تدوین سند توسعه 6 صنعت/ ایجاد شهرک‌های تخصصی صنایع پیشرفته

0

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی از تدوین سند توسعه شش رشته صنعت و خوشه صنعتی و همچنین تلاش برای اخذ مصوبه ایجاد شهرک‌های صنعتی تخصصی صنایع پیشرفته و فناوری‌های نوین خبر داد.

غلامرضا سلیمانی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه توسعه صنایع کوچک در حوزه های مختلف انجام می‌شود، اظهار کرد: اولین برنامه، توسعه صنعتی و فناوری واحدهای صنعتی کوچک است که در این زمینه، بروز رسانی نقشه کشوری خوشه ها و نظارت بر شکل‌گیری خوشه های همسان و تدوین برنامه توسعه آنها، پوشش های حمایتی خوشه های در دست اجرا و آغاز فرآیند اجرای پروژه توسعه خوشه ای جدید مورد توجه قرار می گیرد.

وی افزود: به دنبال این هستیم که بتوانیم امسال فن بازارهای منطقه ای را ایجاد و از آن‌ها به درستی بهره برداری کنیم. از سوی دیگر پیگیر اخذ مصوبه ایجاد شهرک های صنعتی تخصصی صنایع پیشرفته و دانش بنیان نیز خواهیم بود.

معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی با اشاره به تکمیل و توسعه شهرک های فناوری و استقرار اجزای آنها در سال جاری ادامه داد: باید تلاش کنیم فناوری های نوین از طریق شرکت دانش بنیان، همکاری با مراکز علمی و پژوهشی دانشگاهی در صنایع کوچک نفوذ کند.

سلیمانی با بیان اینکه در سال جاری سند توسعه رشته صنعت های لبنی، پوشاک و قطعات خودرو با همکاری وزارتخانه و دستگاه‌های ذیربط تدوین می شود، گفت: سند توسعه خوشه های همگن مثل خرما، فرش و چرم نیز تدوین خواهد شد.

وی تامین منابع مالی و سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی کوچک را از دیگر برنامه های سازمان صنایع کوچک در سال جاری عنوان کرد و گفت: وظیفه معرفی و تائید طرح های متقاضی تسهیلات سرمایه در گردش به عهده ماست و این امر در سال جاری نیز به بهترین شکل انجام خواهد شد.

به گفته معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی، این سازمان تلاش می کند که از محل طرح کمک های فنی و اعتباری، تامین منابع و توزیع تسهیلات کند که در این حوزه صنایع لبنی نیز مورد توجه قرار خواهند گرفت.

سلیمانی با بیان اینکه هر ساله عملکرد بانک های عامل طرف قرارداد با خودمان را بررسی می کنیم، اظهار کرد: این امر کمک می کند تا بتوانیم تصمیمات مناسب را گرفته و در جهت اخذ بهتر تسهیلات از بانک های عامل چون صنعت و معدن، توسعه تعاون، صادرات، رفاه، مهر اقتصاد و ملت قدم برداریم.

وی با بیان اینکه پروژه بهره وری و عارضه یابی واحدهای تولیدی و صنعتی در صنعت های اولویت دار امسال انجام می‌شود، گفت: طرح اجرای توسعه حرکت بهره وری در صنایع کوچک کشور، تامین منابع و توزیع تسهیلات از محل طرح کمک به نوسازی و تجدید ساختار صنایع و راه اندازی مجدد واحدهای به بهره برداری رسیده غیرفعال و تحت تملک بانک ها از دیگر برنامه هایی است که در این حوزه انجام خواهد شد.

 معاون سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی گفت: پیگیر اصلاح و بهبود سرمایه صندوق ضمانت سرمایه گذاری صنایع کوچک هستیم و عملکرد آن را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

Leave A Reply