ایران در جایگاه دوم اقتصادی خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی

0

صندوق بین المللی پول در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد ایران با تولید ناخالص داخلی ۴۰۶ میلیارد دلاری در سال ۲۰۱۴، دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی به شمار می‌رود.

به گزارش خوشه های کسب و کار به نقل از  فارس ؛ صندوق بین‌المللی پول در جدیدترین بررسی خود از وضعیت اقتصادی منطقه خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، ایران را به عنوان دومین اقتصاد بزرگ این منطقه معرفی کرد.

این نهاد بین‌المللی کل تولید ناخالص داخلی ایران در سال 2014 را 406.3 میلیارد دلار برآورد کرده است که به این ترتیب ایران در میان 30 کشور خاورمیانه، شمال آفریقا و آسیای مرکزی، دومین اقتصاد بزرگ این منطقه به شمار می‌رود.

این درحالی‌است که صندوق بین‌المللی پول تولید ناخالص داخلی 386.2 میلیارد دلاری برای ایران در سال 2015 پیش‌بینی کرده است.

بر اساس این گزارش، عربستان سعودی با تولید ناخالص داخلی 752.5 میلیارد دلاری در رتبه نخست این منطقه قرار گرفته است و امارات با تولید ناخالص داخلی 401.4 میلیارد دلاری، رتبه سوم را به خود اختصاص داده است.

کل تولید ناخالص داخلی این منطقه در سال گذشته میلادی 3459 میلیارد دلار برآورد شده است که سهم کشورهای صادرکننده نفت از این رقم 2579 میلیارد دلار عنوان شده است.

همچنین صندوق بین‌المللی پول، میزان تولید ناخالص داخلی این کشور برای سال 2015 را با توجه به کاهش قیمت نفت کاهش داده و پیش‌بینی کرده است که این رقم به 2276 میلیارد دلار کاهش یابد.

Leave A Reply