ایران تراز تجاری خود با عراق را بالا می‌برد

0

خبرگزاری صدا و سیما/ ولی‌الله افخمی‌راد در دیدار محمدجاسم عامری مدیر نمایشگاه بغداد افزود: امیدواریم روابط اقتصادی دو کشور هماهنگ با روابط سیاسی گسترش یابد و ایران برای تحقق این امر آماده سرمایه‌گذاری در عراق است.

وی گفت: هم اکنون بسیاری از شرکت‌های ایرانی در عراق فعال هستند با این وجود وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران در دیدار با همتای عراقی خود دستور افزایش همکاری‌ها را صادر کرد و سازمان توسعه تجارت نیز در این مسیر گام‌های بلندی برداشته است.

افخمی‌راد خاطرنشان کرد: عراق کشوری ثروتمند و دارای نفت است و زمینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف دارد به خصوص اینکه با توجه به پیروزی‌های جدید در برابر داعش، بیش از هر زمان دیگری به بازسازی نیاز دارد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در ادامه از تجار و بازرگانان عراقی خواست به نشان استاندارد بر روی کالاهای ایرانی توجه داشته باشند و از خریداری کالاهای فاقد استاندارد ایران خودداری کنند.

محمدجاسم عامری مدیر نمایشگاه بغداد نیز در این دیدار با بیان اینکه مردم و دولت عراق ایرانی‌ها را برادر و همراه خود می‌دانند ، اظهار داشت: عراق تا چندی پیش واردات مورد نیاز خود را از کشورهای همسایه از جمله ایران تامین می‌کرد اما با توجه به اقدامات ترکیه ، تمایل مردم و تجار عراقی به همکاری با شرکت‌های ترک کاهش یافته است و بسیاری از تجار ترکیه با توجه به این امر، از عراق خارج شده‌اند.

وی گفت: شرکت نمایشگاه‌های بغداد جزء بخش دولتی عراق است و تمایل دارد بخش اعظمی از نیاز خود را از ایران تامین کند.

عامری ادامه داد: ما خواهان توقف صادرات محصولات مورد نیاز از ترکیه و اردن هستیم و با کشورهای حاشیه خلیج فارس ارتباطی نداریم به همین دلیل معتقدیم حضور ایران در عراق بیش از هر زمانی الزامی است.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت، دومین نمایشگاه اختصاصی ایران در بغداد قرار است 27 تا 30 بهمن در این کشور برگزار شود.

Leave A Reply