ساخت یک شهرک صنعتی در منطقه جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و اقلیم در دستور کار دو کشور قرار گرفت

0

 رئیس جمهور روابط بین دو کشور ايران و عراق را عمیق و تاریخی عنوان کرد و گفت: در طول قرن‌ها همواره روابط بین ایران و عراق به‌عنوان دو همسایه خوب و رو به توسعه بوده، اما امروز برای توسعه روابط در شرایط ممتازی هستیم که انشاء الله این شرایط به نفع دو کشور و منطقه خواهد بود.

به گزارش روابط عمومي سازمان صنايع كوچك و شهرك‌هاي صنعتي ايران، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در نشست خبری مشترک با نخست‌ وزیر عراق به مباحث مهم مطرح شده در دیدار با عادل عبدالمهدی اشاره کرد و افزود: یکی از مباحث مهم امروز ما، تأکید بر تسریع در اجرایی شدن همه توافقاتی بود که بین دو کشور در سفر من به بغداد حاصل شده بود.

وي رایگان شدن ویزای دو کشور را اولین توافق دو کشور که اجرایی و عملیاتی شده است، نام برد و اضافه كرد:‌ با رایگان شدن ویزای دو کشور امیدواریم روابط دو ملت و دو کشور روز به روز بهتر و دو ملت به یکدیگر نزدیک‌تر شوند.

رئیس جمهور همچنین توافق برای لایروبی اروند رود را دیگر توافق مهم دو کشور در سفر اخیر خود به عراق عنوان کرد و گفت: این موضوع امروز هم در گفت‌وگوها مورد تأکید دو طرف بود و امیدوارم تا پایان ماه مبارک رمضان، مسائل فنی این توافق حل شده و بعد از پایان رمضان شاهد آغاز عملیات لایروبی اروند رود باشیم.

روحاني اتصال راه‌ آهن دو کشور را از دیگر توافقات مهم ایران و عراق برشمرد و اظهار داشت: امیدواریم اتصال راه‌ آهن ایران و عراق در آینده در مسیرهای مختلف رخ دهد؛ اما فعلاً اتصال راه ‌آهن شلمچه به بصره مورد تأکید دو طرف است که امیدواریم عملیات فنی و توافق‌های فنی آن انجام و بعد از ماه مبارک رمضان شاهد اجرایی شدن آن باشیم.

وي همچنین به موضوع صادرات برق و اتصال شبکه برق و گاز ایران به عراق و همچنین اتصال شبکه نفت در آینده اشاره کرد و گفت: ما برای برقراری این اتصالات آماده‌ایم و معتقدیم که این موضوع نه‌تنها برای دو کشور، بلکه برای سایر کشورهای منطقه در آینده نیز می‌تواند تسری پیدا کند.

رئیس جمهور افزود: در روابط پولی، مالی و بانکی دو کشور در ماه‌های گذشته قدم‌های خوبی برداشته شده است و امیدواریم در سفر رئیس بانک مرکزی ایران به بغداد شاهد تکمیل این روابط و توسعه روابط بانکی و مالی دو کشور باشیم.

روحانی روابط تجاری ایران و عراق را بسیار خوب توصیف و اضافه کرد: برنامه ما برای آینده، دستیابی به حجم تجارت 20 میلیارد دلاری بین دو کشور است که امیدواریم در ماه‌های آینده به این نقطه برسیم.

وي همچنین به توافق دو کشور برای تأسیس شهرک‌های صنعتی مشترک در مرزهای دو کشور اشاره کرد و گفت:‌ امروز توافق شد که یک شهرک صنعتي در منطقه جنوب و یک شهرک در منطقه غرب و اقلیم در دستور کار قرار گیرد.

رئیس جمهور همچنین به موضوع استاندارد برای کالاهای دو طرف از جمله دارو و تجهیزات پزشکی اشاره کرد و يادآور شد: این موضوع مورد تأکید ما بود و امیدواریم شرکت‌های دو طرف که مسئول استاندارد هستند، در این زمینه به توافق‌های لازم دست یابند.

روحاني همچنین با اشاره به روند رو به رشد روابط علمی و تحقیقاتی ایران و عراق تصريح كرد:‌ از دیرباز ارتباط صمیمانه و نزدیکی بین حوزه‌های نجف و قم برقرار بوده است. تلاش ما این است که نه‌تنها ارتباط بین حوزه‌های علمیه، بلکه روابط مراکز علمی و تحقیقاتی نیز افزایش یابد و ما برای توسعه روابط دو کشور در این زمینه آمادگی داریم.

وي در ادامه سخنان خود با تأکید بر اهمیت موضوع امنیت برای دو کشور اظهار داشت: در مذاکرات در مورد تقویت امنیت مرزهای دو کشور، بر مبارزه با تروریسم، مواد مخدر و قاچاق تأکید شد و وزیران کشور ایران و عراق امروز در این زمینه گفت‌وگو خواهند کرد تا با همکاری یکدیگر جلوی مداخلات احتمالی از منطقه شمال و غرب گرفته شود.

رئیس جمهور با بیان این‌که ایران و عراق در مسائل منطقه‌ای نظرات مشترک دارند، افزود: امروز درخصوص موضوعات و مسائل مهم منطقه گفت‌وگو کردیم. ایران و عراق در مورد این‌که قدس پایتخت دائمی فلسطین است و جولان بخش جدایی‌ ناپذیر سوریه خواهد بود و همچنین ضرورت پایان یافتن سریع جنگ یمن و این‌که جنگ یمن فقط راه‌ حل سیاسی دارد، دو طرف توافق نظر دارند.

نخست وزیر عراق نیز با ابراز خوشحالی از سفر به ایران و قدردانی از دولت و ملت ایران به‌خاطر استقبال از هیأت عراقی گفت: ایران کشور مسلمان، همسایه و دوست ماست که فرهنگ و تمدنی به قدمت تاریخ دارد و فکر نمی‌کنم بتوانیم دو کشوری مانند ایران و عراق با این قدمت تاریخی در جهان پیدا کنیم.

عادل عبدالمهدی با اشاره به سخنان رئیس جمهور ایران اظهار داشت: جناب آقای روحانی به همه توافقات و مسائلی که در گفت‌وگوهای مشترک به آن پرداختیم، اشاره کردند و من هم اعلام می‌کنم که با همه مواردی که ایشان اعلام کردند، هم‌نظر هستم و حرف من هم همین است.

وي افزود: معتقدم همه توافق‌هایی که بین دو کشور صورت گرفته و همکاری‌های نزدیک ایران و عراق به سود دو کشور، منطقه و جهان خواهد بود.

نخست وزیر عراق تأکید کرد: ما در گذشته گفته‌ایم و امروز هم تأکید می‌کنم در خوشی و ناخوشی در کنار دولت و ملت ایران هستیم.

عبدالمهدی با اشاره به حادثه سیل در برخی شهرهای ایران، ضمن ابراز همدردی با آسیب ‌دیدگان این سیل گفت: ما نیز در عراق با مشکل سیل مواجه بودیم. دو کشور در خشکسالی‌های قبلی نیز درگیر بودند و امروز هم از سیل آسیب دیده‌اند. باید طوری برنامه‌ریزی کنیم که در مقابل مشکلات و سختی‌ها آسیب نبینیم.

وي با بیان این‌که جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با تروریسم به ما بسیار کمک کرده است، اظهار داشت: امروز شاهد صلح و ثبات بیشتر در عراق هستیم. موفقیت‌های زیادی کسب کردیم، از پایتخت‌های مختلف شخصیت‌های گوناگون به عراق سفر می‌کنند و شاهد بروز یک تحول کیفی در عراق هستیم که به نفع کشورهای منطقه است. جایگاه و امنیت امروز را مدیون حمایت‌های ایران هستیم.

نخست وزیر عراق با بیان این‌که ما به دنبال توسعه روابط دو کشور هستیم، تصريح كرد‌: تلاش می‌کنیم روابط ما بیش از پیش گسترش یابد. روابط تهران ـ بغداد می‌تواند الگویی برای روابط ما با دیگر کشورهای منطقه باشد.

عبدالمهدی افزود: به دنبال این هستیم که در منطقه ما  و از جمله یمن صلح، ثبات، امنیت و آرامش حاکم باشد. معتقدیم تنها راه حل مشکل یمن، راه ‌حل سیاسی است.

وي اضافه كرد: ما عزم خود را جزم کرده‌ایم در مقابل هرگونه تهدیدی که ممکن است از خاک عراق علیه ایران اعمال شود، بایستیم.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: قانون اساسی عراق ممنوع کرده که از خاک عراق علیه کشوری تهدید ایجاد شود. همه ما برای برقراری صلح و ثبات و امنیت در دو کشور و منطقه تلاش می‌کنیم و اگر اختلافی هم وجود داشته باشد، سعی می‌کنیم از راه‌های مسالمت‌آمیز آن را رفع کنیم.

عبدالمهدی در پایان تأکید کرد: همه تلاش خود را به‌کار خواهیم بست که توافق‌هایی که بین دو کشور حاصل شده، اجرایی و عملیاتی شود.

وي همچنین نوروز و عید مبعث را به دولت و ملت ایران تبریک گفت.

Leave A Reply