رییس کل گمرک کشور: اعتقادی به گمرکات تخصصی ندارم

0

رییس کل گمرک کشور با بیان اینکه اعتقادی به گمرکات تخصصی ندارم، گفت: اجرای طرح گمرکات تخصصی یک رویکرد اشتباه است و باید تولید کنندگان داخلی بتوانند کالای خود را از تمام گمرکات کشور صادر کنند.

به گزارش خوشه های کسب و کار به نقل از ایرنا ؛  مسعود کرباسیان شنبه شب در آیین بهره برداری از کارگو (پایانه بار هوایی) فرودگاه شهید مدنی تبریز افزود: در این عرصه این گمرکات هستند که باید براساس نیازهای داخلی تجهیز و آماده همکاری با تولیدکنندگان داخلی شوند.

وی گفت: این رویکرد موجب می شود تولیدکنندگان داخلی دیگر مجبور نشوند کالاهای خود را برای امر صادرات ابتدا به یک نقطه خاص از کشور ترانزیت کنند چرا که این امر موجب افزایش هزینه های صادراتی و اتلاف وقت می شود.

وی میزان صادرات و واردات کشور را به ترتیب 45 و 46 میلیارد دلار اعلام و اضافه کرد: نزدیک شدن این آمارها به یکدیگر نشان از بهبود فضای کسب و کار و توسعه صادرات دارد.

کرباسیان تبریز را مهد صنعت کشور اعلام کرد و گفت: باید از ظرفیت های صادراتی این شهر در عرصه هایی همچون صنایع غذایی و شیرینی و شکلات بیش از پیش بهره برد.

وی بهترین بازارهای صادراتی ایران را روسیه، عراق، پاکستان، افغانستان و ترکیه ارزیابی کرد و افزود: تعامل بین دستگاه های داخلی می تواند سهم ایران در بازار کشورهای یاد شده را به نحو قابل قبولی افزایش دهد.

کرباسیان اضافه کرد: روسیه به بازار میوه و تره بار ایران چشم دوخته است و ساماندهی فرایندهای صادراتی می تواند به بهبود جایگاه صادراتی ایران به این کشور کمک شایانی کند.

* ارزیابی کالاهای وارداتی در محل تولیدی ها صورت گیرد *

رییس کل گمرک کشور با بیان اینکه نباید کالاها در گمرکات کشور معطل بماند، تاکید کرد: برای تحقق این هدف می توان ارزیابی کالاهای وارداتی را در محل تولیدی ها انجام داد.

کرباسیان با بیان اینکه علاوه بر تولیدکنندگان داخلی، دولت نیز از منافع این طرح بهره می برد، گفت: واردکنندگان و صادرکنندگان شریکان واقعی دولت هستند چرا که حقوق دولت را به موقع پرداخت می کنند و به همین منظور باید فضای تعامل بین این دو گروه افزایش یابد.

وی ادامه داد: نباید تجار و تولیدکنندگان، گمرک را مانعی در مقابل فعالیت های خود حس کنند و باید مشکلات این حوزه با همفکری و تعامل به نتیجه مطلوب بیانجامد.

کرباسیان در پاسخ به این خواسته استاندار آذربایجان شرقی مبنی بر تامین یک دستگاه ‘ایکس ری’ کامیون برای گمرکات استان، گفت: بر اساس بودجه سالجاری توان مالی این نهاد خرید دو دستگاه ایکس ری کامیونی بود و این در حالی است که 150 دروازه گمرک در نقاط مختلف کشور فعالیت می کند.

وی خواستار سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه شد و افزود: در این خصوص گمرکات کشور آماده همکاری و ارایه خدمات به سرمایه گذاران است و به طور قطع منافع آن می تواند هزینه های صورت گرفته در این عرصه را به خوبی بازگرداند.

استاندار آذربایجان شرقی نیز در این آیین نبود پایانه بار هوایی(کارگو) در فرودگاه شهید مدنی تبریز را یکی از دغدغه ها و خواست های اصلی تجار و صنعتگران این استان برشمرد و گفت: بهره برداری از این پایانه می تواند چشم انداز صادرات استان را به بیش از دو میلیارد دلار افزایش دهد.

اسماعیل جبارزاده با بیان اینکه از نیمه دوم سال 88 راه انداری کارگو در فرودگاه شهید مدنی تبریز مطرح شده بود، افزود: با هماهنگی رییس کل گمرک کشور استارت این کار از تیر ماه امسال زده و بر اساس زمان بندی های انجام شده شهریور ماه سال جاری این طرح آماده بهره برداری شد.

وی اعتبار راه اندازی کارگو در این فرودگاه را 450 میلیون ریال اعلام کرد و گفت: بسترهای اصلی اجرای این طرح فراهم بود و اعتبارات یاد شده فقط برای تامین زیرساخت هایی همچون اینترنت هزینه شده است.

جبارزاده از 24 ساعته بودن سامانه اظهارنامه این پایانه خبر داد و گفت: در این سامانه نیازی به حضور فیزیکی در محل فرودگاه نیست و صادرکنندگان و واردکنندگان می توانند بدون مراجعه به این محل فرایندهای گمرکی خود را انجام دهند.

وی تامین یک دستگاه ‘ایکس ری’ کامیونی را از نیازهای اصلی گمرکات آذربایجان شرقی اعلام و اضافه کرد: متاسفانه بودجه استانی اجازه تامین این دستگاه را نمی دهد و تحقق این خواسته در گرو اختصاص بودجه های ملی است.

استاندار آذربایجان شرقی همچنین خواستار راه اندازی گمرک طلا و جواهر و صنایع دستی ارزشمند در استان شد و گفت: افزایش کانال های رسمی در این زمینه می تواند موجب فعالتر شدن فعالیت های این عرصه و توسعه صادرات منطقه شود.

استان آذربایجان شرقی با 45 هزار و 491 کیلومتر مربع وسعت و سه میلیون و 724 هزار و 620 نفر جمعیت، یکی از استان های 31 گانه جمهوری اسلامی و بزرگ ترین و پرجمعیت ترین استان ناحیهٔ شمال غربی ایران محسوب می شود.

مرکز این استان کلان شهر تبریز است و در سرشماری همین سال با یک میلیون و 695 هزارو 94 نفر پرجمعیت ترین شهر استان آذربایجان شرقی بوده است.

Leave A Reply