ابراز تمایل استاندار «چلیابینسک» روسیه برای امضای یادداشت‌تفاهم همکاری با استان زنجان

0

به‌گزارش خبرنگار گروه بین‌الملل خبرگزاری آنا به‌نقل از «اسپوتنیک»، در این دیدار «بوریس دوبروفسکی» استاندار «چلیابینسک» گفت: در حجم روابط استان «چلیابینسک» با ایران برتری مطلق با صادرات محصولات صنعتی به ایران است و ما به واردات کالاهای ایرانی علاقه زیادی داریم.

وی افزود: در زمینه همکاری‌های نفتی ما با دعوت از نمایندگان وزارت نفت می‌خواهیم در طرح‌های پارس جنوبی شرکت فعال داشته باشیم. همچنین با هدف دیدار با وزیر کشاورزی ایران به‌زودی عازم تهران خواهیم شد.

استاندار «چلیابینسک» تصریح کرد: درباره همکاری با استان زنجان سه سال پیش پیش‌نویس یادداشت تفاهم همکاری را برای طرف ایرانی ارسال کرده بودیم ولی تاکنون اقدامی انجام نشده است. ما تمایل داریم تا در سفر به ایران، موافقتنامه مزبور را با استان زنجان امضا کنیم.

«مهدی سنایی» سفیر کشورمان در مسکو در این دیدار گفت: به‌دلیل توانمندی‌های بسیار بالای این استان (روسیه) و نیز سوابق همکاری با ایران، استان «چلیابینسک» می‌تواند جایگاه برتری در همکاری با ایران داشته باشد. همچنین باوجود کاهش مبادلات روسیه با سایر کشورها در سال 2014، حجم تجارت روسیه با ایران افزایش یافته است. حجم توافقات صورت گرفته مابین دو کشور به ده‌ها میلیارد دلار بالغ می‌شود و در حال حاضر اوضاع خوبی پس از ملاقات‌های دو رئیس‌جمهوری فراهم شده است.

وی افزود: ما معتقدیم استان «چلیابینسک» به‌دلیل توانمندی بالای صنعتی می‌تواند محل مناسبی برای واردات محصولات کشاورزی از ایران باشد. درباره توسعه همکاری‌های تجاری و سفر هیات‌های تجاری به ایران به‌نظر می‌آید بهتر است هیات‌های تجاری به دو شکل متمرکز دولتی و نیمه متمرکز خصوصی به ایران سفر کنند.

به‌گفته سفیر ایران در روسیه، سفارت ایران درباره همکاری‌های دانشگاهی آمادگی دارد در صورت علاقه‌مندی طرف روس میان دانشگاه‌های «چلیابینسک» و دانشگاه‌های ایران ارتباطات علمی برقرار کند.

Leave A Reply