین ما در تلاش هستیم تا این واحدها بیشتر مورد حمایت قرار گیرند تا شاهد توسعه صادرات محصولات به خارج از کشور باشیم که در این شرایط شاهد رشد و شکوفایی اقتصادی در حوزه‌های مختلف به ویژه موضوع اشتغال خواهیم بود.
 گردان با تاکید براینکه بنگاه‌های زودبازده ضربه بزرگی به واحدهای تولیدی وارد کرد، گفت: باید از تجربیات گذشته بهره‌مند شویم تا با مشکلات سال‌های گذشته مواجه نشویم.
 وی گفت: صندوق حمایت از صنایع کوچک برای تامین وسایل، تجهیزات و امکانات می‌تواند با سهل‌ترین شرایط تسهیلات ارائه دهد.
 وی با بیان اینکه با هدفمندی یارانه‌ها، واحدهای تولیدی متضرر شدند، تاکید کرد: در آن دوران این صنایع برای تامین حداقل امکانات ماشین‌آلات و دستگاه‌های لازم با مشکل مواجه شدند که به این ترتیب شاهد تعطیلی برخی واحدها شدیم.
 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی همدان به استقرار مشاورین و مهندسان در شهرک فناوری همدان اشاره کرد و افزود: فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در رشته‌های مهندسی در این شهرک در حال فعالیت هستند که این موضوع در به‌روز شدن شهرک‌ها کمک می‌کند.
 وی اعلام کرد: از پایان‌نامه‌های دانشجویی موثر در خصوص عارضه‌های شهرک‌های صنعتی حمایت خواهیم کرد چرا که در این صورت شهرک‌ها پیشرفت خواهند کرد همچنین دانشجو با کار عملی آشنا خواهد شد و در این راستا اگر پایان‌نامه‌ای هزینه‌بر باشد مورد حمایت قرار خواهد گرفت.
 وی ادامه داد: یکی از پایان‌نامه‌ها در مورد پسآب فاضلاب شهرک‌های صنعتی برای امور کشاورزی بود که از این پایان‌نامه استقبال خوبی شد.
 مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی همدان تاکید کرد: 30 درصد پسآب فاضلاب همدان برای صنعت در نظر گرفته شده و در ابن خصوص با مجموعه شرکت آب و فاضلاب رایزنی‌هایی انجام شده است.
 وی یادآور شد: شهرک‌های صنعتی استان همدان جزو 10 استان برتر به لحاظ داشتن تصفیه‌خانه در داخل شهرک‌ها محسوب می‌شود و این در حالیست که برخی شهرک‌ها نوع فعالیتشان به گونه‌ای است که نیازی به داشتن تصفیه ندارند.
 گردان از فسق قرارداد واگذاری 25 هکتار زمین در داخل شهرک‌ها خبر داد و گفت: در صورتی‌که فردی توانایی راه‌اندازی واحد را نداشته باشد باید زمین را واگذار کرده و محل برای افراد توانمند فراهم کند.
 وی گفت: در هفته‌جاری به مناسبت روز صنایع کوچک پروژه عملیات اجرایی پروژه عراقی‌ها در شهرک صنعتی انجام خواهد شد همچنین روز 18 مرداد سازمان صنعت، معدن و تجارت همایش آی‌.تی و فناوری اطلاعات برگزاری می‌کند که سخنرانان این همایش به صورت تخصصی صحبت خواهند کرد.
 وی یادآور شد: از مجموع 27 شهرک صنعتی در استان 18 شهرک از نعمت گاز بهره‌مند بوده و بزودی سه شهرک دیگر از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.
 

Leave A Reply