عملیات توسعه 8 خوشه صنعتی استان اصفهان به اتمام رسیده است

0

امیر حاجی‌پور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه 92 درصد صنایع کشور و استان اصفهان متوسط و کوچک هستند، افزود: متاسفانه این بخش در کشور متولی خاصی ندارد.
 وی با اشاره به اینکه 4 هزار و 671 واحد صنعتی در استان اصفهان به بهره برداری رسیده است، اظهار داشت: 40 درصد اشتغال استان در حوزه واحدهای صنعتی بهره برداری شده قرار دارد و 114 هزار نفر اشتغال ایجاد شده است.
 معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان با بیان اینکه از سال 85 تاکنون به سمت یک سری خدمات نرم افزاری از جمله خوشه های صنعتی رفتیم، گفت: فلسفه وجودی خوشه‌های صنعتی براساس مزیت‌های نسبی موجود در شهرستان‌ها و شهرک‌های صنعتی مناطق مختلف استان تعیین می‌شوند.
 وی با تاکید براینکه در کل کشور 423 خوشه صنعتی شناسایی شده که 65 خوشه آن مربوط به استان اصفهان است، تصریح کرد: عملیات توسعه‌ای 8 خوشه صنعتی در استان اصفهان به اتمام رسیده که خوشه‌های گلاب و عرقیات کاشان، کفش اصفهان، نساجی اصفهان از جمله آنها هستند.
 حاجی پور با اشاره به اینکه 80 درصد گلاب دنیا در ایران تولید می‌شود، بیان داشت: 80 درصد گلاب کشور در کاشان است.
 وی با بیان اینکه در قالب برنامه‌های خوشه‌های صنعتی، 1500 واحد صنفی کوچک گلاب و عرقیات در کاشان شناسایی شد که مشکل اساسی تمام آنها نداشتن پروانه بهداشتی بود. گفت: در این راستا به دنبال حل مشکل رفتیم که در نتیجه آن تکمیل و شناسه بهداشتی برای واحدهای گلاب و عرقیات کاشان صادر شد.
 معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان تاکید کرد: از سال 85 تاکنون نزدیک به 1000 دوره آموزشی در این خصوص برگزار شد، بیان داشت: در سال جاری نیز 200 دوره آموزشی برای واحدهای صنعتی استان درنظر گرفته شده همچنین 125 تور صنعتی در استان .برگزار شده است.
 وی یکی از مشکلات صنایع کوچک را بیگانه بودن آنها با خدمات مشاوره عنوان کرد و افزود:  از سال گذشته فن بازار منطقه اصفهان در استان آغاز شده چرا که فن بازار واسطه‌ای بین افرادی هستند که ایده یا طرح تجاری عرضه می‌کنند با کسانی که خواهان آن ایده و یا طرح تجاری هستند.
 حاجی پور صندوق ضمانت از صنایع کوچک را خدمتی به واحدهای کوچک عنوان کرد و بیان داشت: درخواست داریم تا بانک‌های عامل این صندوق را به رسمیت بشناسند.
 وی اضافه کرد: صندوق ضمانت از صنایع کوچک، کسری وثیقه را جبران می‌کند و می‌تواند تا سقف 3 میلیارد تومان ضمانت صادر کند همچنین تأمین سرمایه در گردش واحدهای صادراتی از خدمات دیگر صندوق ضمانت از صنایع کوچک است.
 معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان اصفهان در ادامه با بیان اینکه از مجموع 8 هزار و 609 قرارداد برای احداث واحد صنعتی در شهرک‌های صنعتی، چهار هزار و 671 واحد به بهره برداری رسیده است، گفت: از مجموع قراردادها، 189 هزار 517 نفر مشغول به کار می‌شوند که اکنون با توجه به واحدهای بهره برداری شده، 114هزار و 18 نفر مشغول به کار هستند.
  وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی از مجموع واحدهای در حال احداث، یک هزار و 331 واحد صنعتی تا مرحله احداث سوله پیش رفته‌اند و 81 واحد نیز ماشین آلات مورد نیاز خود را خریداری کرده‌اند که در صورت بهره برداری از این واحدها، برای حدود 26 هزار نفر، شغل ایجاد خواهد شد.

Leave A Reply