جاجیم، گلیم و قزل آلا دو خوشه برتر لرستان

0

مدیرعامل شرکت شهرک‎های صنعتی لرستان گفت: ترتیب اولویت‎های خوشه براساس اشتغال ایجاد شده و میزان سرمایه‎گذاری و صادرات و توان توسعه‎پذیری آنها ابتدا خوشه سنگ و پس از آن خوشه جاجیم و گلیم و خوشه ماهی قزل‎آلا باشد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه لرستان، فرزاد محمدی در کمیته کارگروه استانی خوشه‎ها که در دفتر معاون برنامه‎ریزی استانداری لرستان برگزار شد با اشاره به اقدامات انجام شده درخصوص خوشه سنگ و ارائه نتایج مطالعات بروزرسانی خوشه جاجیم و گلیم، بیان کرد: ترتیب اولویت‎های خوشه براساس اشتغال ایجاد شده و میزان سرمایه‎گذاری و صادرات و توان توسعه‎پذیری آنها ابتدا خوشه سنگ و پس از آن خوشه جاجیم و گلیم و خوشه ماهی قزل‎آلا باشد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه خوشه‎ها بستگی به مشارکت کلیه دستگاه‌های مرتبط دولتی دارد و باید اعتبارات استانی به‎جای هزینه‎های بی‎هدف به سمت خوشه‎ها هدایت شود، تصریح‌کرد: به دلیل شرایط محیطی و نوسانات بازار و شوک‌های اقتصادی نیاز است این مطالعات هرساله و به‎صورت یک فعالیت مستمر و پیوسته انجام شوند. نتایج این مطالعات به عنوان نقشه راه توسعه خوشه‎های استان استفاده و این نقشه هرساله متناسب با شرایط اقتصادی بروز و پویا شوند.

مدیرعامل شرکت شهرک‎های صنعتی لرستان اظهارکرد: نتایج این مطالعات نشان داده از 10 خوشه شناسایی شده خوشه‎های جاجیم، گلیم و قزل‎آلا حائز بیشترین رتبه بوده که بر همین مبنا و همچنین نتایج گزارش مطالعات امکان‎سنجی، شرکت شهرک‎های صنعتی با انعقاد قرارداد با عامل توسعه، خوشه جاجیم و گلیم را با ایجاد شورای راهبری آن تشکیل داد.

محمدی خاطر نشان کرد: برای اثربخشی و کارایی بیشتر خوشه و اجرایی کردن برنامه‎های توسعه آن نیازمند مشارکت موثر کلیه نهادهای پشتیبان در تامین منابع مالی هستیم. نهادهای پشتیبانی که می‎توانند در این راستا به ما کمک کنند اداره استاندارد، فنی و حرفه‎ای، صنعت، معدن و تجارت، میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری، اداره تعاون و کار و رفاه اجتماعی و صندوق کارآفرین امید هستند.

Leave A Reply