راه‌اندازی منطقه ویژه علم و فناوری در تهران

0
معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم،در خصوص راه‌اندازی منطقه ویژه علم و فناوری در استان تهران گفت: در این خصوص وزارت علوم جلسات مشترکی با شهرداری تهران، وزارت بهداشت و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری داشته و کارگروه‌های کاری در این زمینه تشکیل شده، که قرار است گزارش نهایی در خصوص تعیین مکان این منطقه را طی هفته‌های آینده به شورای عالی عتف بدهد.
 
به گزارش مهر، وحید احمدی در حاشیه یک صدو بیست و چهارمین کمیسیون دائمی شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) در جمع خبرنگاران بابیان اینکه دو  موضوع را در این جلسه پیگیری کردیم، گفت: البته ضمن این دو موضوع، یک پیش از دستور نیز داشته ایم و آن هم این بود که کمیسیون، تاکید جدی بر سیاست های ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی برافزایش سهم بودجه تا سال 1404 به 4 درصد، داشت.
 
وی با اشاره به اینکه اعضای کمیسیون بر احیای  بودجه پژوهشی در سال 1394 تاکید بسیار دارند، اظهار داشت: تاکید اعضا براین بود که یک تا سه در صد هم نباشد و مستقیما 4درصد را ملاک قرار دادیم تا بتوانیم به سیاست های ابلاغی دست پیدا کنیم.
 
احمدی در خصوص راه‌اندازی مناطق ویژه علم و فناوری در دو استان آذربایجان شرقی و اصفهان گفت: در این جلسه گزارشی از فعالیت های مطالعاتی و زیرساختی این دو استان ارائه شد.
 
وی در ادامه گفت: راه‌اندازی این مناطق در دولت گذشته در هیأت دولت مصوب شده بود که از 10 ماه پیش فعالیت‌های اجرایی و عملیاتی این مناطق آغاز شد.
 
معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: گروههای زیادی جهت بررسی زیرساخت ها و مطالعات فنی از لحاظ تعیین منطقه جغرافیایی مربوطه، ساختار سازمان عامل و برنامه های اجرایی و عملیاتی که برای تحقق منطقه تهیه شده بود، که در این جلسه گزارش داده شد.
 
احمدی افزود: بعد از بررسی نهایی و سوال های تخصصی در کمیسیون دائمی، شورای عتف رای مثبت داد، به این معنی که تاسیس منطقه ویژه علم و فناوری در جلسه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری (عتف) باید در جلسات آتی به تصویب برسد.
 
وی با بیان اینکه گزارش از وضعیت منطقه ویژه علم و فناوری  اصفهان که قدیمی تر از منطقه آذربایجان است مطرح شد، خاطر نشان کرد: دولت و هیات وزیران در سال 1384 و 1389 مصوبه ای برای تاسیس منطقه ویژه در اصفهان  داشته و مطالعات زیادی بر اساس آمایش استانی در اصفهان صورت گرفته است.
 
دبیر شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری با اشاره به اینکه اصفهان ظرفیت بسیارزیادی دارد، یادآورشد: برنامه اجرایی و ساختار ویژه سازمان عامل، منطقه جغرافیایی را کمیسیون تایید کرد و منتظر تایید مجوز است چرا که دوباره باید شورایعالی این موضوع را تایید کند.
 
به گفته وی قرار بر این بود که در خصوص منطقه ویژه بوشهر در این جلسه صحبت شود، که فرصت نشد.
Leave A Reply