سفر هیئت دولت به خراسان جنوبی مطالبات فرمانداران خراسان جنوبی از هیئت دولت

0

فرمانداران خراسان جنوبی به صورت جداگانه هرکدام درخواست ها و مطالبات خود را از هیئت دولت مطرح کردند.
به گزارش خوشه های کسب و کار به نقل از خبرنگار فارس از بیرجند ، در آستانه سفر رئیس جمهور و وزرای دولت اقشار مختلف مردم در شهرستان های استان مطالبات خود را طرح کردند که فرمانداران شهرستان های استان نیز در گفت وگو با خبرنگاران فارس مهم ترین مطالبات خود را مطرح کردند.
خدادادی : احداث راه ترانزیتی محور سربیشه و پایانه مرزی ماهیرود مهم ترین خواسته مردم است
فرماندار سربیشه گفت : احداث راه ترانزیتی برای محور سربیشه و پایانه مرزی ماهیرود مهمترین مطالبه مردم شهرستان سربیشه است.
غلامرضا خدادادی اظهار داشت : با توجه به نزدیکی اتمام شبکه درون شهری و تکمیل شبکه درون شهری مود مردم این شهرستان خواستار تزریق گاز به شبکه شهر مود و سربیشه هستند.
وی با بیان اینکه بیمارستان 24 تخت خوابی سربیشه نیازمند تامین نیروی انسانی و پزشک متخصص برای راه اندازی است ، تصریح کرد : همچنین تعداد زیادی از خانه های بهداشت روستایی این شهرستان فرسوده است و نیاز به بازسازی دارد.
فرماندار سربیشه با بیان اینکه مردم خواستار اجرای به موقع شبکه فاضلاب شهر سربیشه هستند ، یادآور شد : این شهرستان نیاز به احداث سالن آمفی تئاتر دارد و یا باید سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان که دارای ظرفیت 620 نفر است ، تکمیل شود.
خدادادی با بیان اینکه دو بانده کردن محور بیرجند ، سربیشه و نهبندان باید تسریع شود ، ادامه داد : همچنین نیاز است تا کنسولگری ایران در استان فراه افغانستان مستقر شود.
وی تکمیل راه بازارچه مرزی به فراه که از 130 کیلومتر آن 65 کیلومتر آسفالت شده را در مبادلات مرزی بسیار تعیین کننده دانست و گفت : احداث راه ترانزیتی برای محور سربیشه و پایانه مرزی ماهیرود با توجه به اینکه گذر رسمی ایران به افغانستان از مرز ماهیرود است و روزانه حدود 300 کامیون برای صادرات و واردات از بازارچه ، پایانه و گمرک مرزی از این مسیر تردد می کنند ، ضروری به نظر می رسد.
فرماندار سربیشه خواستار احداث ساختمان دانشگاه پیام نور با اعتبار بالغ بر 20 میلیارد ریال در این شهرستان شد و افزود : هیات علمی این دانشگاه نیاز به اعطای ردیف مجوز دارد.
خدادادی با بیان اینکه ساختمان فنی و حرفه ای خواهران این شهرستان تکمیل نشده است ، اضافه کرد : برای تکمیل این ساختمان 3 هزار و 500 میلیون ریال اعتبار مورد نیاز است.
فرماندار سربیشه همچنین درخواست تسهیل در روند اعطای تسهیلات در مناطق محروم را مطرح کرد.
خدادادی با بیان اینکه این شهرستان نیاز به اجرای تقاطع غیرهمسطح در ورودی مرکز شهرستان دارد ، تصریح کرد : اکنون تنها یک ورودی و یک خروجی دارد و در مواقع بحران مشکل آفرین است.
وی خواستار کاهش سود بانکی تسهیلات اشتغال زایی ویژه مشاغل خانگی با عنایت به محرومیت و کم توانی مالی مردم این منطقه شد و یادآور شد : با توجه به اینکه یکی از زمینه های مهم اشتغال پایدار بخش صنعت و معدن است ، حمایت از واحدهای صنعتی و نواحی صنعتی مود و سربیشه با تسهیلات ارزان قیمت صورت گیرد و در حال حاضر تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ های 15 و 17 درصد ولی با شرایط
سخت و زمان بر است.
فرماندار سربیشه با بیان اینکه استخر سرپوشیده سربیشه برای تکمیل نیاز به اعتبار دارد ، ادامه داد : زیرساخت های گردشگری این شهرستان نیز باید تامین شود.
خدادادی با بیان اینکه حدود 30 درصد مردم شهرستان عشایر و دامدار هستند ، گفت : همچنین مرغداری های بسیار زیادی در شهرستان وجود دارد و ساخت کشتارگاه دام صنعتی و طیور در این شهرستان ضروری است.
وی با بیان اینکه واریز عواید حاصل از فروش سوخت در مرز ماهیرود به مردم مرزنشین شهرستان باید پیگیری شود ، افزود : نمایندگی ادارات مستقر در شهرستان باید به اداره و مدیریت مستقل تبدیل شود.
فرماندار سربیشه با بیان اینکه اعتبار ویژه ای برای احداث ساختمان ادارات شهرستان که بیشتر آنها استیجاری و فاقد ساختمان هستند ، مورد نیاز است ، خاطرنشان کرد : همچنین احداث سوله مدیریت بحران در این شهرستان باید مورد توجه قرار گیرد ، مهمترین خواسته مردم درمیان تسریع در گازرسانی است.
بشیری زاده : درمیانی ها تسریع در گازرسانی را خواستارند
فرماندار درمیان گفت : تسریع در گازرسانی به این شهرستان مهم ترین مطالبه مردم شهرستان از دولت است.
محمد بشیری زاده اظهار داشت : مهمترین مطالبه مردم شهرستان درمیان از دولت تدبیر و امید تسریع در گازرسانی به این شهرستان است.
وی با بیان اینکه از دهه فجر سال 91 کلنگ زنی برای گازرسانی به این شهرستان آغاز شده است ، تصریح کرد : لوله گاز تا نزدیک شهر اسدیه
آمده است و فاز نخست گازرسانی به قهستان و اسدیه و فاز دوم گازرسانی به گزیک و طبس انجام می شود.
فرماندار درمیان با بیان اینکه اعتبار اولیه این پروژه 100 میلیارد تومان بوده است ، یادآور شد : این طرح تاکنون 50 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
بشیری زاده با بیان اینکه بهره برداری از کارخانه سیمان باقران باید تسریع شود ، ادامه داد : بیمارستان این شهرستان تجهیزات آن کامل است و نیاز به تامین نیروی انسانی و دکتر متخصص دارد.
وی با بیان اینکه کارخانه قند قهستان از دو ماه گذشته تعطیل شده است ، گفت : این کارخانه به سبب بدهکاری ، کمبود نقدینگی و مواد اولیه تعطیل شده است و حدود 100 نفر از کارگران دائمی آن بیکار شدند.
فرماندار درمیان فاصله این شهرستان به مرکز استان را 90 کیلومتر دانست و افزود : جاده های این شهرستان آسفالت مناسب ندارد و باید بازسازی شود.
بشیری زاده کمبود آب شرب در روستاها را یکی دیگر از نیازهای شهرستان برشمرد و خاطرنشان کرد : حدود 70 روستای این شهرستان با تانکر آب رسانی می شود که نیاز به تامین اعتبار برای آب رسانی به آنها وجود دارد.
بشیری زاده گفت : در نشست شورای اداری شهرستان با حضور نماینده رئیسجمهور مهم ترین خواسته های مرزنشینان درمیانی در زمینه های گازرسانی ، محورهای مواصلاتی ، آبرسانی و مشکلات کارخانه های قند قهستان و سیمان باقران عنوان می شود.
وی با بیان اینکه تسریع در گازرسانی به شهرستان درمیان از مهم ترین مطالبات مردم مرزنشین از دولت است ، ادامه داد : در حال حاضر عملیات گازرسانی به شهرستان درمیان در حدود 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
فرماندار درمیان با اشاره به سفر رئیسجمهور و هیئت دولت به استان گفت : مردم غیور و شهید پرور شهرستان درمیان بی صبرانه منتظر ورود هیئت دولت و شخص رئیس جمهور هستند تا با استقبال باشکوه از رئیس جمهور و هیئت دولت یک بار دیگر پشتیبانی خود را از نظام مقدس جمهوری اسلامی به نمایش بگذارند.
بشیری زاده از تشکیل کمیته های ستاد سفر شهرستان درمیان خبر داد و افزود : مهم ترین نیازهای شهرستان از سوی دستگاه های اجرایی شهرستان اعلام شده که پس از اولویت بندی به مسئولان عالی رتبه کشوری ارائه می شود.
وی با بیان اینکه سفر رئیس جمهور به خراسان جنوبی یک فرصت تاریخی برای این استان است ، افزود : سفر بالاترین مقام اجرایی کشور نماد عدالت محوری و توجه حکومت اسلامی به آحاد مردم در اقصی نقاط کشور است که بی شک برکات فراوانی برای استان به ویژه شهرستان مرزی درمیان در بر دارد.
فرماندار درمیان با اشاره به نقش بازارچه مرزی در امنیت اقتصادی شهرستان مرزی درمیان خاطرنشان کرد : توسعه مبادلات مرزی و فعال سازی هر چه بیشتر بازارچه مرزی در ایجاد اشتغال در نوار مرزی در تامین معیشت مرزنشینان و امنیت شهرستان و استان اثرگذار است.
کهن ترابی : ایستگاه تحقیقاتی زرشک و زعفران در قاینات راه اندازی شود
فرماندار قاینات با اشاره به طرح های اولویت دار گفت : ایستگاه تحقیقاتی زرشک و زعفران با توجه به پتانسیل شهرستان باید ایجاد و راه اندازی شود.
بهمن کهن ترابی در ارتباط با طرح های اولویت دار شهرستان قاینات در سفر رئیسجمهور به خراسان جوبی اظهار داشت : تسریع در تکمیل و راه اندازی مجتمع بزرگ فولاد قاینات و پیش بینی احداث صنایع تکمیلی وابسته به آن بدون شک تاثیر به سزایی در ایجاد اشتغال و توسعه شهرستان و استان دارد.
وی توسعه بیمارستان مرکز شهرستان و ارتقای مجتمع آموزش عالی سلامت به دانشگاه علوم پزشکی که بخش اعظمی از مشکلات درمانی و کمبود پزشک متخصصرا حل می کند ، یکی از نیازهای شهرستان عنوان کرد و یادآور شد : پیشبینی پزشک متخصصو تجهیزات لازم برای تسریع در را ه اندازی درمانگاه تخصصی تامین اجتماعی شهرستان از دیگر الزامات این شهرستان است.
فرماندار قاینات از وجود 16 هزار بیمه شده اصلی در این شهرستان خبر داد و تصریح کرد : همچنین 45 هزار بیمه شده تبعی در این شهرستان نیاز به راه اندازی دی کلینیک دارند
کهن ترابی با بیان اینکه طرح ها و مجتمع های آبرسانی شهری و روستایی این شهرستان با توجه به افت شدید دبی چاه های تامین آب شرب و احداث تصفیه خانه آب شرب شهر قاین با توجه به پایین بودن کیفیت آب باید تکمیل شود ، ادامه داد : شبکه فاضلاب و تصفیه خانه فاضلاب این شهرستان نیز نیاز به تکمیل شدن دارد.
وی با بیان اینکه راه های مواصلاتی این شهرستان باید به سرعت تکمیل و دوبانده شود ، گفت : همچنین راه های روستایی با توجه به تلفات سنگین جاده ای نیاز به بهسازی دارد.
فرماندار قاینات با اشاره به پروژه های نیمه تمام این شهرستان به تکمیل شدن آنها تاکید کرد و افزود : این طرح ها شامل پروژه نیمه تمام  کتابخانه قاین ، مجتمع فرهنگی ، ورودی شهر قاین ، هتل منطقه گردشگری بوذرجمهر و تامین اعتبار برای اجرای کامل منطقه نمونه گردشگری بوذرجمهر است.
کهن ترابی با بیان اینکه مدیریت بحران خشکسالی گسترده در شهرستان که سبب تشدید مهاجرت روستائیان به شهرها شده است ، نیاز به تامین اعتبار دارد ، اضافه کرد : اتصال شهرستان به راه آهن سراسری با توجه به صنایع موجود در شهرستان یکی دیگر از نیازهای لازم این شهرستان است.
وی تصریح کرد : ایستگاه تحقیقاتی زرشک و زعفران با توجه به پتانسیل شهرستان باید ایجاد و راه اندازی شود. فرماندار قاینات گفت : باید تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد کارگاه های کوچک اشتغال زا در روستاها و توسعه کشاورزی پرداخت شود.
کهن ترابی همچنین خواستار تسریع در گازرسانی به شهر اسفدن و برخی روستاهای پرجمعیت شهرستان شد.
وی ادامه داد : نوغاب حاجی آباد و محمدآباد علم از جمله روستاهایی هستند که در مسیر خط انتقال لوله گاز قرار دارند.
فرماندار قاینات تصریح کرد : مجتمع ورزشی کارگران شهرستان که تاکنون فقط واگذاری زمین آن انجام شده ، باید احداث شود و سالن های ورزشی روستایی و شهری که نیمه تمام رها شده است ، نیاز به تکمیل شدن دارد.
کهن ترابی اضافه کرد : ساختمان فرمانداری شهرستان بسیار نامقاوم است و با توجه به زلزله خیزی بالای منطقه احتمال تخریب آن بسیار محتمل است که نیاز به اعتبار برای بازسازی و نوسازی دارد.
وی با اشاره به پروژه پادگان قاینات و استقرار یگان های عملیاتی با توجه به اینکه پروژه از چندین سال قبل آغاز شده است ، متذکر شد : تملک زمین آن انجام شده و نیاز به اعتبار برای تکمیل شدن دارد.
فرماندار قاینات عنوان کرد : برای اجرای طرح های آبخیزداری ، مهار آب های سطحی ، بازسازی و مرمت قنوات با توجه به خشکسالی 16 ساله استان نیاز به تامین اعتبار در این بخش وجود دارد.
کهن ترابی بیان داشت : تسهیلات ارزان قیمت برای ایجاد کارگاه های کوچک اشتغال زا در روستاها و توسعه کشاورزی باید پرداخت شود.
فرماندار نهبندان : ایجاد منطقه آزاد تجاری به توسعه نهبندان کمک می کند
فرماندار نهبندان گفت : ایجاد منطقه آزاد تجاری در این شهرستان می تواند به توسعه بیشتر نهبندان کمک کند.
حسین حاجی بگلو اظهار داشت : با توجه به مشکلات و محرومیت هایی که در شهرستان نهبندان وجود دارد ، رایزنی هایی صورت گرفت و معاون توسعه مناطق محروم کشور به عنوان نماینده تام الاختیار رئیسجمهور به استان خراسان جنوبی سفر خواهد کرد و از نزدیک در جریان مشکلات و موانع توسعه شهرستان قرار خواهد گرفت.
وی افزود : طی برنامه ریزی های صورت گرفته سفر معاون توسعه مناطق محروم کشور به شهرستان یک روز قبل از سفر رئیس جمهور یعنی روز سه شنبه انجام خواهد شد.
فرماندار نهبندان ادامه داد : مکاتباتی با استان صورت گرفته است که اگر قرار باشد رئیس جمهور به شهرستان های استان سفر کند ، نهبندان یکی از گزینه های اصلی باشد و علاوه بر آن پیگیر هستیم با توجه به مشکلات موجود در حوزه راه های مواصلاتی شهرستان وزیر راه و شهرسازی هم به شهرستان سفری داشته باشد و از نزدیک در جریان مشکلات این حوزه قرار گیرد.
حاجی بگلو افزود : گازرسانی به نهبندان ، نگهداشت نیروی انسانی ، اشتغال ، خشکسالی ، طرح توسعه نهبندان ، ایجاد کارخانه وابسته به دولت در شهرستان ، بازارچه دوکوهانه ، ارتقای بیمارستان شهید آتشدست ، ایجاد منطقه آزاد تجاری و محورهای مواصلاتی از جمله موضوعاتی بوده که در جلسات مختلف جمع بندی شده است.
فرماندار نهبندان خاطرنشان کرد : ایجاد منطقه آزاد تجاری با توجه به مرز مشترک و وجود شرایط مکانی مناسب در شهرستان نهبندان می  تواند به توسعه بیشتر شهرستان کمک کند.
حاجی بگلو گازرسانی ، ایجاد منطقه آزاد تجاری با توجه به هم مرز بودن با کشور افغانستان و همچنین وجود بازارچه مرزی دوکوهانه و تمدید
یک دوره پنج الی 10 ساله در ارتباط با طرح توسعه نهبندان را از اولویت های نهبندان عنوان کرد.
حاجی بگلو اظهار کرد : متعاقب با حضور کاروان تدبیر و امید در استان رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به عنوان نماینده  تام الاختیار رئیس جمهور به شهرستان ولایتمدار نهبندان خواهند آمد.
وی افزود : شرکت در شورای اداری که با حضور اعضای شورای اداری شهرستان ، نخبگان و متنفذین در محل فرمانداری برگزار خواهد شد ،
بازدید از روستاهای محروم شهرستان و همچنین دیدار مردمی در شهر نهبندان که سلام و پیام ریاست محترم جمهور را به مردم نهبندان ابلاغ خواهند کرد از جمله برنامه هایی است که برای سفر معاون توسعه روستایی و مناطق محروم کشور به شهرستان در نظر گرفته شده است.
فرماندار نهبندان تصریح کرد : شهرستان نهبندان با توجه به پراکندگی روستاها و وسعت سرزمینی گسترده دارای یک سری مشکلات اساسی است که در حضور نماینده محترم رئیسجمهور مطرح خواهد شد ؛ از جمله گازرسانی به شهرستان نهبندان ، ایجاد منطقه آزاد تجاری با توجه
به هم مرز بودن با کشور افغانستان و همچنین وجود بازارچه مرزی دوکوهانه ، تمدید یک دوره پنج الی 10 ساله در ارتباط با طرح توسعه نهبندان ، ایجاد کارخانه های وابسته به دولت در شهرستان که به دنبال آن اشتغال پایدار و ماندگاری مردم در شهرستان را به دنبال خواهد
داشت ، تسریع در اجرای دوبانده شدن جاده نهبندان– سربیشه و همچنین نهبندان –کرمان و نهبندان زاهدان ، بحران آب شرب و فرسوده بودن شبکه آبرسانی و کمبود شدید منابع آب کشاورزی در روستاها که به دنبال آن مهاجرت روستائیان را به شهرها دارد ، در این جلسه و دیدار مطرح خواهد شد.
حاجی بگلو ادامه داد : کمبود شدید نیروی متخصص در حوزه درمان و تأمین اجتماعی ، درخواست اعتبارات در حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل هایی که در شهرستان نهبندان وجود دارد ، تکمیل مجتمع های آبرسانی به دلیل اینکه
تعداد زیادی از روستاهای ما با تانکر آبرسانی می شوند ، موانع و مشکلات دانشگاه ها و تسریع در اجرای طرح های نیمه تمام ورزشی درخواست مطالباتی که در ارتباط با ورزش بانوان داریم و دیگر مسائل و مشکلاتی که در شهرستان وجود دارد ؛ مطرح خواهد شد.
وی افزود : در شهرستان نهبندان تمام تمهیدات لازم در خصوص اعزام شهروندان و علاقمندان به مرکز استان برای استقبال از کاروان تدبیر و امید اندیشیده شده و با تعامل و همکاری همه مسئولان شهرستان بستر و زمینه حضور نماینده محترم رئیس جمهور به شهرستان نهبندان با تشکیل ستاد در فرمانداری مهیا شده است.
فرماندار نهبندان خاطرنشان کرد : مردم عزیز ممکن است دارای یک سری مطالبات و درخواست هایی باشند ، بنابراین مجددا تأکید می گردد تمام نیازمندی ها و درخواست های مردمی باید از طریق تلفن 111 انجام شود و در خصوص پاسخ گویی این شماره با تدابیری که اندیشیده شده است مشکلی در پاسخگویی نخواهد بود.
حاجی بگلو گازرسانی به شهرستان ، اشتغال ، کمبود منابع آبی ، دوبانده شدن محور نهبندان به بیرجند ، ایجاد منطقه آزاد تجاری و توجه به بازارچه دوکوهانه را از عمده درخواست های به حق مردم این سامان و ضروریت هایی برای توسعه نهبندان دانست که به سمع و نظر رئیس جمهور و هیئت دولت می رسد.
وی با بیان اینکه همه مسئولان و مردم تلاش کنند تا استقبال خوبی از کاروان تدبیر و امید داشته باشیم ، یادآور شد : تمامی تدابیر و برنامه های لازم برای میزبانی از هئیت دولت و نماینده تام الاختیار رئیسجمهور در شهرستان نهبندان انجام و این شهرستان آماده پذیرایی از کاروان تدبیر و امید است.
فرماندار نهبندان با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید در راستای سیاست های نظام حرکت کرده و می کند ، یادآور شد : دولت یازدهم تلاش
دارد تا امید و نشاط را در جامعه حاکم و نهادینه کند.
خان زاده : خشکسالی مهم ترین نگرانی مردم زیرکوه است
فرماندار زیرکوه گفت : مهمترین مشکل مردم این شهرستان خشکسالی است که مردم خواستار ارائه راهکار از دولت در این زمینه هستند.
حجت الله خان زاده در زمینه مطالبات مردم شهرستان زیرکوه از رئیس جمهور اظهار داشت : خشکسالی مهمترین و فوری ترین مشکل مردم این شهرستان است.
وی تصریح کرد : امید است بتوانیم راهکار مناسبی در این زمینه پیدا کنیم و بتوانیم بر مشکلات بحران کم آبی فائق آییم.
فرماندار زیرکوه اشتغال را از دیگر مطالبات مردم این شهرستان از رئیس جمهور دانست و یادآور شد : میزان 83 درصد از مردم این منطقه در روستاها ساکن هستند و بیشتر آنها کشاورز و دامپرور بوده و خشکسالی های چند سال اخیر سبب خشک شدن قنوات شده و روستاها خالی از جمعیت شده است.
خان زاده ادامه داد : باید زیرساخت های لازم برای توسعه اقتصادی و صنعتی در این شهرستان ایجاد شود.
وی با بیان اینکه قابلیت های مناسبی در زمینه توسعه فعالیت های معدنی در این شهرستان وجود دارد ، گفت : همچنین این شهرستان استعداد مناسبی در زمینه گیاهان دارویی ، محصولات گلخانه ای و محصولات پردرآمد از جمله زرشک ، زعفران و عناب دارد به گونه ای که بیش از 80 درصد زرشک استان در این شهرستان تولید می شود.
فرماندار زیرکوه با بیان اینکه 85 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می شود ، افزود : ایجاد صنایع وابسته به محصولات باغی نقش  مهمی در تثبیت جمعیت در نقاط مرزی و اشتغال زایی دارد.
خان زاده با بیان اینکه بازارچه مرزی یزدان با قدمت بیش از چندین قرن ظرفیت مناسبی برای توسعه مبادلات خارجی با کشور افغانستان ایجاد کرده است ، اضافه کرد : ایجاد زیرساخت های لازم به ویژه راه های شریانی ، ارائه کالا و خدمات مورد نیاز مردم افغانستان در رونق و توسعه اقتصادی شهرستان نقش بسیار مهمی دارد.
وی با اشاره به اینکه دو سال از شهرستان شدن زیرکوه گذشته است ، تصریح کرد : این شهرستان دارای زیرساخت های اداری و چارت سازمانی است و احداث ساختمان های اداری در مرکز این شهرستان یکی دیگر از درخواست های مردم این شهرستان است.
فرماندار زیرکوه خاطرنشان کرد : تسریع در گازرسانی به شهر حاجی آباد و روستاهای حاشیه خط انتقال گاز و بهره مندی مردم از این نعمت سبب خوشحالی مردم این منطقه می شود.
خان زاده گفت : تامین زیرساخت های کویر همت آباد به عنوان منطقه نمونه گردشگری از مطالبات مردم زیرکوه از سفر اعضای هیئت دولت به خراسان جنوبی است.
خان زاده اظهار داشت : احداث بیمارستان 42 تختخوابی در زیرکوه از جمله مطالبات حوزه درمان این شهرستان از سفر اعضای هیئت دولت به خراسان جنوبی است. وی با بیان این که گازرسانی به زیرکوه یکی دیگر از درخواست های مردم این شهرستان از هیئت دولت است ، تصریح کرد : همچنین راه اندازی گمرک مرزی یزدان یکی دیگر از مطالبات مردم این شهرستان از سفر دولت یازدهم به خراسان جنوبی است.
فرماندار زیرکوه اجرای طرح انتقال آب از دشت آهنگران به زیرکوه را از دیگر مطالبات مردمی دانست و افزود : این طرح در راستای تامین آب شرب مردم این شهرستان باید اجرا شود.
خان زاده ادامه داد : تکمیل مجتمع های آبرسانی آهنگران ، فندخت ، شیرگ ، شهید رجایی و وحدت از دیگر درخواست ها و مطالبات مردم زیرکوه در حوزه آبرسانی است.
وی به مطالبات مردم زیرکوه در بخش ورزشی اشاره کرد و افزود : احداث پنج سالن ورزشی در روستاهای این شهرستان در راستای ارتقای سرانه ورزشی شهرستان از جمله مطالبات مردم در این بخش است.
فرماندار زیرکوه خواستار اجرای طرح مطالعاتی و راه اندازی یک شرکت سهامی زراعی در این شهرستان با سفر اعضای هیئت دولت به خراسان جنوبی شد و گفت : همچنین احداث و راه اندازی واحد فرآوری ماده معدنی فلدسپات در این شهرستان یکی دیگر از مطالبات مردمی است.
خان زاده به محور ارتباطی قائن  حاجی آباد  یزدان اشاره کرد و افزود : این محور ارتباطی به عنوان شاهرگ اقتصادی این شهرستان محسوب می شود که مردم خواستار تکمیل آن هستند.
وی به مطالبات مردم در بخش گردشگری شهرستان اشاره کرد و یادآور شد : تامین زیرساخت های کویر همت آباد به عنوان منطقه نمونه گردشگری از مطالبات مردم زیرکوه در این بخش است.
فرماندار زیرکوه با بیان اینکه اجرای طرح های هادی در روستاهای بالای 100 خانوار از دیگر مطالبات مردم این شهرستان است ، ادامه داد :
اعتبار مورد نیاز برای اجرای طرح هادی در این روستاها مبلغی بالغ بر 30 میلیارد ریال است.
خان زاده خواستار احداث و راه اندازی واحد فرآوری و بسته بندی محصول کشاورزی زرشک در زیرکوه شد و تصریح کرد : همچنین اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری از دیگر درخواست های مردم این شهرستان در حوزه منابع طبیعی و آبخیزداری است.
وی به برنامه های سفر وزیر اقتصاد و دارایی به زیرکوه اشاره کرد و گفت : برگزاری مراسم استقبال مردمی در ورودی مرکز شهرستان ، حضور در محل گلزار شهدای گمنام این شهرستان و دیدار با مردم در محل مصلا از جمله این برنامه هاست.
فرماندار زیرکوه خاطرنشان کرد : همزمان با سفر وزیر اقتصاد و دارایی به این شهرستان هیچ پروژه ای افتتاح نمی شود.
فرجامی فرد : خوسفی ها خواستار شبانه روزی شدن مرکز بهداشتی  درمانی شدند
فرماندار خوسف شبانه روزی شدن مرکز بهداشتی درمانی خوسف در مرکز شهرستان را یکی از مطالبات مردم این شهرستان برشمرد.
مهدی فرجامی فرد اظهار داشت : این شهرستان با مساحت 16 هزار و 29 کیلومترمربع سومین شهرستان وسیع خراسان جنوبی محسوب می شود.
وی جمعیت این شهرستان را 7 هزار و 564 خانوار در قالب 29 هزار و 19 نفر عنوان کرد و افزود : این شهرستان دارای دو نقطه شهر ( خوسف و محمدشهر) ، دو بخش مرکزی و ماژان و پنج دهستان شامل خوسف ، خور ، قلعه زری ، ماژان و براکوه است.
فرماندار خوسف تکمیل بیمارستان خوسف را یکی از مطالبات به حق مردم این شهرستان برشمرد و گفت : ساخت بیمارستان 32 تختخوابی خوسف در خراسان جنوبی از سال 89 کلنگ زنی شده و قرار بود در مدت دو سال به بهره برداری برسد
فرجامی فرد ادامه داد : عملیات ساخت و ساز این بیمارستان در حال حاضر آغاز شده و تاکنون برای ساخت این پروژه یک میلیارد و 200
میلیون تومان هزینه شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون فنداسیون این بیمارستان به سرانجام رسیده است ، تصریح کرد : از محل اعتبارات ماده 180 مبلغ یک میلیارد تومان و از محل اعتبارات ملی نیز مبلغ 1.5 میلیارد تومان ، برای ادامه روند کار این بیمارستان پیش بینی شده است.
فرجامی فرد ادامه داد : برای انجام و تکمیل این بیمارستان نیاز است از اعتبارات طرح تحول نظام سلامت بودجه ای در نظر گرفته شود تا هرچه زودتر در اختیار شهروندان قرار داده شود.
وی شبانه روزی شدن مرکز بهداشتی  درمانی خوسف و کمبود پزشک در مرکز شهرستان را یکی دیگر از مطالبات مردم این شهرستان برشمرد و یادآور شد : این موضوع در وزارت بهداشت مصوب شده و بنا به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی به دلیل عدم مجوز استخدام تا کنون عملیاتی نشده و نیاز به پیگیری جدی توسط مسئولان دارد.
فرماندار خوسف با بیان اینکه مهم ترین مشکل خوسف در حوزه وزارت نیرو ، اجرای طرح فاضلاب شهر خوسف است ، گفت : خوسف بر روی سنگ بستر قرار گرفته که برای اجرای فاضلاب شهر خوسف 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز است.
فرجامی فرد به ظرفیت ها و پتانسیل های این شهرستان اشاره و اظهار کرد : وجود معادنی مانند بزرگترین معدن مس زیرزمینی شرق کشور و پتانسیل های کشاورزی مانند کسب رتبه نخست تولید کننده گل نرگسدر استان و مقام پنج در کشور و همچنین پتانسیل های بالقوه طبیعی در بخش گردشگری و میراث فرهنگی از جمله ظرفیت های خاص این سرزمین است.
فرماندار خوسف از سفر وزیر نیرو به این شهرستان در روز چهارشنبه هفته جاری خبر داد و گفت : مردم با حضور پرشور و گسترده خود در مراسم استقبال از رئیس جمهوری به مرکز استان و وزیر نیرو به این شهرستان پشتیبانی خود از نظام و دولت را به رخ همگان خواهند کشید.
فرجامی فرد با بیان اینکه مهم ترین مشکل این شهرستان در حوزه وزارت نیرو ، فاضلاب شهر خوسف است ، تصریح کرد : خوسف بر روی سنگ بستر قرار گرفته و مشکلات زیست محیطی فراوانی برای مردم ایجاد کرده است.
وی ادامه داد : مطالعه این طرح توسط شرکت آب و فاضلاب شهری انجام و نیاز به بروز رسانی جدی دارد.
فرماندار خوسف با بیان اینکه برای اجرای فاضلاب خوسف 30 میلیارد تومان اعتبار نیاز است ، اضافه کرد : همچنین بسیاری از مجتمع های آبرسانی دچار فرسودگی شده و سه مجتمع نیاز به تامین اعتبار دارد.
فرجامی فرد کمبود آب و خشک شدن چاه های کشاورزی و قنوات در اثر خشکسالی های پیاپی را از دیگر مشکلات این شهرستان برشمرد و افزود : در این زمینه با توجه به اینکه در شهر خوسف از زمان های گذشته کشاورزی توسط انهار خمسه صورت می گرفته است و به عوض آن مجوز حفر چاه صادر شده است اکثر چاه ها کم آب و دچار افت شده است.
فرجامی فرد با بیان اینکه عدم تصویب فرماندهی انتظامی بخشماژان در چارت نیروی انتظامی شهرستان از دیگر مشکلات این شهرستان است
، یادآور شد : با توجه به اینکه بخش فوق 10 هزار کیلومتر مربع وسعت داشته و مسیر تردد اشرار و قاچاقچیان مواد مخدر است در این زمینه نیاز است اقدامات لازم صورت بگیرد.
وی گاز رسانی به دهستان های ماژان ، خور ، براکوه و معدن قلعه زری را از مطالبات مردمان این خطه برشمرد و افزود : نبود اعتبارات کافی برای گازرسانی به این مناطق سبب عدم گازرسانی شده است که این امر نیازمند تامین اعتبار است.
فرماندار خوسف گفت : در حال حاضر 11 روستای این شهرستان از نعمت گاز برخوردار شده اند.
فرجامی فرد یادآور شد : کمبود نقدینگی واحدهای تولیدی مستقر درشهرک صنعتی خوسف و تعطیلی اغلب آنها به دلیل نداشتن سرمایه از دیگر مشکلات این شهرستان است و نیاز به پیگیری جدی مسئولان دارد.
وی اضافه کرد : در حال حاضر 70 درصد واحدهای تولیدیشهرک صنعتی خوسف به دلیل کمبود نقدینگی و عدم سرمایه در گردش تعطیل
شده است.
هاشمی : تامین آب شرب مهم ترین مطالبه طبسی ها از دولت فرماندار ویژه طبس گفت : تامین آب شرب مردم طبس مهمترین مطالبه آنها از دولت است.
سید جلال هاشمی اظهار داشت : مردم استان و به ویژه مردم شهرستان طبس خوشحال هستند که این سفر انجام می شود.
وی با اشاره به نیازمندی ها و مطالبات مردم این شهرستان از رئیس جمهور تصریح کرد : مهمترین نیازمندی مردم این شهرستان تامین آب شرب در درازمدت است.
فرماندار ویژه طبس خواستار ایجاد مراکز دانشگاهی از جمله دانشکده فنی مهندسی ، علوم پزشکی و پرستاری شد و ادامه داد : طرح فاضلاب
شهر طبس باید در این شهرستان اجرا شود.
هاشمی با بیان اینکه فرودگاه طبس از حیث دید در شب باید ارتقا پیدا کند ، یادآور شد : همچنین پروازهای این شهرستان به سایر استان ها باید بیشتر شود.
وی با اشاره به مشکلات درمانی این شهرستان افزود : زیرساخت های درمان و بیمارستان تامین اجتماعی باید در این شهرستان تامین شود.
فرماندار ویژه طبس با بیان اینکه راه های اصلی بیرجند به تهران باید بازسازی شود ، گفت : همچنین 56 هزار کیلومتر راه های شریانی این شهرستان نیز نیاز به بهسازی دارد.
هاشمی خواستار ایجاد خط انتقال پست 132 کیلو ولت دیهوک شد و اضافه کرد : استادیوم ورزشی ، موزه شرب و باغ گلشن از جمله طرح هایی است که نیاز به تکمیل شدن دارند.
وی با بیان اینکه روند گازرسانی به شهر دیهوک باید تسریع شود ، تصریح کرد : بندر خشک در منطقه باید ایجاد شود.
فرماندار ویژه طبس با اشاره به برنامه های وزیر راه و شهرسازی به این شهرستان خاطرنشان کرد : افتتاح بیمارستان ، حضور در مزار شهدا ، دیدار مردمی در امامزاده حسین بن موسی الکاظم ( ع) و جلسه تخصصی با مدیران از مهمترین برنامه های این مقام مسئول است.
باقری : احیای بافت های تاریخی مطالبات مردم بشرویه از دولت است
فرماندار بشرویه گفت : شهر بشرویه ششمین شهر تاریخی ایران بوده که احیای بافت های تاریخی این شهر از جمله درخواست های مردم است.
علی باقری اظهار داشت : مردم این شهرستان مردمی متدین و قدرشناس خدمات نظام جمهوری اسلامی به ویژه دولت تدبیر و امید هستند.
وی به مطالبات مردم بشرویه اشاره و تصریح کرد : احداث و تکمیل راه طبس به بشرویه از سمت خداآفرید ، شریانی شدن راه های بشرویه به طبس و بشرویه به فردوس از جمله مطالبات مردم این شهرستان در حوزه راه ها است.
فرماندار بشرویه یکی دیگر از درخواست های مردم این شهرستان از ریاست جمهور را تکمیل بیمارستان 32 تختخوابی شفا دانست و افزود : همچنین اجرای طرح ترسیب کربن و احداث کارخانه تبدیل فرآورده های شیر از دیگر مطالبات مردم بشرویه است.
باقری به مطالبات مردم بشرویه در حوزه کشاورزی اشاره کرد و گفت : کمک به احیای قنوات و ایجاد ایستگاه تحقیقات پسته و اجرای طرح های آبخیزداری از جمله این مطالبات است.
وی با بیان اینکه راه اندازی دانشکده سلامت و فناوری از دیگر درخواست های مردم بشرویه است ، اضافه کرد : کمک برای توسعه و عمران شهرهای بشرویه و ارسک به شهرداری ها از دیگر مطالبات مردم این شهرستان است.
فرماندار بشرویه با بیان اینکه شهر بشرویه ششمین شهر تاریخی ایران است ، گفت : احیای بافت های تاریخی این شهر از جمله درخواست های مردم است.
وی با بیان اینکه مردم بشرویه میزبان وزیر سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری هستند ، گفت : مراسم استقبال و ادای احترام به مقام شامخ شهدا ، دیدار مردمی در مسجد جامع این شهرستان ، بازدید از بیمارستان در حال ساخت شفا ، بازدید از کارخانه پنبه پاک کنی ، مجتمع دامداری و بازدید از بافت های تاریخی این شهرستان از جمله برنامه های وزیر سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری به این شهرستان است.
کریمی : راه اندازی بیمارستان 32 تختخوابی مطالبه شاخص سرایانی ها از دولت فرماندار سرایان گفت : راه اندازی بیمارستان 32 تختخوابی یکی از مطالبات مردم این شهرستان از دولت است.
محمد کریمی اظهار داشت : سفر رئیس جمهور هیئت دولت نقطه عطفی در استان و این شهرستان است.
وی افزود : سفر ریاست جمهور بارقه ای از امید را در بین مردم ایجاد کرده است و انتظار می رود با توجه به روحیه همدلی و وحدت و همچنین فرهنگ بالای مهمان نوازی ، شاهد استقبال گسترده مردم از دولت تدبیر و امید باشیم.
فرماندار سرایان با اشاره به دستاوردهای دولت گفت : دولت از پشتیبانی مردمی و حمایت رهبری برخوردار است و نگاه دولت در حوزه های داخلی و خارجی براساس اعتدال و عقلانیت شکل گرفته است لذا لازم است تعاملات بین مردم و حاکمیت بیشتر گردد و این سفر گامی در این راستا است.
کریمی حضور مردم را مایه دلگرمی دولتمردان دانست و افزود : حضور مردم و حمایت های رهبری سبب شده دشمنان به این نتیجه برسند که تهدید ، ارعاب و تحریم کارساز نیست و باید با ملت ایران تعامل و گفت و گو داشته باشند.
وی به نقاط قوت این شهرستان اشاره کرد و ادامه داد : دارا بودن رتبه های برتر در تولید محصولات کشاورزی ، وجود مردم قانع و حضور آنها در تمامی صحنه های مختلف انقلاب ، وجود ظرفیت های بالای فرهنگی در شهرستان ، وجود نقاط و پتانسیل های گردشگری از جمله مهمترین نقاط قوت این شهرستان است.
فرماندار سرایان بروز خشکسالی های 14 ساله که این شهرستان در ردیف چهار دشت ممنوعه کشور قرار داده است و تعطیلی 11 واحد از 22 واحد تولیدی شهرستان به سبب عدم وجود نقدینگی و سود بالای تسهیلات را از جمله تهدیدات و مشکلات مهم این شهرستان دانست و یادآور شد : به سبب عدم وجود امکانات رفاهی و اشتغال سیر صعودی مهاجرت روستائیان به مراکز شهری صورت گرفته است که این امر نیز از جمله مشکلات این شهرستان است.
کریمی به مشکلات و مطالبات مردمی در سفر ریاست جمهوری اشاره کرد و گفت : یکی از مهمترین دغدغه های مردم این شهرستان بحث سلامت است که در این راستا تجهیز و راه اندازی بیمارستان 32 تخت خوابی سرایان ، شبانه روزی شدن مراکز بهداشتی آیسک و سه قلعه ، تجهیز مراکز بهداشتی و راه اندازی اورژانس مناطق کوهستانی سرایان از جمله درخواست های قابل طرح است.
فرماندار سرایان به اهمیت راه ها در توسعه این شهرستان اشاره کرد و یادآور شد : یکی دیگر از مطالبات مردمی بهسازی راه های ارتباطی ، تکمیل جاده ارتباطی سرایان- سه راهی رم ، جاده کاخک-سرایان و سرایان-دیهوک است.
کریمی با اشاره به قابلیت های بزرگ گردشگری ، توجه به زیرساخت های گردشگری کویر سه قلعه و رصدگاه نجوم آن به عنوان بهشت منجمان ، اختصاصاعتبار مطالعات منطقه کله کوب بخشآیسک و ایجاد زیرساخت های منطقه نمونه گردشگری کریمو مصعبی را از مطالبات این شهرستان در زمینه گردشگری دانست و یادآور شد : تخصیص اعتبار برای تکمیل دانشکده کشاورزی ، مجوز افرایش رشته های دانشگاهی
، ارتقای ادارات شهرستان و راه اندازی برخی از ادارات از دیگر خواسته های قابل طرح در سفر ریاست جمهور به استان است.
رجبی مقدم : تسریع در ساخت پژوهشکده انار ، قنات و پسته فردوس فرماندار فردوس گفت : برای انجام کارهای پژوهشی در بخش کشاورزی ، باید پژوهشکده قنات ، انار و پسته شهرستان فردوس هرچه سریع تر راه اندازی و در این پژوهشکده ها ، در ارتباط با تولید بهتر محصولات کشاورزی ، پژوهش های لازم انجام شود.
محمدرضا رجبی مقدم اظهار کرد : طی چند سال اخیر ، آفات و خشکسالی های پیاپی خسارات جبران ناپذیری به بخشکشاورزی منطقه وارد کرده است که باید با انجام کار پژوهشی نگاه ویژه ای به بخش کشاورزی داشته باشیم.
وی افزود : برای انجام کارهای پژوهشی در بخش کشاورزی ، باید پژوهشکده قنات ، انار و پسته شهرستان فردوس هرچه سریع تر راه اندازی و در این پژوهشکده ها ، در ارتباط با تولید بهتر محصولات کشاورزی ، پژوهش های لازم انجام شود.
فرماندار فردوس از اختصاص مبلغ پنج میلیارد تومان اعتبار به پروژه های نیمه تمام این شهرستان خبر داد و تصریح کرد : اعتبارات تملک دارایی شهرستان جوابگوی برخی از پروژه ها نیست بنابراین اعتبار لازم برای این پروژه ها باید از محل دیگری تامین شود.
رجبی مقدم یادآور شد : این مبلغ با پیگیری های مستمر و رفت و آمد به تهران و نیز تلاش نماینده مردم و شورای اسلامی شهر فردوس به پروژه های نیمه تمام و دارای بیش از 80 درصد پیشرفت فیزیکی شهرستان شامل استخر شنای آموزش و پرورش ، مجتمع فرهنگی و هنری ، سالن ورزشی دانشگاه پیام نور ، خرید تجهیزات بیمارستانی و خرید دوربین برای سامانه ترافیکی شهرستان اختصاص یافت.
وی گفت : روز چهارشنبه شهرستان فردوس میزبان وزیر اطلاعات است که به عنوان نماینده تا م الاختیار رئیس جمهور ، مشکلات و مسائل شهرستان را بررسی و پس از جمع بندی به رئیس جمهور منعکس می  کند

Leave A Reply