سقوط تجارت خارجی ایران در نیمه اول امسال

0

سقوط تجارت خارجی ایران در نیمه اول امسال


گمرک ایران گزارش داد: واردات کشورمان در نیمه اول امسال به ۲۰ میلیارد و ۸۵۲ میلیون دلار رسید که این میزان واردات ۲۰.۴۳ درصد کمتر از مدت مشابه سال قبل بوده است، همچنین در شش ماهه اول امسال میزان صادرات غیر نفتی کشورمان به ۲۰ میلیارد و ۴۹۴ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۱۴.۱۵ درصد کاهش داشت.
 اقلام عمده صادرات غیرنفتی در مدت یاد شده به ترتیب شامل سایر گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل و پروپان مایع شده، پلیمرهای اتیلن به اشکال ابتدائی، روغن های نفتی و روغن های حاصل از مواد معدنی قیری و غیر خام و هیدروکربورهای حلقوی بوده وعمده ترین خریداران کالاهای صادراتی کشورمان هم به ترتیب چین، عراق، امارات متحده عربی، افغانستان و هند بوده اند.
 عمده واردات کشورمان هم به ترتیب به ذرت دامی با سهم ۳ و ۱۷صدم درصدی از کل ارزش واردات، قطعات منفصله برای تولید تراکتور کشاورزی و خودروی سواری با ۲ و ۸۹ صدم درصد، انواع داروها متشکل از محصولات مخلوط شده یا نشده برای درمان و پیشگیری از بیماری با ۲ و ۵۵ صدم درصد و اتومبیل های سواری با ۲ و ۳۸ صدم درصد بوده که به ترتیب از کشورهای چین، امارات متحده عربی، کره جنوبی، ترکیه و هند بوده است.
 به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از مهر، در نیمه اول سال جاری به تعداد ۲۰ هزار و ۸۸۶ دستگاه انواع خودرو سواری وارد کشورمان شده است.

Leave A Reply