رشد ۱۶ درصدی صادرات ترکیه به ایران در دومین ماه ۲۰۱۵

0

به گزارش خوشه های کسب و کار به نقل از  تسنیم، در پی اجرایی شدن موافقتنامه تجارت ترجیحی بین دو کشور، صادرات ترکیه به ایران رو به افزایش گذاشته اما واردات این کشور از ایران کاهش یافته است.

مقامات ایران و ترکیه اخیرا یک موافقتنامه تجارت ترجیحی را امضا کرده اند که بر اساس آن تعرفه کالاهای مبادلاتی بین دو کشور کاهش یافته است.

این موافقتنامه که از ابتدای سال جاری میلادی به اجرا گذاشته شده با انتقاد شدید فعالان اقتصادی در ایران مواجه شده است تا حدی که برخی این موافقتنامه را به عهدنامه ترکمنچای تشبیه کرده اند.

به عقیده این افراد ترکیب کالاهای انتخاب شده در این موافقتنامه به گونه ای است که تولیدات صنعتی کشور را در تنگنا قرار می دهد و از سوی دیگر در شرایط بی آبی و نیاز کشور به کالاهای کشاورزی، تشویق کشاورزان به صادرات این کالاها توجیه منطقی ندارد.

اداره آمار ترکیه در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد صادرات این کشور به ایران در فوریه 2015 با رشد 16 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 258 میلیون دلار رسیده است.

صادرات ترکیه به ایران در ژانویه 2015 نیز با افزایش 69 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به 412 میلیون دلار رسیده بود.

با وجود رشد 16 درصدی صادرات ترکیه به ایران در دومین ماه 2015 واردات این کشور از ایران افت 31 درصدی داشته و به 583 میلیون دلار رسیده است.

واردات ترکیه از ایران در ماه ژانویه 2015 نیز افت 11 درصدی را تجربه کرده و به 716 میلیون دلار رسیده بود.

کل مبادلات تجاری دو کشور در 2 ماه نخست 2015 بالغ بر 1.969 میلیارد دلار اعلام شده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت 7 درصدی داشته است.

صادرات ترکیه به ایران در این مدت 670 میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد 43 درصدی داشته و واردات از ایران با افت 21 درصدی به 1.299 میلیارد دلار رسیده است.

ایران دوازدهمین مقصد صادراتی ترکیه در این مدت و هفتمین تامین کننده کالاهای مورد نیاز این کشور شناخته شده است.

Leave A Reply