باید در سند چشم انداز 20 ساله کشور و منطقه رتبه اول 1404 را داشته باشیم

0

مشاور عالی معاون اول رییس جمهوری گفت: اقتصاد کشور باید مردم محور باشد چرا که مردم در مدل اقتصاد مقاومتی حرف اول را می زند.

به گزارش خوشه های کسب و کار به نقل از ایرنا، ‘رستم قاسمی’ عصر روز دوشنبه در همایش مهندسین صنعت و عمران با عنوان ‘بسیج و اقتصاد مقاومتی’ که در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، افزود: براساس هدف سند چشم انداز 20ساله کشور ما در سال 1404 باید قدرت اول منطقه در جنبه های مختلف اقتصادی، علمی و فناوری باشیم که این امر با اقتصاد مقاومتی محقق خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه اقتصاد مساله اصلی و اولویت دار کشور است، اظهارکرد: اقتصاد مولد و بدون تکیه بر درآمدهای نفتی، حمایت از تولید ملی، عدالت بنیان، مدیریت مصرف، اقتصاد دانش بنیان و پیشرو در مدیریت منابع انرژی از ویژگی های اقتصاد مقاومتی است.

قاسمی با تاکید بر اینکه کشور ما باید در سامانه اقتصادی خوب قرار گیرد، افزود: هنوز در 90 درصد مساحت کشور اکتشافی صورت نگرفته و این در حالی است که کشور ما از ظرفیت بسیار بالایی به لحاظ معادن برخوردار است و در تولید اقتصادی در زمینه کشاورزی جزو معدود کشورهایی هستیم که دارای شرایط آب و هوایی خوب و چهار فصل هستیم .

وی اضافه کرد: سالانه 450 میلیارد متر مکعب در کشور نزولات آسمانی داریم که کمتر از یکصد میلیارد آن استحصال می شود و باید با استفاده بهینه از تکنولوژی در بخش کشاورزی، اقتصاد این بخش را تقویت کنیم.

قاسمی، از نیروی انسانی به عنوان بهترین مولفه تحقق اقتصادی مقاومتی یاد کرد و افزود: مردم ایران جزو باهوش ترین و مستعد ترین مردمان دنیا هستند که باید از این ظرفیت به خوبی استفاده کنیم .

مشاور عالی معاون اول رییس جمهور ادامه داد: ظرفیت های بالای اقتصادی در کشور وجود دارد که باید در سند چشم انداز 20 ساله کشور و منطقه رتبه اول 1404 را داشته باشیم .

قاسمی یادآور شد: میزان درآمد کشور بدون احتساب درآمدهای نفتی، 45 میلیارد دلار است که اگر درآمد حاصل از صادرات حوزه پتروشیمی را از آن کم کنیم به 30 میلیارد دلار می رسد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه باید تغییرات اساسی و بنیادی در ساختار اقتصادی کشور صورت گیرد، خاطرنشان کرد: اگر اقتصاد کشور در مسیر درستی قرار گیرد، با توجه به ظرفیت های اقتصادی که در کشور وجود دارد، وضعیت اقتصادی کشور دگرگون خواهد شد.

قاسمی با تاکید بر اینکه اقتصاد ما نباید دولتی باشد، افزود: اقتصاد کشور دولتی، تعاونی و خصوصی است و این در حالی است که عمده ترین بخش باید مبتنی بر اقتصاد خصوصی باشد.

وی به دانش آموختگان بیکار در کشور اشاره کرد و افزود: در سال جاری یک میلیون و 400 هزار دانش آموخته وارد عرصه کار می شوند، با این آمار باید صنایع و واحدهای تولیدی دو برابر شده و تغییرات اساسی در اقتصاد کشور به وجود آید تا بتوانیم برای حدود دو میلیون نفر اشتغال ایجاد کنیم .

قاسمی با اشاره به ظرفیت های تولید در کشور یادآور شد: اگر بخواهیم صادرات را افزایش دهیم با این ساختار اقتصادی قابل اجرا نیست، بلکه باید تحول عظیمی در اقتصاد داشته باشیم .

وی، به تفکر و روحیه بسیجی در کشور اشاره کرد و افزود: کسانی می توانند در کشور نقش آفرینی کنند که تجربه کافی و نگاه اعتقادی داشته باشند، چرا که هر جایی که کار اعتقادی با حفظ منافع ملی صورت گرفته به یقین موفقیت حاصل شده و اگر بخواهیم از چالش های اقتصادی نجات پیدا کنیم، باید نگاه و مولفه های اقتصاد مقاومتی را رعایت کنیم .

رییس شورای قشر بسیج مهندسین صنعتی و عمران استان قزوین نیز در این همایش گفت: اقتصاد مقاومتی در شرایط فشار و تحریم و دشمنی های شدید هم می تواند تعیین کننده و موجب رشد و شکوفایی کشور باشد.

‘علی یوسف زادگان’ افزود: تاب آور کردن اقتصاد، استفاده از همه ظرفیت های دولتی و مردمی، از جمله ارکان اقتصاد مقاومتی است.

وی اظهارکرد: حمایت از تولید ملی و داخلی و مدیریت منابع و مصرف در زمینه اقتصاد مقاومتی و استفاده حداکثری از نقش شرکتهای دانش بنیان در اقتصادی مقاومتی نیز بسیار تاثیز گذار است.

یوسف زادگان در پایان افزود: برنامه ریزی تولید ملی، متناسب با نیازهای صادراتی، شکل دهی بازارهای جدید، تنوع بخشی پیوندهای اقتصادی با کشورها به ویژه کشورهای منطقه از جمله سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی است.

گفتنی است در پایان این همایش از بسیجیان نمونه در بخش صنعت و مهندسی تجلیل شد/

Leave A Reply