باروری خوشه های صنعت، انقلابی در اقتصاد البرز

0

استاندار البرزگفت: در حال حاضر 14 خوشه صنعتی در استان شناسایی و فعال شده است، کار علمی و تحقیقاتی برای شناسایی تعداد بیشتر این خوشه های ادامه دارد،طرحی که انقلابی در صنعت و اقتصاد این استان ایفاء  می کند.
به گزارش روابط عمومی شرکت شهرکهای صنعتی استان البرز: سید حمید طهائی در چهارمین جلسه کارگروه اقتصادی استان که در سالن شهدای البرز برگزار شد؛ به تشریح مهمترین محورهای طرح شده در این کارگروه پرداخت و اظهار داشت: تشکیل خوشه های صنعتی، کشاورزی و.. در بخش های مختلف متشکل از صنایع کوچکی  که همانند حلقه هایی پیوسته به یکدیگراند و شاخه ای از تولید بشمار می روند؛ بعنوان یکی از مباحث مهم این کارگروه مطرح می باشد.
وی افزود: با توجه به تازه تأسیس بودن استان یکی از این خوشه ها که طی دو سال کار علمی و تحقیقاتی به عرصه تولید رسیده، خوشه پلاستیک است که در این نشست ابعاد مختلف فرایند توسعه آن مورد بررسی قرار گرفت.
استاندار البرز با اشاره به اینکه تا کنون 14 خوشه در استان شناسایی شده است، گفت: چرخه باروری این خوشه ها، فرایند تولید آن از صفر تا صد و تبدیل به محصول، فراوری و تولید نهایی  و رسیدن به چرخه بازار دنبال می شود.
طهائی این فرایند را تحولی بنیادین در تولیدات اقتصادی استان دانست و تصریح کرد: شناسایی واحدها و حلقه های مفقوده، آغاز حرکت تولیدی اقتصادی در استان خواهد  بود.
استاندار البرز گفت: با بارور شدن خوشه های اقتصادی، آمار و اطلاعات جامعی از محصولات تولید استان خواهیم داشت و در کنار آن آموزش، مشارکت تولید کنندگان و دست اندرکاران امر را نیز در این فرایند در دستور کار قرار می دهیم.
طهائی با اشاره به شاخصه اصلی خوشه های صنعتی، تصریح کرد: یکی از امتیازات ویژه خوشه های صنعتی این است که 50 درصد هزینه ها را دولت تقبل خواهد نمود و مابقی را شرکت شهرکهای صنعتی بعنوان سرمایه ای آورده برای استان خواهد داشت.
وی افزود: فعال شدن این چرخه موجب اشتغالزایی، افزایش سطح تولیدات و سرمایه گذاری های اقتصادی در این حوزه خواهد بود.
گفتنی است در این جلسه رضایی مدیرعامل شرکت شهرکهای صنعتی استان البرز و رازانی معاون صنایع کوچک فعالیت های انجام شده خوشه های کسب و کار سال گذشته و اقدامات انجام شده سند برنامه سال اول خوشه را برای اعضاء کار گروه بیان کردند.

Leave A Reply