90 درصد هتل‌های ایران مطابق با استاندارد ‌بین‌المللی نیست,پرداخت تسهیلات ویژه برای رونق گردشگری

0

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از یک هزار و 360 هتلی که در کشور وجود دارد کمتر از 130 هتل دارای استانداردهای کافی است و چهار تا پنج ستاره به شمار می‌رود….

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: از یک هزار و 360 هتلی که در کشور وجود دارد کمتر از 130 هتل دارای استانداردهای کافی است و چهار تا پنج ستاره به شمار می‌رود.

خبر اقتصادی: مسعود سلطانی‌فر عصر امروز در نشست فعالان و نمایندگان تشکل‌های صنفی حوزه میراث فرهنگی،‌ صنایع دستی و گردشگری در سرعین اظهار کرد: سهم کشورمان از صنعت گردشگری به ویژه جذب گردشگران خارجی بسیار محدود است در حالی که زمینه گردشگری خوبی در شهرهای مختلف کشورمان نظیر اردبیل فراهم است.

وی تصریح کرد: این ظرفیت می‌طلبد که سرمایه‌گذاری‌های خوبی را در صنعت گردشگری از سوی بخش خصوصی شاهد باشیم و ما نیز باید زیرساخت‌های این صنعت را تقویت کرده و توسعه بدهیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یکی از ضعف‌های ساختاری در این زمینه را کمبود امکانات اقامتی و پذیرایی اعلام کرد و گفت: در حالی که بیش از 90 درصد هتل‌های کشور زیر سه ستاره است و تجهیزات و امکانات مناسب مطابق با استاندارد جهانی و بین‌المللی ندارند چگونه باید انتظار داشته باشیم که صنعت گردشگری و توریسم به سرعت در این کشور رونق بگیرد.

سلطانی‌فر رویکرد جدید این سازمان را بها دادن به جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در توسعه همه‌جانبه صنعت گردشگری با تأمین زیرساخت‌های مورد نیاز اعلام کرد و افزود: از یک هزار و 360 هتلی که در کشور وجود دارد کمتر از 130 هتل دارای استانداردهای کافی است و چهار تا پنج ستاره به شمار می‌رود.

وی استقبال همه‌جانبه دولت را از ساخت هتل‌های استاندارد با امکانات زیربنایی مناسب یادآور شد و بیان کرد: همان‌گونه که رئیس جمهور در مصاحبه‌های خود بارها اعلام کردند از محل صندوق توسعه ملی تسهیلات خوب با بهره بانکی پایین‌تر به سرمایه‌گذاران این بخش پرداخت می‌شود تا زمینه برای حرکت گسترده در این حوزه فراهم آید.

سلطانی‌فر از معرفی پروژه‌های مختلف و سرمایه‌گذاری‌های متنوع در رونق صنعت گردشگری خبر داد و اضافه کرد: امیدواریم با معرفی بیش از 600 میلیارد تومان پروژه صنعت گردشگری به بانک‌ها بتوانیم در این حوزه راهکارهای عملی و برنامه‌ریزی‌های مناسب و مطلوب را در رونق این بخش شاهد و ناظر باشیم.

وی با بیان اینکه این امر با توسعه گردشگری خارجی منافات دارد، ادامه داد: البته دولت به نقش اقتصاد گردشگری اعتقاد دارد و در این راستا دولت یازدهم طی یک سال گذشته در ایجاد امکانات زیربنایی به ویژه ایجاد هتل‌های چهار و پنج ستاره خیز بزرگی برداشته است.

معاون رئیس جمهور گفت: برای این منظور به سراغ صندوق توسعه ملی رفتیم و قرار شد از محل تسهیلات صندوق با بهره بانکی 16 درصدی ریالی و شش درصدی ارزی به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی در این زمینه تسهیلات مناسبی پرداخت شود.

معرفی 600 میلیارد پروژه گردشگری به بانک‌ها

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری معرفی 600 میلیارد تومان پروژه به بانک‌ها را در این زمینه مورد اشاره قرار داد و افزود: تحقق این میزان اعتبار می‌تواند تحول بسیار چشمگیری را در زمینه توسعه زیربنایی حوزه گردشگری رقم بزند.

سلطانی‌فر با اشاره به نقش گردشگری در اقتصاد آینده کشور تاکید کرد: باید به این بخش به صورت جدی نگاه شود و فعالان این عرصه بدانند که بخش گردشگری در آینده نزدیک و با شرایطی که دولت در پیش گرفته رونق بسیار زیادی دارد.

وی به تلاش دولت برای ارائه تسهیلات کم بهره به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، اعمال معافیت برای فعالان و نیز خروج از تصدی‌گری به عنوان برنامه‌های مهم در زمینه توسعه گردشگری اشاره کرد و ادامه داد: اعتقاد داریم که دولت نباید در زمینه گردشگری رقیب بخش خصوصی شود.

رئیس سازمان میراث فرهنگی با اشاره به تعبیر صنعت گردشگری به عنوان صنعت سبز و بدون آلاینده در دنیا بیان کرد: این صنعت به سرعت در حال رشد و توسعه است چرا که امروز مردم برای تفریح و سرگرمی از سبد هزینه‌های خود رقم قابل توجهی را به آن اختصاص داده‌اند.

وی گردش مالی حوزه گردشگری دنیا را سالانه بالغ بر شش هزار و 500 میلیارد دلار برشمرد و اضافه کرد: این رقم فقط در زمینه گردشگری خارجی گردشگران کشورها ثبت شده و گردشگری داخلی کشورها را شامل نمی‌شود و می‌بینیم که رقم قابل توجهی است و می‌طلبد که در این عرصه سرمایه‌گذاری شود.

Leave A Reply