برگزاری دومین نشست مشترک خوشه های سنگ کشور در ارومیه

0

گروه خبر: برگزاری دومین نشست مشترک خوشه های سنگ کشور در ارومیه

مدیر عامل شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجانغربی در همایش منطقه‌ای صنعت سنگ کشور که به مرکزیت شهرستان ارومیه در سالن آمفی‌تئاتر شهرک فناوری الکترونیک و صنایع غذایی ارومیه برگزار شد، اظهار داشت: خام‌فروشی بزرگ‌ترین چالش معادن کشور و آذربایجان غربی محسوب می‌شود، معادنی که به عنوان صنعت جایگزین نفت و محور توسعه استان مطرح استبرگزاری دومین نشست مشترک خوشه های سنگ کشور در ارومیه .

 به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان غربی، صابر پرنیان اضافه کرد: معادن به عنوان محور توسعه مطرح بوده که متاسفانه در استان آذربایجان غربی تبدیل به نگاه حسرت مردم، آلودگی محیط زیست و انتقال ثروت استان به خارج از استان شده و اشتغالی که مردم انتظار داشتند، از معادن بهره ببرند با خام‌فروشی به ناامیدی تبدیل شده است.

وی خاطرنشان کرد: عمده بهره‌برداران معادن در استان غیربومی هستند و صنایعی که باید در کنار معادن راه‌اندازی شود، تا کنون محقق نشده است.

 پرنیان افزود: در این راستا چند موضوع از جمله تولید علوم پایه زمین شامل مطالعات کامل ژئو شیمی، ژئو فیزیک، GIS، تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی و برنامه حاکمیتی اکتشاف در استان و کشور، بحث سرمایه‌گذاری بخش خصوصی و خارجی در استفاده بهینه از منابع به ویژه منابع سنگی استان و ایجاد شهرک‌های تخصصی فرآوری محصولات سنگی و ایجاد کارخانجات فرآوری در کنار معادن که بتواند ارزش افزوده و ثروت در استان ایجاد کند، مطرح است.

رئیس هیئت مدیره شرکت شهرک‌های صنعتی آذربایجان غربی اعلام کرد: امید است با ایجاد خوشه‌های صنعتی و توسعه خوشه‌ها و ایجاد مثلث خوشه‌های صنعتی، دولت و دانشگاه‌ها شاهد استفاده بهینه از منابع خدادادی باشیم.

پرنیان گفت: با وجود بحران کم‌آبی سال‌های آتی به عنوان اصلی‌ترین چالش کشور در حوزه اشتغال مطرح خواهد بود و نیاز است در کنار حفظ تولیدات کشاورزی بتوانیم اشتغال کشور را از اشتغال کشاورز محور به اشتغال صنعت ‌محور و تولید محور تبدیل کنیم.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش گفت: معادن استان فاقد پروانه اکتشاف و شناسنامه هستند که با پیگیری‌های انجام شده، وزارت صنعت، معدن و تجارت کتابی در خصوص معادن استان چاپ کرده است.

نادر قاضی پور  ادامه داد: 105 سال است که در کشور نفت تولید و نفت خام به فروش می‌رسد و مواد مورد نیاز نفت را از خارج وارد می‌کنیم و این تحریم‌ها نشان داد نباید وابسته به یک عنصر باشیم که در مجلس هشتم اقداماتی انجام شد و در مجلس نهم نیز برای نخستین بار مقاومت در برابر خام‌فروشی انجام شد.

وی خاطرنشان کرد: دولت با رکود جدی مواجه شده است و فروش کاهش یافته و محصولات تولیدی کمتر صادر شده و نه مصرف داخلی دارد.

قاضی‌پور با اشاره به اقتصاد مقاومتی که مقام معظم رهبری مطرح کردند، اضافه کرد: دولت نباید متخلفان را تشویق کند بلکه کارآفرینان اصلی که حساب و کتاب روشنی دارند مورد حمایت قرار گیرند.

وی با اشاره به مشکل خام فروشی در کشور و استان، اعلام کرد: دو سال در استان تلاش می‌شود برای صاحبان معدن مجوز صادر شود و در کنار معادن کارخانجات و صنایع فرآوری راه‌اندازی شود که در این راستا با فراهم شدن زیرساخت‌ها و اشتغال‌زایی در منطقه مهاجرت از روستاها کاهش می‌یابد و موجب رشد اقتصادی در منطقه خواهد شد.

این مسئول با بیان اینکه باید در راستای راه‌اندازی صنایع تبدیلی در کنار معادن و اشتغال افراد بومی اقدامات جدی صورت گیرد، ادامه داد: ضایعات حاصل از این صنایع تبدیلی نیز تبدیل به پودر سنگ شده و در آینده ضایعات معادت بیشتر از سنگ معادن درآمدزایی خواهد داشت.

قاضی‌پور گفت: بیش از یک سال است که تلاش می‌شود شهرک صنعتی سنگ در سه راهی ایواوغلی خوی راه‌اندازی شود که هنوز این موضوع عملیاتی نشده است.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایجاد اشتغال مهمترین دغدغه موجود در کشور بوده، ادامه داد: معدن می‌تواند بخش اعظمی از مشکلات اشتغال را حل کند.

وی با بیان اینکه توسعه معادن و کارخانجات و صنایع تبدیلی می‌تواند جایگزین نفت شود، گفت: بیش از یک هزار فارغ‌التحصیل در رشته‌های معدن و زمین‌شناسی در مقاطع مختلف وجود دارد که در این راستا جذب افراد باید براساس آزمون و استعداد افراد باشد و افراد نخبه جذب شوند.

گفتنی است در راستای راه‌اندازی شبکه فراگیر خوشه سنگ کشور و حساس‌سازی مدیران و متولیان حوزه سنگ و صنایع وابسته از استان‌های مختلف کشور عاملان خوشه‌ها، تجار و بازرگانان این بخش و نیز ذی‌نفعان کل شبکه خوشه‌های سنگ دومین همایش منطقه‌ای صنعت سنگ کشور به مرکزیت شهرستان ارومیه در محل سالن آمفی‌تئاتر شهرک فناوری الکترونیک و صنایع غذایی ارومیه برگزار شد. شایان ذکر است.

همزمان با برگزاری این همایش نمایشگاه دائمی سنگ‌های تزیینی در شهرک فناوری الکترونیک و صنایع غذایی ارومیه با حضور معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان غربی افتتاح شد

Leave A Reply