دانشگاه تهران میزبان سومین کنفرانس بین المللی کارآفرینی

0

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)،‌ دکتر زالی در نشست خبری سومین کنفرانس بین المللی کارآفرینی که صبح امروز در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران برگزار شدبا تاکید بر اینکه کارآفرینی به عنوان یک استراتژی ملی توسعه هم در کشورهای پیشرفته و هم در کشورهای در حال توسعه مورد توجه دولت‌ها قرار دارد، افزود: توجه به کارآفرینی از جمله استراتژی‌های مشترک بین کشورها تلقی می‌شود. کشور ایران دارای پتانسیل‌های کارآفرینی بالایی است. اما در کشوری که بیش از 95 درصد کسب و کارها کوچک و متوسط بوده و دارای منابع غنی بسیار زیادی است محیط کسب و کار چندان مطلوب نیست.
 
وی با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری اظهار کرد: همانگونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند ایران امروز بیش از هر زمان دیگری به کارآفرینی نیاز دارد. در همین راستا دولت، دانشگاه‌ها، دانشمندان و غیره برنامه‌های مختلفی را برای کارآفرینی پیشنهاد کرده‌اند.
 
رئیس کنفرانس بین المللی کارآفرینی در ادامه با اشاره به کنترل نسبی تورم گفت: در کنار کنترل نسبی تورم جنبه مهم دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد کسب و کار است.
 
دکتر زالی با اشاره به سابقه برگزاری کنفرانس بین المللی کارآفرینی گفت: اولین کنفرانس بین المللی کارآفرینی در سال 89 با تاکید بر آموزش کارآفرینی برگزار شد. موضوع اصلی دومین کنفرانس بهبود محیط کسب و کار بود و موضوع اصلی سومین کنفرانس با توجه به بررسی شرایط موجود کشور، برجام و اقدامات برای رفع تحریم، مجددا بهبود محیط کسب و کار برگزیده شد زیرا به این نتیجه رسیده‌ایم که در شرایط پساتحریم محیط کسب و کار نیازمند بهبود است.
 
وی در زمان برگزاری این کنفرانس گفت: سومین کنفرانس بین المللی کارآفرینی در اول و دوم اسفند ماه در دانشگاه تهران برگزار می‌شود و از کشورهایی که در این حوزه اقدامات خوبی انجام داده و دارای تجربیات مطلوبی هستند برای شرکت در این کنفرانس دعوت شده است.
 
رئیس دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران در ادامه با اشاره به بررسی‌هایی که در دیده بان جهانی کارآفرین انجام شده گفت: ایران یکی از اعضای دیده بان کارآفرینی جهان است و بر اساس بررسی‌هایی که توسط این دیده بان انجام شده ایران در شاخص کارآفرینی نوپا قرار دارد که این امر نشان می‌دهد کارآفرینی در ایران در شرایط مورد انتظاری قرار ندارد.
 
دکتر زالی ادامه داد: شاخص دیگر دیده بان کارآفرینی شاخص کارآفرینانه است که این شاخص در کشور ایران در سال 93، 25 درصد بوده که امسال به 38 درصد افزایش یافته است. با این وجود بخش اجرایی شاخص کارآفرینانه در ایران چندان مطلوب نیست. زیرا در کنار این شاخص ترس از شکست وجود دارد که میزان آن در سال گذشته 35 درصد بوده اما امسال به 40 درصد رسیده است.
 
وی در ادامه با تاکید بر اینکه محیط کسب و کار در ایران نیازمند بهبود است افزود: باید یک برنامه جدی برای بهبود محیط کسب و کار در کشور اجرا شود و استفاده از تجربیات کشورهای منطقه مانند سنگاپور،‌مالزی و غیره می‌تواند کمک خوبی کند.
 
رئیس کنفرانس بین المللی کارآفرینی در پایان با تاکید بر اینکه کنفرانس بین المللی کارآفرینی تنها در کشورهای کانادا و ایران برگزار می‌شود، گفت: هدف اصلی کنفرانس بین المللی کارآفرینی تبادل تجربیات مربوط به بهبود محیط کسب و کار است.
 
 
 
برگزاری جشنواره بین المللی رهبران کارآفرینی مسلمان
 
در ادامه دکتر مبارکی دبیر اجرایی جشنواره بین المللی رهبران کارآفرینی مسلمان از برگزاری ا ین جشنواره در کنار کنفرانس بین المللی کارآفرینی خبر داد و افزود: بسیاری از مشکلات در کشورهای جهان به کمک کارآفرینی برطرف می‌شود. بحث اقتصاد مقاومتی در ایران همان کارآفرینی است که برای اینکه این تفکر را در کشور جاری کنیم الگوهای بسیار ارزشمندی در اختیار داریم.
 
وی ادامه داد: جشنواره بین المللی رهبران کارآفرین مسلمان به کنفرانس بین المللی کارآفرینی اضافه شده است که بتوان فضا و جو کارآفرینی را در کشور ایجاد کنیم.زیرا ایجاد فضای کارآفرینی به ارتقای مهارت در بین جوانان در فضای سخت کسب و کار کمک می‌کند.
 
دبیر اجرایی جشنواره بین المللی رهبران کارآفرینی مسلمان در ادامه گفت:‌کنفرانس بین المللی کارآفرینی و جشنواره مذکور یک حرکت ملی بوده و با همکاری و مشارکت وزارت علوم، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، وزارت صنعت و معدن و تجارت، وزارت آموزش و پرورش، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت اقتصاد و دارایی، موسسات یونسکو و آسیسکو و مدرسه کار و تامین اجتماعی برگزار می‌شود.
 
 
مهلت ارسال مقالات تا 10 بهمن
 
محمدعلی مرادی دبیر علمی کنفرانس بین المللی کارآفرینی در مورد مهلت ارسال مقالات گفت: علاقمندان می‌توانند مقالات خود را تا تاریخ 10 بهمن ماه ارسال کنند.
 
وی با بیان اینکه محورهای علمی کنفرانس بر اساس توسعه کارآفرینی طراحی شده است، گفت: در این کنفرانس ورک شاپ هایی پش بینی شده و سخنران‌هایی در سطح بین الملل سخنرانی خواهند داشت.
 
دبیر علمی کنفرانس بین المللی کارآفرینی ادامه داد: از صاحب نظران داخلی و بین المللی خواسته شده در مورد دوران پساتحریم در ایران مقالاتی بنویسند زیرا انتقال دانش در دوران پساتحریم برای کشور از اهمیت خاصی برخوردار است.
 
مرادی ادامه داد: همچنین از سخنرانان خواستیم در مورد موضوعاتی از جمله خصوصی سازی و کارآفرینی، پنجره واحد، تجارب کشورهای دیگر در حوزه کارآفرینی و غیره اظهار نظر کنند.
 
 
 
دعوت از کشورهای منطقه و غربی برای حضور در کنفرانس بین المللی کارآفرینی
 
در ادامه بابک ضیا مدیر روابط بین الملل کنفرانس کارآفرینی در مورد کشورهایی که از آنها دعوت شده در این کنفرانس حضور یابند و حضور آنها قطعی شده اظهار کرد: نمایندگانی از کشورهای انگلیس، روسیه، کره جنوبی، مالزی، آلمان، سوئد، هلند، دانمارک، عمان و هند در این کنفرانس حضور خواهند داشت. وی از سخنرانی 17 صاحب اندیشه و تخصص در این کنفرانس خبر داد.

Leave A Reply