انعقاد 10تفاهم همکاری انتقال فناوری بین بخش خصوصی ایران و کره جنوبی

0

در دومین نشست انتقال فناوری با حضور 40 بنگاه صنعتی کوچک و متوسط از ایران و 9 بنگاه از کره جنوبی در زمینه قطعه سازی، شیلات و محیط زیست دریایی، زنبورداری، کودهای بیولوژیک، ریخته گری، نفت و گاز و … به امضا رسید.

علی یزدانی در آیین امضای این تفاهمنامه ها گفت: با توجه به روابط نزدیک ایران و کره جنوبی بویژه پس از برجام، امکان ارتقای روابط بین 2کشور وجود دارد و این نشست ها می تواند زمینه ارتقای روابط 2 کشور را در بحش بنگاه های کوچک و متوسط بیش از گذشته رشد دهد.

معاون وزیر صنعت،معدن وتجارت خاطر نشان کرد: انتقال فناوری ها بین بنگاه های کوچک و متوسط ایران و کره جنوبی در بخش صادرات می تواند به بهبود کیفی تولیدات و افزایش صدور محصولات مختلف بین 2 کشور بینجامد.

 یزدانی با اشاره به سابقه بیش از پنج دهه ای روابط اقتصادی 2کشور، خاطرنشان کرد: سطح روابط اقتصادی تهران و سئول می تواند بیش از میزان کنونی باشد.

یزدانی ادامه داد: تعامل بنگاه های 2 کشور می تواند به انتقال دوجانبه فناوری ها و افزایش همکاری ها کمک بزرگی کند.

وی یادآوری کرد: در سال 2016 همزمان با سفر رییس جمهوری وقت کره جنوبی به ایران یک تفاهمنامه همکاری مشترک به امضا رسید، آگوست پارسال نیز برای نخستین بار مرکز انتقال فناوری با همکاری کره جنوبی در ساختمان دانشگاه چرم ایران با هدف فعالیت مشترک در خاورمیانه و شمال آفریقا افتتاح شد و تیم های مشاوره ای نیز در این زمینه آموزش دیدند.

وی ابراز امیدواری کرد شمار این نشست ها بیشتر شود تا زمینه همکاری با هدف تامین منافع مشترک را فراهم کند.

 

 تاکید برهمکاری عمیق تر صنایع کوچک دوکشور

سفیر کره جنوبی در تهران نیز گفت: 98 درصد محصولات صادراتی ایران به کره را نفت تشکیل می دهد و رابطه خرید و فروش فقط بین صنایع بزرگ 2 کشور وجود دارد.

«کیم سئونگ هوم» بیان داشت: در چنین شرایطی روابط اقتصادی شکننده است اما صنایع خرد و متوسط زیادی در ایران و کره وجود دارد که همکاری بین آنها می تواند بر ریشه دار تر شدن روابط بیفزاید.

وی ادامه داد: وقتی چند 10هزار شرکت ایرانی و کره ای با هم در ارتباط باشند، قطع روابط چند شرکت نمی تواند تاثیر زیادی بر سطح روابط اقتصادی 2کشور داشته باشد، به این ترتیب افزایش سطح همکاری شرکت های خرد و متوسط در کشور به عنوان راهبرد ثبات از سوی کره جنوبی دنبال می شود.

سفیر کره جنوبی خطاب به فعالان اقتصادی کشور خود که در این نشست حاضر بودند, گفت: امروز ایران فقط محلی برای فروش محصولات کره ای نیست، بلکه باید تبادل فناوری بین شرکت های 2 کشور را در نظر داشت. سیاست دولت ایران پایان دادن به خرید صرف محصولات خارجی است و بهترین فرصت برای شما, سرمایه گذاری مشترک است.

لازم به ذکر است، در فروردین ماه امسال نیز 16 تفاهمنامه همکاری های مشترک انتقال فناوری بین شرکت های بخش خصوصی 2 کشور در کره جنوبی امضا شده بود.

همچنین در 2 روز آینده نیز مدیران بنگاه های کره جنوبی از صنایع پنج استان کشور بازدید می کنند.

Leave A Reply