تجلیل از کارآفرینان برتر خوشه های کسب وکار استان قم

0

مراسم تجلیل از کارآفرینان برتر خوشه های کسب و کار استان قم عصر چهارشنبه با حضور مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران در سالن جلسات استانداری قم برگزار شد.
به گزارش ایرنا، مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی قم در این مراسم که با حضور جمعی از تولیدکنندگان و فعالان خوشه های کسب و کار استان برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: نیروی انسانی بزرگترین ثروت و سرمایه تولید در هر کشوری است.
امیرهوشنگ طیبی نژاد با اشاره به اقدامات و برنامه ریزی ها در جهت ایجاد زمینه ها و بسترهای لازم برای افزایش تولید و بهره وری بیشتر در استان قم، خاطرنشان کرد: ایجاد خوشه های صنعتی در همین راستا در چندسال گذشته در دستور کار قرار گرفته است.
وی در ادامه افزود: بر همین اساس خوشه های کفش و دمپایی، فرش دستباف، مبلمان، سنگ، چاپ و نشر و سوهان در استان قم شکل گرفته است که امیدواریم با هماهنگی و هم افزایی هرچه بیشتر ظرفیت ها و توانمندی ها در این خوشه های صنعتی، شاهد رشد و افزایش تولید و گسترش بازارهای فروش باشیم.
مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان قم در پایان از حمایت جدی دستگاههای اجرایی از خوشه های صنعتی خبر داد و گفت: با توجه به اهمیت و ضرورت گسترش علم و آگاهی در میان فعالان اقتصادی، دانشگاههای علمی کاربردی استان به تربیت نیروی انسانی متخصص و متبحر در این جهت مبادرت کرده اند.
معاون برنامه ریزی استانداری قم نیز گفت: یکی از مهمترین دستاوردهای ایجاد و راه اندازی خوشه های صنعتی، ارتقا و بهبود ارتباط بخش خصوصی و دولتی است.
سید حسن رضوی افزود: فعالان صنعتی و اقتصادی در خوشه های صنعتی توانسته اند به خوبی امور مرتبط با خود را ساماندهی و مدیریت کنند.
وی با بیان اینکه راه اندازی خوشه های صنعتی در استان قم و در کشورمان تجربه مناسب و موفقی است، اظهار داشت: مجموعه صنایع کوچک، ظرفیت ها و توانمندیهای عظیم و گسترده ای دارند که برآیند و هم افزایی آنها قطعا برکات و نتایج مثبت و موثری بسیاری به همراه خواهد داشت.
معاون برنامه ریزی استانداری قم از ارایه آموزشهای تخصصی به نیروی انسانی در واحدهای صنعتی و خدماتی منطبق با نیازهای استان خبر داد و گفت: برخی رشته های فنی از جمله سوهان و شیرینی پزی که پیش از این مورد توجه نبودند، امروز در استان به خوبی از آنها استقبال شده است.
وی در پایان با بیان اینکه خوشه های صنعتی با تسهیل در همه فعالیت های تولیدی، توانسته اند درجهت تامین مواد اولیه و بازاریابی نیز به خوبی عمل کرده و فضای کسب و کار را رونق ببخشند، تصریح کرد: برگزاری نمایشگاههای تخصصی از مهمترین نیازهای خوشه های صنعتی استان است که امیدواریم با استفاده از برخی ظرفیت ها از جمله شهرک چاپ و نشر و الغدیر، این مشکل نیز برطرف شود.
استاندار قم نیز در ادامه اظهار داشت: این استان با توجه به جایگاه علمی و فرهنگی و قرارگرفتن در چهارراه مواصلاتی کشور، ظرفیت گسترده ای برای جذب سرمایه گذاران دارد.
حجت الاسلام و المسلمین محمدصادق صالحی منش افزود: واحدهای صنعتی و خدماتی و فعالان اقتصادی به ویژه صنایع کم آب بر در استان قم مورد حمایت جدی همه دستگاههای اجرایی قرار می گیرند.
وی با بیان اینکه وضعیت فعالیت کارخانجات و صنایع در استان قم در چندسال گذشته آنچنان که باید مناسب و مساعد نیست، اظهار داشت: مسوولان باید با نگاه مساعدت و همکاری در همه زمینه ها از جمله بیمه و مالیات، در جهت رفع مشکلات واحدهای صنعتی و خدماتی و موانع افزایش تولید در استان همت و تلاش مضاعف داشته باشند.
استاندار قم در پایان با اشاره به برخی معضلات بوجود آمده بر اثر تحریم ها در عرصه های تولیدی و اقتصادی کشور، خاطرنشان کرد: امیدواریم همه نهادها و دستگاههای اجرایی به ویژه وزارت صنعت، معدن و تجارت، زمینه ها و انگیزه های لازم برای رشد و توسعه اقتصادی در کشورمان و در استان قم را فراهم بیاورند.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی کشور نیز بیان داشت: کمبود نقدینگی و سرمایه در گردش از مهمترین مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی در کشور است.
سید محمدعلی سید ابریشمی افزود: امیدواریم مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار نقطه عطفی برای رفع مشکل نقدینگی واحدهای صنعتی و تولیدی باشد.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه صنایع کوچک در رشد و توسعه اقتصادی کشور، بر حمایت جدی از این صنایع تاکید کرد و گفت: یکی از مهمترین اقدامات در این راستا، گردآوری صنایع کوچک و ایجاد خوشه های صنعتی است که می تواند مسیر رشد و بالندگی آن ها را فراهم بیاورد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه تامین مواد اولیه و بازاریابی برای واحدهای صنعتی و خدماتی کوچک در خوشه های صنعتی بسیار تسهیل می شود، خاطرنشان کرد: آموزش نیروی انسانی این واحدها نیز دارای اهمیت فوق العاده ای است که این امر در دستور کار جدی مسوولان قرار گرفته است.
وی با اشاره به اهمیت و جایگاه علمی، فرهنگی و اقتصادی استان قم، از حمایت کامل مسوولان برای راه اندازی نمایشگاه های تخصصی در استان خبر داد و گفت: همه مسوولان در دولت و مجلس برای رفع موانع تولید و رونق کسب و کار در کشور اهتمام ویژه ای دارند.
در این مراسم رؤسای اتحادیه های صنفی و ناظر خوشه های صنعتی استان قم گزارشی از عملکرد و برنامه های خود و برخی مشکلات و محدودیت های پیش رو ارایه کرده و در پایان این مراسم نیز کارآفرینان برتر با اهدای لوح تقدیر مورد تجلیل قرار گرفته و از تمبر یادبود این مراسم رونمایی شد.

 

Leave A Reply