تصویب هفت میلیارد دلارسرمایه گذاری خارجی در سال 94

0

سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران اعلام کرد که مجموع ارزش طرح های مصوب شده این سازمان در سال گذشته (1394 ) نزدیک به هفت میلیارد دلار بود.
بر اساس این گزارش اسفند ماه سال گذشته تعداد 14 طرح که بطور عمده مربوط به حوزه تولید برق، خودرو و صنعت و معدن بود به ارزش دو میلیارد و 658 میلیون و 457 هزار و 550 دلار به تصویب هیات سرمایه گذاری خارجی رسید.
سازمان مزبور به موجب قانون تنها نهاد رسمی تشویق سرمایه گذاری خارجی در کشور محسوب می شود که در چارچوب قانون جدید تشویق و حمایت سرمایه گذاری خارجی، مصوب 1381، به تسهیل ورود سرمایه، تامین حمایت قانونی و امنیت کامل برای سرمایه گذاریهای خارجی می پردازد.
براساس این گزارش، ساخت نیروگاه 880 مگاواتی زاهدان در استان سیستان و بلوچستان، نیروگاه 880 مگاواتی سهند بناب در استان آذربایجان شرقی، نیروگاه خورشیدی در استان زنجان، نیروگاه برق بادی 50 مگاواتی در استان سیستان و بلوچستان، نیروگاه 500 مگاواتی امیدیه در استان خوزستان، دو طرح ساخت نیروگاه خورشیدی به ظرفیت 14 مگاوات در مجموع در استان همدان، طرح تولید فولاد با فناوری FINEX-CEM و چندین طرح صنعتی دیگر در استان های مختلف، در شمار طرحهای مصوب قرار دارند.
مقوله سرمایه گذاری خارجی و تامین منابع مالی حوزه مهمی است که نیاز به همکاری جدی فنی و اداری همه دستگاه ها و وزارتخانه ها کشور دارد.
وزارت امور اقتصادی و دارایی تاکید دارد اقدامات در زمینه تامین مالی طرحها و پروژه ها ( فاینانس ) باید به گونه ای باشد که پروژه ها بتوانند نسبت به بازپرداخت وام ها از محل منابع خود اقدام کرده و موجب افزایش تعهدات دولت نشوند.
همچنین سرمایه گذاری خارجی و تامین منابع مالی باید در چارچوب منافع ملی و ورود دانش فنی، ایجاد اشتغال و افزایش صادرات کشور صورت گیرد.

Leave A Reply