استارت آپى که بدون سرمایه و سرمایه گذار موفق شد

0

بدون شک دردنیای پیشرفته امروز داشتن منابع و ذخائر زیرزمینی برای کشورها ثروت و مزیت به حساب نمی آید، امروز نیروی انسانی آموزش دیده و منابع انسانی ماهر و متخصص هستند که می توانند کارآفرین باشند و تولید ثروت کنند از طرفی تجربه ژاپن،به عنوان یک کشور آسیایی نشان می دهد که روحیه کارجمعی و توجه به مدیریت زمان تا چه حد می تواند در رشد و توسعه جوامع مؤثر باشد و امروز شاهد هستیم کشور ژاپن با همین نگاه چگونه توانسته است به شکل حیرت آوری به رشد و توسعه همه جانبه دست پیدا کند ٠
نسل امروز ایران به خوبی به این نکته پی برده و شاید به همین دلیل است که می بینیم جوانان دربسیاری از بخشها  سعی می کنند به صورت جمعی کار کنند.
شاید با همین نگرش است که امروز می بینیم تلاش گروه "کارآفرین وب " به بار نشسته و آنهابا اتکا به  نیروی فکر و اندیشه و با دارا بودن روحیه کار جمعی، و بدون سرمایه قابل توجه فقط در سایه تلاش و پشتکار توانسته اند اعتماد دیگران را جلب کرده و در کار خود موفق باشند٠
 کار این گروه ٤ نفره به عنوان مؤسسان " کارآفرین وب"می تواند به عنوان الگو مورد بررسی قرار گیرد،به همین دلیل بنا داریم داستان پرپیچ و خم کارآنها از زبان خودشان باشد:
جوانی پر انرژی  که لبخندی بر چهره دارد و بسیار مصمم به نظر می آیدحرف هایش را با این جمله آغاز می کند:
همه چیز نتیجه  خواسته و تلاش خود انسان است. محمد صابریان، که به گفته ی هم تیمی هایش فکر ساخت یک مجموعه جدید با سودای کسب و کار شخصی را  در سر همکارانش انداخته , فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار است و در رشته مدیریت اجرایی تحصیل خود را ادامه می دهد. او می گوید :
زمانی که قصد راه اندازی کارآفرین وب را داشتم به این فکر می کردم که نیازمند یک تیم کارآمد با هدف مشترک هستم.  کمی در دوستان و آشنایان جستجو کردم و سعی کردم فکر خود را به آنها انتقال بدهم اما اکثر آنها به دلیل ترس از شکست حاضر به همکاری نبودند و می گفتند که برای ساخت یک مجموعه بدون شک نیازمند سرمایه ای کلان هستیم. تا اینکه مدیرعامل امروز کارآفرین وب را دیدم . خیلی ساده ،فکر و شرایط را برایش توضیح دادم و او پس از یکی دو روز بررسی حاضر شد از شغل خود استعفا دهد و به این ترتیب و کسب و کار را رسما شروع کردیم. ستاره عاکف نیز مهندس نرم افزار است و در زمینه برنامه نویسی وب فعالیت داشت . با همفکری هم شروع به بازاریابی و انجام موارد طراحی سایت کردیم و پس از جذب ۴ تا ۵ مشتری حالا زمان آن رسیده بود که افراد بیشتری به این تیم جوان اضافه شوند. رضا آیرملونژاد برنامه نویسی که شیمی خوانده و امروز سکان مدیریت طراحی وب سایت کارآفرین وب را به عهده دارد به کارآفرین وبپیوست و با آمدن  او ارائه خدمات به مشتریان دقیق تر و تعدادمشتریان کارآفرین وب بیشتر شد٠او می گوید در جلسات مختلفی که داشتیم همیشه جای پای هنر و خلاقیت را کمتر از برنامه نویسی می دیدیم . با بررسی های که از وب سایت های فارسی زبان و خارجی انجام دادیم به این نتیجه رسیدیم که جای خلاقیت و هنر در وب فارسی کم است به همین دلیل زمان پیوستن عضو خلاق و هنری مجموعه فرا رسیده بود . محمد میرمحمدی فارغ التحصیل رشته هنر و گرافیک و همچنین دانش آموخته رشته مهندسی نرم افزار می باشد. او معتقد است که تلفیق بین هنر و برنامه نویسی می تواند تحولی بزرگ در وب فارسی باشد و تا به امروز سعی در ایجاد این محیط در طراحی وب سایت ها داشته ایم .با گسترش پروژه ها , افراد مختلفی به کارآفرین وب اضافه شدند .
جالب این جاست که تمامی این افراد می گویند: برای رشد و پیشبرد کارآفرین وب اشتباهات چشم گیری انجام دادیم که اگر پشتکار و خواسته خودمان نبود شاید امروز کارآفرین وب وجود نداشت. آنهاانتخاب کارکنان تا سرمایه گذاری های نرم افزاری اشتباه , نداشتن تبلیغات و… را از اشتباهات عمده خود می دانند.
در نهایت جلسه آنها به صبر و پشتکار اشاره می کنند و می گویند از قدیم گفته اند خاک یک کار را باید خورد ، درست است و حتما می بایست صبر و پشتکار داشت تا به مراحل مدنظر رسید و به تمامی افرادی که می خواهند کسب و کاری را راه اندازی کنند می گویند هیچ کاری یک شبه ره صد ساله را نرفته و نمی رود.
به عنوان نصیحت برای افرادی که قصد راه اندازی کسب و کاری را دارند می گویند :‌
 فقط به سرمایه فکر نکنید، ببینید چگونه می توانید بالاترین رده کیفیت را نسبت به هزینه  ارائه کنید. آنها معتقدند کیفیت و خلاقیت به تنهایی کار خودشان را انجام می دهند.
حالا از شروع کار "کارآفرین وب "نزدیک به ۵ سال می گذرد آنها طراح وب سایت بیش از ۳۰۰ مجموعه و برند معتبر در کشور هستند . آنها می گویند امروزه می بایست تمامی کسب و کارها پایگاه اختصاصی اینترنتی خود را داشته باشند و از بالا رفتن فرهنگ داشتن وب سایت نسبت به ۵ سال پیش صحبت می کنند .
محمد صابریان می گوید در بین مشتریان ما مشاغل مختلفی وجود دارد که پیش از این به صورت سنتی فعالیت می کردند و با رشد اینترنت و فضای مجازی در کشور رو به محیط مجازی آورده اند. از این دسته می توان به مجموعه های ثبت شرکت و ثبت برند , گالری طلا,آژانس های هواپیمایی , شرکت های صنعتی , شرکت های بازرگانی , رستوران ها و … اشاره نمود.
در ادامه راجع به سرمایه و سرمایه گذار صحبت می کنند , همه چیز سرمایه نیست . اگر تلاش و پشتکار داشته باشید می توانید کسب درآمد کرده و از درآمد حاصله برای رشد و توسعه کسب و کار خود خرج کنید.

این سوال را مطرح می کنیم که بزرگترین سرمایه کارآفرین وب برای موفقیت چیست ؟

همه یک صدا می گویند مشتری , مشتری , مشتری . آنها معتقدند مشتریان ما بزرگترین سرمایه تبلیغاتی ما بودند ما کار با کیفیت ارائه کردیم و آنهاما را به افراد و مجموعه های دیگر معرفی کردند.

Leave A Reply