کاهش 10 درصدی صادرات کشور در بهار امسال

0

 

گمرک ایران از کاهش حدود 10 درصدی صادرات و بیش از 15 درصدی واردات در بهار امسال خبر داد.

بر اساس گزارش گمرک در سه ماهه اول سال جاری حجم تجارت خارجی ایران به 21 میلیارد و 214 میلیون دلار رسید. در این مدت، 10میلیارد و 867 میلیون دلار انواع کالا از ایران به سایر کشورها صادر و در مقابل 10 میلیارد و 347 میلیون دلار نیز وارد کشور شده است.
همچنین میزان وزنی کالاهای صادراتی کشورمان در مدت یاد شده 25 میلیون و 61 هزار تن و میزان وزنی کالاهای وارداتی نیز 8 میلیون و 845 هزار تن بوده است.
بررسی تجارت خارجی ایران در بهار امسال نشان می‌دهد صادرات کشورمان 9/96 درصد و واردات نیز 15/48 درصد کاهش داشته است.
مقایسه میزان وزنی صادرات نسبت به واردات حاکی از آن است که صادرکنندگان ایرانی همچنان به صادرات مواد خام علاقه‌مندند و کالاهای ساخته شده سهم کمتری را به خود اختصاص داده است.
کارنامه تجارت خارجی ایران در بهار امسال حاکی از آن است که با وجود کاهش 32درصدی صادرات میعانات گازی، صادرکنندگان این بخش توانسته‌اند ارزش صادرات خود را در مدت یاد شده 12درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش دهند.
اقلام عمده صادرات در مدت مورد بررسی، شامل گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش 576 میلیون دلار و سهم ارزشی 7 درصد، پروپان مایع شده به ارزش 383 میلیون دلار و سهم ارزشی 4065 درصد و قیر نفت به ارزش 363 میلیون دلار و سهم ارزشی 4/4 درصد بوده است.
کشور چین در بهار امسال 5میلیون و 626 هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و 928 میلیون دلار از ایران وارد کرد. پس از این، کشور عراق قرار دارد. صادرات به عراق در این مدت با 2/5 درصد افزایش به یک میلیارد و 509 میلیون دلار رسید.
همچنین بیشترین افزایش صادرات در بهار امسال به کشور امارات متحده عربی و هند اختصاص دارد. امارات متحده عربی در این مدت یک میلیارد و 317 میلیون دلار انواع کالا از ایران وارد کرد و با 43 درصد افزایش نسبت به پارسال رتبه سوم را به خود اختصاص داد.
البته هند در رتبه چهارم قرار گرفت. صادرات ایران به هند در این مدت 729 میلیون دلار بود که 46 درصد افزایش نشان می‌دهد، همچنین افغانستان نیز 611 میلیون دلار کالا از ایران وارد کرد و در رتبه پنجم قرار گرفت.
رتبه‌های نخست واردات کشورمان در این مدت به دو نهاده دامی و دو کالای اساسی اختصاص دارد. این کالاها به ترتیب شامل ذرت دامی به ارزش 356 میلیون دلار، برنج به ارزش 243 میلیون دلار، دانه گندم به ارزش 214 میلیون دلار و کنجاله سویا به ارزش 209 میلیون دلار هستند. سهم این کالاها از کل واردات کشورمان در مدت یاد شده 9/88 درصد بوده است.
در همین حال، ماشین‌آلات و دستگاه‌های به هم فشرده، شکل دادن یا قالب‌گیری سوخت‌های معدنی جامد، خمیرهای سرامیکی و سایر محصولات معدنی و ماشین‌های درست کردن قالب‌های ریخته‌گری از ماسه عنوان پنجمین کالای عمده وارداتی کشورمان در این مدت است که به ارزش 209 میلیون دلار وارد کشورمان شده است.
چین در بهار امسال عمده‌ترین کشور صادرکننده کالا به ایران بوده است. سهم این کشور از کل واردات کشورمان 2 میلیارد و 606 میلیون دلار بود. با این حال، صادرات چین به ایران در مدت یاد شده بیش از 6 درصد کاهش داشته است.
امارات متحده عربی رتبه دوم را به خود اختصاص داده و در این مدت 2 میلیارد و 395 میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرده که مجموع صادرات این کشور نیز با 25 درصد کاهش همراه بوده است.
رتبه‌های بعدی نیز به کره جنوبی، ترکیه و هند اختصاص دارد که هر یک از این کشورها به ترتیب 929 میلیون دلار، 782 میلیون دلار و 636 میلیون دلار انواع کالا به ایران صادر کرده‌اند که گرچه صادرات هند به ایران در این مدت با کاهش چشمگیری همراه بوده اما شاهد افزایش صادرات کره جنوبی و ترکیه به ایران هستیم.

 

Leave A Reply