عضو خانه صنعت و معدن: اقتصاد مقاومتی، واکسینه کردن است نه ریاضت‌کشی

0

بیژن پناهی زاده درخصوص نام‌گذاری سال جدید مبنی بر " اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل" و چگونگی تحقق بخشی به اهداف در نظر گرفته شده در راستای اقتصاد مقاومتی اظهار کرد: نام‌گذاری سال‌ها با شعارهای اقتصادی نشان از آن دارد که مقام معظم رهبری قصد حمایت از اقتصاد و ارائه راهکار برای حل مشکلات این بخش را دارد اما در این میان عده‌ای همواره نگاه‌شان برای حل مشکلات به بیرون است.

رییس خانه صنعت و معدن خوزستان در عین حال متذکر شد که اگر در داخل کشور به دنبال واکسینه کردن اقتصاد در برابر تحریم‌ها هستیم، لازم است اقتصاد داخلی و تولید را تقویت و حمایت کنیم.

وی با تاکید بر لزوم حذف مشکلات و موانع موجود پیش پای تولیدکنندگان اظهار کرد: به عنوان مثال اکنون در اروپا نرخ بهره از نیم درصد به حدود صفر رسیده است اما در ایران تولیدکنندگان ما از تسهیلات بانکی با بهره‌هایی بین 23 تا 30 درصد بهره‌مند می‌شوند که این مسئله به هیچ عنوان زیبنده کشور نیست.

پناهی زاده‌ همچنین متذکر شد اگر قرار باشد مشکل بهره‌های بالای بانکی حل شود، یکی از عمده‌ترین راهکارها این است که دولت بدهی‌های فراوان خود را به بانک‌ها پرداخت کند. اکنون اکثر مدیران بانک‌های دولتی کارمندان دولت هستند و آن‌ها به واسطه تعارفات معمول نمی‌توانند دولت را مجبور به پرداخت این بدهی‌ها کنند. بر همین اساس مجبور به ارائه سپرده با سودهای بالا می‌شوند.

وی ادامه داد: در چنین شرایطی نمی‌توان انتظار داشت تسهیلات را با سود حدود 10 درصد در اختیار تولیدکننده قرار دهند و همین مسئله دشواری‌های متعددی برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند.

این عضو خانه صنعت در ادامه با اشاره به بندهای ده گانه‌ای که مقام معظم رهبری درخصوص تحقق اقتصاد مقاومتی اعلام کرده‌اند، گفت: برای رسیدن به این نقطه لازم است فضای موجود اصلاح شود.

پناهی‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر اینکه اکنون راهی به جز بکارگیری اقتصاد مقاومتی در کشور وجود ندارد، گفت: در واقع اقتصاد مقاومتی مانند آن است که اقتصاد کشور را بیمه کنیم؛ به عبارت دیگر اقتصاد مقاومتی مانند واکسینه کردن اقتصاد کشور است و معنای آن ریاضت کشی نیست.

وی ادامه داد: باید روی پای خودمان بایستیم و برابر تهدیدهای خارجی آماده باشیم. اگر تمام نهادهای کشور و ساختار اقتصادی آن تولید محور شود و بر اساس اقتصاد مقاومتی گام بردارد دیگر موضوعاتی مانند تحریم نمی‌تواند تهدیدی جدی برای کشور محسوب شوند.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه علاوه بر دولت لازم است تمام نهادهای نظامی، انتظامی و قضایی هم در این زمینه گام بردارند، از نقش قابل توجه مجلس یاد کرد و گفت: مجلسی که با بخشش جرایم تامین اجتماعی تولیدکنندگان موافق نمی‌کند، درکی از اقتصاد مقاومتی ندارد. اکنون فرمان رهبری حجت را تمام کرده است.

وی همچنین عنوان کرد: حتی در این زمینه می‌توان گفت مجلس نقشی مهم‌تر از دولت بر دوش دارد، چراکه در خصوص موضوعاتی مانند مالیات، تامین اجتماعی و … تمام دشواری‌ها به خلأهای قانونی و به عملکرد نادرست مجلس بازمی‌گردد. در صورتی که اگر مجلس عملکرد مناسبی در این بخش داشت، اقتصاد به این روز نمی‌افتاد اما تا کنون مجلس ما در بخش اقتصادی تنها به صحبت پرداخت و در حیطه عمل اقدام خاصی صورت نداده است.

این عضو خانه صنعت همچنین متذکر شد: لازم است مسئولان مجلس و دولت درک درستی از موضوع داشته و به دنبال تحقق خواسته‌های رهبری باشند. ما نیز در خانه صنعت و معدن برنامه جامعی داریم تا تعارفات را کنار گذاشته و با افرادی که برای تحقق این اهداف خللی ایجاد کرده یا سنگ‌اندازی می‌کنند برخورد کرده و این مسئله را در رسانه‌ها اعلام کنیم و حتی تقاضای تعقیب قضایی داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به کارشکنی‌هایی که کشورهای مختلف در رفع تحریم‌ها به کار گرفته‌اند، اظهار کرد: آن‌هایی که در طرف مقابل ما قرار دارند افرادی هستند که به هیچ عنوان قابل اعتماد نبوده و حتی حالا که لغو تحریم‌ها در کاغذ هم آمده آن‌ها شفاها به نظام بانکی خود اعلام کرده‌اند که تحریم‌ها را برندارند. در چنین شرایطی اگر اقتصاد ما اقتصادی قوی باشد ترسی از تحریم‌ها نخواهیم داشت. بر همین اساس تنها راه تقویت و واکسینه کردن اقتصاد کشور در پیش گرفتن شیوه اقتصاد مقاومتی محسوب می‌شود.

Leave A Reply