۷۰۰ معدن سنگ کشور تعطیل شد

0

ابوالقاسم شفیعی اظهار داشت: به دلیل تشدید رکود، بسیاری از کارخانه‌های سنگ‌بری کشور تعطیل شده‌اند، در حال حاضر حدود 40 درصد معادن سنگ غیرفعال هستند که اگر فکری به حال آنها نشود، این تعطیلی به میزان 20 درصد افزایش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه تعطیلی معادن سنگ، میزان تولید این صنعت را 30 تا 35 درصد کاهش داده است، افزود: کارخانه‌های سنگ‌بری به دلیل رکود و کاهش تولید مجبور به تعدیل و اخراج بخشی از نیروی کار خود شده‌اند که می‌توان به تعطیلی 3 معدن در آذربایجان غربی و بیرجند که هر کدام 60 تا 70 کارگر داشته‌اند، اشاره کنیم.

شفیعی تصریح کرد: از هزار و 700 معدن فعال در صنعت سنگ، طی سال‌های 92، 93 و 94 حدود 700 معدن تعطیل شدند و اکنون هزار معدن فعال در این بخش داریم.

وی با اشاره به مشکل صادرات سنگ از کشور، گفت: طی سال‌های گذشته به دلیل تحریم‌ها، بازارهای صادراتی را از دست داده‌ایم که دوباره باید در این بخش فعالیت کنیم.

رئیس انجمن سنگ در مورد بحث‌های مطرح‌شده درباره گشایش ال سی در بخش صنعت نیز گفت: برای یکی از کارخانه‌های سنگ‌بری گشایش ال سی صورت گرفته و منتظریم تا این اتفاق در مورد کارخانه‌های دیگر نیز صورت گیرد.

وی با اشاره به مشکل تأمین منابع مالی بخش صنعت توسط بانک‌ها، گفت: پرداخت حقوق دولتی نیز یکی از مشکلات معادن است که امیدواریم دولت در این زمینه تعدیل ایجاد کند، زیرا بسیاری از کارخانه‌ها تعطیل شده‌اند.

Leave A Reply