کسادی بازار فرش دستباف

0

به گزارش خوشه های کسب و کار به نقل از ایسنا،حمید کارگر با بیان اینکه کشورمان در حوزه فرش جایگاه ویژه ای در دنیا دارد که نیازمند یک عزم ملی برای احیای جایگاه فرش دست بافت ایرانی در داخل و خارج از کشور هستیم، اظهار کرد: فرش دستباف مقوله ای چند وجهی بوده و اشتغالزایی و ارزآوری خوبی به همراه دارد.

 

ضرورت تبلیغات و اطلاع‌رسانی بیشتر در زمینه فرش دستباف

وی افزود: مرکز ملی فرش ایران به عنوان متولی این صنعت مهم در کشور باید به همه این ابعاد توجه کند و برای آن برنامه داشته باشد که یکی از مهمترین برنامه های این حوزه تبلیغات و اطلاع رسانی در زمینه فرش دستباف است که در آن علاوه بر بازارهای داخلی باید به بازارهای خارجی نیز توجه شود.

 

ثبت طرح ها و نقوش فرش به نام پدیدآورندگان

کارگر با بیان اینکه یکی از اقدامات مهم مرکز ملی فرش ایران در حمایت از فرش دستباف ایرانی، انجام فرایند ثبت طرح فرش و نقوش ایرانی است تا طرح ها و نقوش فرش به نام پدید آورندگان ثبت شود، افزود: این اقدام چند سالی است که با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و کتابخانه ملی ایران در حال اجراست.

 

فرش دستباف ایرانی کالای لوکس شناخته می‌شود

سرپرست مرکز ملی فرش ایران در بخشی از سخنان خود گفت: فرش دستباف ایرانی کالایی لوکس شناخته می‌شود که در سبد خانوار جایگاه چندانی ندارد.

کارگر در عین حال بیان کرد: برای خروج از وضعیت فعلی نیاز به حمایت تمام دستگاه‌های مرتبط داریم چون فرش دستباف وجه فرهنگی و هنری دارد و در این زمینه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بخش‌های فنی و حرفه‌ای، سازمان تامین اجتماعی و دیگر سازمان ها نیز مسؤولیت دارند.

 

وی با تاکید بر اینکه فرش دستباف ایرانی به عنوان پرچم دوم کشور و مهم‌ترین هنر ایرانی در آن سوی مرزها شناخته می‌شود، گفت: فرش جزو کالاهای صادراتی غیر نفتی محسوب می‌شود و کشورهای دیگر، ایران را به نام فرش دستباف می‌شناسند که باید در این زمینه فرهنگسازی و اطلاع رسانی بیشتری انجام شود.

Leave A Reply